Bylinka na ženské štěstí má jméno kontryhel

Na loukách, pastvinách a trávnících, ale i na zahrádkách můžete najít velmi zajímavou bylinku kontryhel obecný. Jde vlastně o souhrný název pro několik desítek velmi podobných druhů, z nichž nejběžnější je kontryhel žlutozelený a kontryhel holý.Nejvíce léčivých účinků má kontryhel v období květu, což je právě nyní na jaře.

Nasbírejte si kontryhel

Také vás může zajímat ...

Od konce dubna a počátku května můžete sbírat jeho kvetoucí nať i s listem. Ta se pak suší běžným způsobem ve stínu, co nejrychleji a ve slabých vrstvách, protože je velice choulostivá a snadno se zapaří.

Správně usušená rostlinka si uchovává původní zbarvení, je bez zápachu a má svíravou nahořklou chuť. Kontryhel neboli lidově také „ženský plášť“, „husí tlapky“ nebo také „ženská bylinka“ je jedna z léčivých rostlin, které je dobré mít přichystané do zásoby.

Vhodný i při zánětech žaludku

Ať si vzpomenete na jakékoli ženské potíže, kontryhel ví, jak se s nimi vypořádat. Jeho blahodárné účinky však neoceníte pouze v době nemoci, ale také v krásném období těhotenství a raného mateřství. Kontryhel je často ordinován na podporu početí, zdravého průběhu těhotenství i následného kojení. To ale není zdaleka všechno.

Kontryhel je díky svým svíravým a protizánětlivým účinkům vhodný jako podpůrný prostředek při průjmech, poruchách a zánětlivých onemocněních žaludku a střev. Má také prokazatelně močopudné účinky.

Na poruchy ledvin a jater

Kontryhelová nať je rovněž součástí řady gynekologických čajových směsí. Je vhodné jej používat i při silné menstruaci a klimakterických obtížích, což jistě ocení dámy, které se potýkají s problémy při přechodu.

Kontryhel je také jednou z nejoblíbenějších složek v odtučňovacích čajích a v čajích na podporu metabolismu. V léčitelství se používá k posílení dělohy před porodem, při onemocnění ledvin, při otocích způsobených špatnou funkcí ledvin a jater, při ledvinových kamenech a při velkých obtížích s močením.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...