5 zlozvyků, které ničí vaše srdce

Jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle je srdce, proto je třeba se o něj řádně starat. Bohužel špatnými návyky si ho spíše ničíme. 

Pravda je, že si za řadu potíží se srdcem a celkovým zdravím vůbec můžeme většinou sami. Naštěstí se jim však lze v mnoha případech vyhnout, pokud se budeme snažit napravit různé zlozvyky, které jsme si během života osvojili.

1. Život ve stresu   

Jste ve stresu, cítíte negativní emoce vůči ostatním a přepadají vás deprese? To vše může mít negativní dopad na srdce. Čas od času takové stavy krátkodobě nastanou u každého, důležité je naučit se tyto situace zvládat.

Ve větším nebezpečí jsou ti, kteří hněv, zlobu, nepohodu či napětí drží v sobě. Začněte myslet pozitivní a najděte si někoho, s kým si můžete o problémech promluvit. Pro vaše srdce je to nejlepší řešení.

2. Přejídání 

Nadváha je hlavním rizikovým faktorem srdečních chorob. Pokuste se proto jíst menší porce, hodně zeleniny a slazené nápoje vyměnit za vodu.

3. Příliš mnoho soli 

Čím více soli budete konzumovat, o to vyšší tlak budete mít. A ten, jak známo, hraje jednu z hlavních rolí při onemocnění srdce. Pozorně tedy sledujte etikety na balených potravinách, zvláště pak obsah sodíku, a vyhýbejte se soleným chipsům.

4. Kouření

Naprostou katastrofou pro srdce je kouření. Přispívá k hromadění plaku v cévách, které se tím zužují a blokují průtok krve do srdce. Nikotin navíc ubližuje i lidem v kuřákově okolí. V důsledku pasivního kouření jich pak stovky tisíc ročně umírají na srdeční onemocnění.

5. Příliš alkoholu

Nadbytek alkoholu je spojený s rizikem vysokého krevního tlaku, vysokou hladinou krevních tuků a srdečním selháním. Kromě toho má alkohol spoustu kalorií, což vede k přibývání na váze.

Pokud si ho nechcete zcela odepřít, držte se pravidla ne víc jak dva malé drinky denně u mužů, jeden u žen.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama