7 zdravotních problémů způsobených nedostatkem zinku

Zinek je jeden z nejdůležitějších minerálů, zcela nezbytný pro fungování našeho organismu. Ovlivňuje prakticky vše, od zraku, přes čich, pokožku až po metabolismus.

Tělo si zinek nedokáže samo vytvořit, proto ho míváme málo. A tak špatná strava či jiná překážka vstřebávání tohoto životně důležitého minerálu může být příčinou různých onemocnění, které není radno podceňovat. Podle čeho poznáte, že nemáte dostatek zinku?

Také vás může zajímat ...

Jste neustále nemocní

Neignorujte rýmu, která vás ne a ne opustit. Když vám totiž chybí zinek, může se vám zhoršit imunita. Sledujte proto, jak dlouho vás nemoc trápí. K normální funkci imunitního systému přispívá zinek společně s vitamínem C. Tato kombinace dokáže zmírnit, případně zkrátit, dobu nachlazení, které je obvykle způsobené virovou infekcí.

Kombinace zinku se selenem zase působí protinádorově, proti volným radikálům a zpomaluje stárnutí organismu.

Zlobí vás žaludek

Tělo bez zinku v podstatě nedokáže správně natrávit jídlo a vstřebat všechny živiny. Problém je v tom, jak se nedostatek zinku přesně projevuje. Symptomy, jako jsou nevolnost, zvracení či průjem, se lehce spletou například s nesnášenlivostí lepku. Nejdřív ze všeho tak zkuste přidat do svého jídelníčku potraviny bohaté na zinek, třeba korýše nebo jogurt.

Bolí vás celé tělo

Pokud vás bolí svaly i několik dní po návštěvě posilovny nebo se dlouho nemůžete zbavit modřin, měli byste zpozornět. Nedostatek zinku se totiž projevuje i pomalejším hojením ran. Neexistuje přesná doba, za kterou by měly svaly přestat bolet, protože každé tělo je jiné, nicméně pokud to trvá opravdu nezvykle dlouho, zkuste se nadopovat zinkem.

Ztrácíte chuť a čich

V dnešní době to je jeden z příznaků, že jste onemocněli covidem 19, ale v případě nedostatku zinku v organismu se tento symptom se začne projevovat plíživě a hodně nenápadně. Abyste si ho všimli, musíte se na své chutě vědomě zaměřit. Mnoho receptorů chuti je přitom v nosní dutině, takže jsou tyto dva smysly vzájemně propojené.

Pokud si tedy říkáte, že už vám jídlo nechutná jako dřív a musíte čím dál víc kořenit, může to být i nedostatkem zinku.

Nemůžete se rozkoukat ve tmě

Když vejdete do potemnělého pokoje, chvíli trvá, než si vaše oči na tmu zvyknou. To je normální. Takzvaná adaptace na tmu se ale při nedostatku zinku výrazně protahuje. Zinek je totiž stěžejní pro produkci vitaminu A, jehož nedostatek zhoršuje vidění.

Hůře se hubne

Zinek má zásadní podíl na správném fungování metabolismu. Pomáhá štěpit proteiny, sacharidy i tuky. Když vám chybí, máte méně energie, jste línější a hůř se vám hubne. Nicméně to neznamená, že byste se měli ládovat vitaminovými tabletkami. Raději jezte víc jídla bohatého na tento prvek, třeba oříšky, semínka a luštěniny.

Máte kožní problémy

Kůže reaguje na nedostatek zinku jako první. Lámou se vám nehty, vypadávají vlasy, špatně se hojí drobná poranění a muži ztrácejí ochlupení na hrudníku. U chronických ekzematiků může docházet ke zhoršení příznaků ekzému.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

reklama