Běžkařské ráje českých hor

Nejlepší sněžné stopy pro vytrvalce i méně zdatné

Jízda na běžkách je jeden z nejzdravějších sportů. Pohyb na čerstvém vzduchu, který nezatěžuje klouby, milují Češi všech věkových skupin. Na našich horách proto najdete mnoho běžeckých tras.

Šumava

Ideální bílá stopa

Zimní krajina Šumavy je nejen krásná, ale svým reliéfem také velmi vhodná pro běžecké lyžování. Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristické pro většinu Šumavy. Díky projektu Bílá stopa vás tu čeká hustá síť udržovaných běžeckých tratí, které spojují celou Šumavu.

Trasy vedené podél plavebních kanálů jsou velmi zajímavé a vůbec nejsou náročné. Vydat se po nich mohou i ti, kteří nejsou zdatnými lyžaři nebo jsou dokonce začátečníci. Zimní krajina je tu nádherná. Nezapomeňte ale, že pro obyvatele lesa je to období strádání.

Proto na běžkařských drahách dbejte na dodržování klidu v lese, který odpočívá a každé zvířátko v něm šetří své síly. Neopouštějte tedy zbytečně značené trasy, ať nevyrušujete divoká zvířata.

Vysočina

Zde se sportem začněte

Mírná vrchovina dává spoustu možností vyjet na běžky. Je vhodná jak pro začínající běžkaře, kterým stačí ujet v bezpečí jen pár kilometrů do nejbližší restaurace, tak pro milovníky dlouhého skluzu v perfektně upravené stopě.

Oblíbenou oblastí jsou zejména Žďárské vrchy. Nejsou tu hluboká údolí ani příliš strmé svahy a celá oblast je protkána řadou turistických cest. Ideálním místem pro začátek výletu je vesnička Tři Studně. Dá se odtud vyrazit různými směry a podle toho volit délku výletu.

Výhodou je i největší pravděpodobnost sněhu. Na loukách mezi Třemi Studněmi, Vlachovicemi a Skleným totiž bývá sníh, i když jinde není. A pokud milujete samotu, tak zatím neobjeveným rájem běžkařů je celá oblast České Kanady.

Zde si užijete hodně klidu a pro běžky nenáročné, zato ale kouzelné krajiny.

Jeseníky

Pro zdatné

Naše druhé nejvyšší hory jsou označovány také jako střecha Moravy a patří mezi nejkrásnější a nejčistší hory u nás. Díky nadmořské výšce a chladnému klimatu se v nich drží sníh dlouho do jara a zpravidla se zde zimní sporty provozují nejdéle z celé republiky.

V Jeseníkách se nachází velké množství upravovaných lyžařských stop a každým rokem jejich počet stoupá. Milovníci bílé stopy ocení především trasy po dlouhých, odkrytých hřebenech s úžasnými výhledy. Pokud nenastoupíte na trasu z Červenohorského sedla nebo od Ovčárny, budete muset absolvovat náročný výstup.

Proto nespoutanou zimní krásu Jeseníků a rozsáhlou síť udržovaných tras ocení zdatnější běžkaři.

Krkonoše

Krkonošská magistrála

Krkonoše jsou naším nejvyšším pohořím, a proto se v souvislosti se zimními sporty zde většinou mluví o sjezdovkách. Avšak i běžkaři zde najdou svůj ráj.  Celé Krkonoše od západu na východ lze projet na běžkách po Krkonošské magistrále, která vede od Harrachova až po Žacléř, tedy neuvěřitelných 90 km.

Jednotlivé krkonošské oblasti jsou propojené a prolínají se. Krkonošská magistrála je jejich páteří a je svým způsobem evropským unikátem, protože v ní mají vyznavači bílé stopy k dispozici 550 kilometrů upravovaných drah.

Specialitou magistrály je zvláštní značení pro lyžařskou turistiku, tzv. němé značky Krkonoš. Významné horské objekty jsou značeny červenými symboly, které ukazují směr k danému místu a jsou dobře vidět i za zhoršených podmínek.

Chalupa na rozcestí, známá také jako Bufet na rozcestí, kde se dobře občerstvíte, leží na křižovatce tří nejfrekventovanějších tras. Po výletě můžete relaxovat a ulevit unaveným svalům v místních pivních lázních.

Krušné hory

Drsná romantika

Krušné hory svým tvarem připomínají náhorní plošinu, proto jsou pro tento sport jako dělané. Stovky běžkařských tras se zde v sezoně zaplní turisty, kteří si užívají aktivní pohyb, čerstvý vzduch a nádherné výhledy.

Terén není příliš členitý, a když zvolíte kratší trasu, můžete se na běžky vydat s celou rodinou. Milovníkům dobrodružství na dlouhých trasách komplikují život pouze studené větry a je třeba počítat s náledím.

Nejdelší trasa, spojující všechny nejvyšší krušnohorské vrcholky včetně Klínovce, se jmenuje Krušnohorská magistrála. Sníh je zde pravidelně upravován do široké stopy, a tak je cesta vhodná jak pro klasické běžkování, tak i takzvané bruslení.

Po cestě budete míjet několik obcí s možností lákavého občerstvení. Západní část vede od Bublavy po Boží Dar, východní pak vede až k Telnici.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden