Až v léčebně pochopila, že její trápení způsobují deprese

Báječná herečka je už třicet let zamilovaná do svého manžela. Prý proto, že je stejně bláznivý jako ona, a že je to skvělý parťák do nepohody.

Statečná Eva Holubová (61) během své dosavadní kariéry zažila mnoho vzletů i pádů na samé dno. Protože o nich upřímně hovoří se svými fanoušky, stala se pro mnoho lidí vzorem a inspirací.

Také vás může zajímat ...

Herečka Eva Holubová (61) patří k těm ženám v českém show byznysu, které se s fanoušky ochotně dělí o podrobnosti ze svého soukromí. Proto také víme, že se její život neskládá jen ze samých úspěchů a ocenění za skvělou hereckou práci.

Eva má za sebou velice těžké období, které naštěstí překonala. I když se ještě dnes do její citlivé duše občas vkrade smutek, dokáže se mu herečka postavit tváří v tvář.

Díky své upřímnosti se tak stala inspirací pro mnohé, které trápí deprese, nebo sklony k závislostem. Na Evině příkladě totiž vidí, že se dá téměř každá situace řešit, pokud člověk upřímně chce, a má okolo sebe spolehlivé přátele.

Alkohol jí přinášel úlevu

Jedna z největších současných hereček se narodila 7. března 1959 do rodiny, kde nikdy nebylo peněz nazbyt. To ale v žádném případě neznamená, že by Evě jako malé holčičce něco chybělo.

Její rodiče sice často žili doslova od výplaty k výplatě, přesto svou dceru brali často na víkendy do přírody a ukázali jí úchvatný svět divadel a koncertů. Není divu, že to Evu už od mládí táhlo ke kumštu.

Ačkoli na střední škole nepatřila zrovna k premiantům, brzy začala pokukovat po divadle a zapojila se do činnosti několika amatérských souborů.

Holubová se tak už od mládí pohybovala v bohémském prostředí, ke kterému zkrátka patří alkohol. Budoucí slavná herečka brzy přišla na to, že jí pití přináší chvilkovou úlevu od zvláštních duševních stavů, které tehdy ještě nedovedla správně pojmenovat.

Už nechtěla být na světě

Eva v té době doslova bolel každodenní život, z neznámých příčin se bála smrti, a dokonce měla stavy, kdy nechtěla být na světě. Jak sama později naznačila, v devatenácti letech se prý pokusila o sebevraždu.

V těch těžkých chvílích prý nacházela jedinou útěchu u hrobu slavné české spisovatelky Boženy Němcové (†41). Když se pak jednoho dne procházela na pražském Slavíně a hledala odpověď na tíživou otázku, jak bude dál žít, došla až k bráně Jedličkova ústavu.

Jakmile si Eva všimla, že je na vratech cedule, na které stálo, že ústav hledá nové zaměstnance, zamířila rovnou do kanceláře.

Práce v ústavu jí zachránila život

Už druhý den nastoupila v ústavu jako sociální pracovnice, a jak sama později přiznala, tato práce jí doslova zachránila život. Ani tehdy však Holubová neřešila své občasné výkyvy nálad a těžké stavy plné úzkosti a strachu.

Když se pak na třetí pokus dostala na DAMU, patrně doufala, že její život bude od té chvíle už jen zalitý sluncem. Vždyť se konečně mohla věnovat vysněnému povolání a čile se zapojit do českého kulturního života. V počátcích své herecké kariéry se Holubová pravidelně objevovala na několika divadelních scénách a brzy také i ve filmu.

Brzy přišly hlavní role

Tvůrci jí tehdy často přisoudili role zakomplexovaných kamarádek hlavních hrdinek, jako tomu bylo například ve snímcích Tichá radost a čas sluhů. Ovšem i ty dokázala Eva díky svému nespornému talentu povýšit na stěžejní role.

V roce 1991 si pak zahrála ve skvělém dramatu Filipa Renče (55) Requiem pro panenku, které bylo inspirované skutečnou událostí. Holubová v něm podala famózní výkon, takže bylo jasné, že české publikum má před sebou naprosto výjimečnou herečku. Pak už se s nabídkami na velké role doslova roztrhl pytel.

Pila často a hlavně hodně

Eva si zahrála v dnes již kultovních komediích Pelíšky a Pupendo, a ve smutném televizním příběhu Na psí knížku. Tam v podstatě ztvárnila sama sebe. Zoufalou ženu, která své problémy utápěla v alkoholu.

Ačkoli Holubová tehdy netušila, že se její psychické problémy dají pojmenovat a léčit, zjistila, že jí alespoň na krátkou chvíli pomůže alkohol. Na prahu čtyřicítky tak pila často a hlavně hodně. Když se pak dostala do nálady, dělala věci, na které dnes rozhodně není hrdá. Třeba se na veřejnosti svlékla do spodního prádla, nebo tancovala v baru opilá na stole.

Neznala pravou příčinu svého trápení

Netrvalo dlouho, a Holubová do své závislosti na spadla tak, že nedokázala plnit pracovní povinnosti. Za každé představení, které se nekonalo kvůli její opilosti, pak dostávala tučné pokuty.

Holubová nedokázala abstinovat ani kvůli svém dětem, dvojčatům Adamovi a Karolíně (26). „Bylo mi to nepříjemné, protože občas vůbec nevěděla, kdo je,“ vzpomínala pak na toto období Karolína. Bohužel, ani tehdy herečka nevěděla, že je za vším vážná nemoc.

Stále neznala příčinu svých úzkostí a dokonce si myslela, že je v nějaké míře mají všichni. A že je to možná i důsledek velké pracovní vytíženosti.

Netušila, že mozek má uvolňovat jakýsi serotonin a že alkohol je nebezpečné antidepresivum, který ho na chvíli sice uvolní, ovšem vzápětí si za to vybere krutou daň.

Naučila se žít bez pití

Vše se změnilo až v roce 2002, kdy byla Eva tak zničená a unavená, že už nevěděla, jak dál. Když konečně pochopila, že s tím musí něco udělat, tak si najednou uvědomila, kolik přátel se jí tehdy snažilo pomoci.

Jedním z nich byl i Jan Kraus (67), který Holubovou odvezl do léčebny, jakmile ho o to požádala. Až tam se herečka dozvěděla, že za její mnohaleté potíže může vážné psychické onemocnění. Jak sama později přiznala, právě v tomto okamžiku se jí velmi ulevilo.

Vždyť s pomocí skutečných odborníků přišla na to, že se její stavy dají léčit, a že může žít bez pití.

Pro ostatní se stala vzorem

To však byl jen začátek dlouhé cesty, během které se Holubová musela naučit dát svým dnům řád a hovořit se svými blízkými o tom, co ji trápí. A také si přiznat, že deprese tu s ní budou nejspíš pořád.

Herečka to však vzala za správný konec. Už téměř dvacet let abstinuje a se svými občasnými potížemi bojuje meditacemi, vycházkami do přírody a cvičením. Pro ostatní lidi se tak stala vzorem nezlomné vůle a osobní statečnosti.

Slíbili si lásku a věrnost na věky věků

Eva Holubová dnes moc dobře ví, že úspěšná kariéra není všechno. Mnohem víc než na svých rolích, si zakládá na báječné rodině, kterou má okolo sebe. Do své smečky navíc přijala i přítele své dcery Matěje Paprčiaka (29).

Herečka si také určitě uvědomuje, že bez podpory svých dětí a milovaného manžela výtvarníka Miroslava Zdeňka, by svůj boj s depresemi a alkoholem určitě nezvládla. Eva a Zdeněk se prý kdysi potkali v okamžiku, kdy byli oba doslova na dně.

Protože od počátku své známosti, kterou herečka datuje od roku 1991, před sebou nikdy nic nepředstírali, mělo jejich partnerství šanci na úspěch. Ačkoli si ti dva byli navzájem oporou v časech dobrých i zlých a vychovali své dvě krásné děti, žili spolu téměř dvacet let na „psí knížku“.

Vzali se potají až v roce 2009, když byli ve Spojených státech amerických navštívit svého společného přítele režiséra Miloše Formana. „Tímto prstenem se ti odevzdávám a slibuji ti lásku, věrnost a oddanost na věky věků,“ slíbili si v ten slavnostní den Eva a Zdeněk.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

...