Bylinky na každou bolest

Užíváte na bolest hlavy, kloubů, svalů nebo čehokoli jiného volně dostupné léky? Máte stále po ruce Ibalgin, Valetol nebo jiné prášky, které vám ulevují od bolesti? A víte, kolik chemie do sebe dostáváte? Raději sáhněte po bylinkách.

Uši

Píská vám v uších, nebo vám uši často zaléhají? Vyzkoušejte tinkturu, kapky nebo obklad. Při hučení v uších si každou hodinu nakapejte do každého ucha čtyři až osm kapek šťávy z kokošky pastuší tobolky.

Dostali jste zánět středního ucha? Pak pomůže šťáva z aloe stromovité nebo netřesku střešního. Před použitím šťávy si ale vytřete ucho olejem. Kapejte si do ucha dvakrát až třikrát denně dvě kapky. Pro snadnější aplikaci můžete použít i vatový tampon, který vsunete do ucha. Na zánět zabírá taktéž obklad, který se připravuje z 20 g mateřídoušky úzkolisté a 40 g natě komonice lékařské. Hrst bylin spařte v plátně umístěném nad vroucí vodou.

Krk

Skolilo vás náhlé nachlazení? Nebo vás bolí v krku? Nemůžete polykat a každé sousto nebo loknutí si tekutiny pro vás znamená utrpení? Vyzkoušejte česnek, který má silné antibakteriální účinky.Stačí rozmačkat jeden stroužek česneku a po celý den ho cucat či žvýkat. Podobné účinky má i zázvor v podobě čaje.

Zuby

Aby byly zuby zdravé, musíte si dopřávat pokrmy s dostatkem vitaminů a minerálních látek.
Když už vás zuby nebo dásně ale přece jen rozbolí, stačí vylouhovat pět hřebíčků ve 150 ml pálenky. Tekutinu nechte stát čtrnáct dní na teplém místě a pak nálev sceďte a roztokem si potírejte bolavé dásně nebo zuby.

Na kloktání je zas výborná směs z jedné čajové lžičky jitrocele kopinatého a jedné čajové lžičky řepíku lékařského. Tu přelijte dvěma decilitry vroucí vody a nechte deset až patnáct minut louhovat. Poté sceďte a pravidelně kloktejte.

Žaludek

Vyvolat bolest žaludku může téměř cokoli. Přejedení, tučná strava, zkažené jídlo... U akutního zánětu žaludku většinou postačí, když budete dva či tři dny držet dietu. Při přetrvávajících bolestech vám ale uleví 10 g natě kokošky pastuší tobolky povařené v půl litru vody. Odvar užívejte po lžících během dne.

reklama
reklama