Můj čas na kafíčko

4 tipy pro zdravé srdce

Nejčastější příčinou úmrtí ve vyspělých zemích není obávaná rakovina, ale onemocnění srdce a cév. Proto bychom měli o jejich zdraví mnohem více pečovat. Není to nijak složité, takže to zvládne úplně každý.

1. Domácí strava

Za současnou „epidemií“ kardiovaskulárních onemocnění může do značné míry způsob stravování. Příliš mnoho tuku, soli a cukru naši oběhovou soustavu ničí. Problém je, že většina z nás ani neví, kolik tuku nebo cukru konzumujeme. Kupujeme si hotové pečivo, sladkosti, uzeniny a instantní jídla, aniž bychom kontrolovali, kolik čeho obsahují.

Pokud si chcete dopřát to nejlepší, omezte nákup hotových jídel a polotovarů na minimum a začněte sama vařit. Používejte co nejvíc zeleniny a ovoce, místo tučného masa si dejte rybu nebo maso libové. Odepřete si pochutiny, jako jsou sušenky, čokolády, klobásky či salámy.

2. Pohyb místo sezení

Čím dál více lidí vykonává svou práci vsedě. A nedostatek pohybu vede k tomu, že se oběhová soustava oslabuje. K tomu, aby se její kondice zlepšila, nemusíte trávit každou volnou chvilku v posilovně. Úplně stačí, když si každý den zařadíte do programu svižnou půlhodinovou procházku.

Pohybem snížíte hladinu zlého cholesterolu v krvi, snížíte riziko cukrovky a přispějete k optimalizaci krevního tlaku. Chcete-li pro sebe udělat víc, začněte chodit plavat. Pro jedince se zdravým srdcem je skvělá i návštěva sauny. Jestliže vaše srdce a cévy nejsou úplně fit, musíte vhodnost saunování nejprve konzultovat s lékařem.

3. Zbavte se stresu a zlozvyků

Cigarety, alkohol a psychická zátěž ničí naše zdraví. Pokud jde o kouření, s tím byste měla skoncovat úplně. Jestli je pro vás nepředstavitelné, že byste měla zůstat bez nikotinu, přejděte alespoň na elektronickou cigaretu.

Z alkoholu se vyvarujte lihovin, občas si můžete dát pivo. Sklenka vína denně je také dovolená, obzvlášť v případě červeného, které srdci dokonce prospívá. Zbavit se stresu ale není lehké.

Hodně z nás je pod soustavným tlakem kvůli práci a to se nedá jen tak lehce změnit. Proto je důležité najít něco, co nás od starostí odvede. Najděte si koníčka, který vás baví, a jednou týdně zkuste nějaké relaxační cvičení, třeba jógu nebo taiči.

4. Koření a bylinky

Pomoc pro silné srdce a cévy nabízí příroda. Při vaření používejte k ochucení jídel česnek, cayenský pepř, kurkumu, skořici a oregano. Z bylinek využijte třeba hloh a srdečník. Hloh zlepšuje okysličení organismu a přispívá k neutralizaci volných radikálů. Kupte si hlohovou tinkturu a užívejte třikrát denně deset až patnáct kapek.

Ze srdečníku, který snižuje tepovou frekvenci a tlak, si můžete připravit čaj. Jednu lžičku sušené byliny zalijte šálkem vroucí vody a nechte deset minut louhovat. Pozor, lidé, u kterých již bylo diagnostikováno srdeční onemocnění, by se vždy měli o užívání bylin poradit s lékařem.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden