4 největší mýty o bolesti kloubů

Omezení hybnosti má na náš běžný život zásadní dopady, které si řada z nás uvědomí až v momentě, kdy bolest reálně vstoupí do našeho života. Měli bychom proto kloubům věnovat péči raději s předstihem, čímž prodloužíme zelenou našemu aktivnímu životu a stopneme červenou, která nás omezuje.

Přestaňte proto věřit těmto mýtům.

Také vás může zajímat ...

Mýtus: Cvičení je zbytečné

Jde pravděpodobně o největší omyl. Málo pohybu vede ke ztrátě hybnosti kloubů a ztuhnutí svalů. Cvičení má na klouby pozitivní vliv. Vhodně zvolená fyzická aktivita udržuje svaly, klouby, vazy a šlachy v kondici a přispívá k jejich regeneraci.

To nedávno potvrdila i studie Stanfordské univerzity, která uvedla, že lidé, kteří pravidelně cvičí, mají až o čtvrtinu nižší pravděpodobnost, oproti nesportovcům, že se u nich ve stáří vyskytne bolest kloubů. „Tím, jak se klouby v zátěži hýbou, dochází k ‚promazávání‘ kloubní chrupavky, která funguje jako tlumič.

Pokud klouby, a tak i chrupavky dostatečně a pravidelně nezatěžujeme, ztratí svou pružnost a ‚zleniví‘.

Bolest nás pak upozorní na problém. Pro správnou funkci je důležité klouby udržovat v jejich plném rozsahu pohybu. Bolest by neměla znamenat absolutní stop veškerému pohybu. Přiměřená zátěž je velice důležitou součástí rekonvalescence,“ vysvětluje fyzioterapeut Ing.

Jakub Hemr.

Mýtus: Artritida je nemoc seniorů

Lidé často mívají dojem, že problém s klouby sužuje pouze starší ročníky. Přitom první známky opotřebení kloubů se začínají objevovat již kolem třicátého roku a trápí zejména sportovce, kteří tento stav musí aktivně řešit. Studie americké organizace Arthritis Foundation, jež se zabývá léčbou a výzkumem artritidy, uvádí, že se 60 % nemocných nachází ve věku od 15 do 64 let, přičemž počet dětí a dospívajících, kteří artritidou trpí, se za posledních deset let zvýšil o více než 30 %.

Mýtus: Kolagen není potřeba doplňovat

Opět omyl. Kolagen sice máme přirozeně v těle, s věkem nám ale ubývá, proto je třeba ho doplňovat. Podívejte se do zrcadla. Pokud vidíte vrásky, jsou příznakem úbytku kolagenu v pleti a v kloubech.

Doplnit ho můžete mnoha způsoby. Buď formou různých drinků nebo třeba kolagenových kapsliček. Výběr je jen na vás.

Mýtus: Výživa nefunguje

Jednou z dalších příčin, proč se lidé nestarají o své klouby včas, je mýtus, že kloubní výživa nefunguje.

I když mají bolesti, odmítají si cokoli koupit s tím, že jim to stejně nepomůže. To je však omyl. Pokud budete respektovat doporučené denní dávkování a budete kloubní výživu užívat správně a dlouhodobě, na svém těle to stoprocentně pocítíte.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

...