Co potřebuje zahrada začátkem léta?

V červnu rozkvétá většina růží. Neměly by chybět na žádné zahradě. Jsou krásné, voňavé, pestrobarevné a velmi rozmanité. Tento měsíc patří především jim, i když nemůžete opomenout ani na ostatní zahradnické práce.

Růží existuje mnoho druhů. Mezi nejoblíbenější patří pnoucí, které se plazivě pnou po konstrukci u zdi, po loubí či pergole. Dorůstají až do výšky 4 metrů. Mají rády slunečnou polohu a pravidelnou zálivku.

Kvetou od června až do října. Velkokvěté, čili zahradní růže, rostou keřovitě, vzpřímeně na záhonech. Mají rády výživnou, hlinitou půdu. Nikdy je nekombinujte s jinými trvalkami, ale vysazujte je do barevně sladěného záhonu růží.

1. Mezi nejčastější choroby růží patří padlí. Bělavé skvrny na listech a stoncích lze zpočátku setřít. Později však vniká hlouběji a poškozuje pletiva. Černá skvrnitost listů se pozná jako ostře ohraničené černé skvrny na listech. Při silnějším výskytu a u citlivějších odrůd listy zcela opadají. Méně často se vyskytne rez růžová a plíseň šedá. Velmi záleží na vlhkosti vzduchu, teplotě a množství slunečního svitu.

2. Aby růže kvetly co nejdéle je dobré odstraňovat odkvetlé květy a podpořit tak nasazení nových poupat. Naopak u růží, kvetoucích jen jedenkrát, odkvetlé květy ponechte. Vytvoří se z nich sytě barevné šípky, které jsou krásné až do zimy a ještě poslouží ptactvu za potravu. Růže pravidelně přihnojujte vícesložkovým hnojivem a u růží k řezu vyštipujte postranní poupata.

3. V druhé polovině měsíce je vhodná doba pro výsev čekanky salátové a červené řepy pro podzimní sklizeň. Sklízejte třešně a jahody. Koncem měsíce začíná sklizeň červeného, černého i bílého rybízu, malin, ostružin a angreštu.

4. Záhony pravidelně zalévejte, přihnojujte a odplevelujte. Hnojte nejen trvalky a balkónové rostliny, ale také okrasné dřeviny. Kromě toho je třeba pravidelně odstraňovat odkvetlé výhony květin.

5.U odrůd jabloní a hrušní s bohatou násadou, které již odkvetly, proberte malé plůdky o velikosti patnáct až dvacet milimetrů. A to i u broskvoní a meruněk. U nich ale musíte počkat, až plody dosáhnou velikosti vlašského ořechu.

Broskvoně prosvětlete letním řezem. Jestliže meruňky a broskvoně shazují velké množství plodů, mají zřejmě o nedostatek vápníku.

6. Trávník dál pravidelně sečte a po posekání přihnojujte. Za horkých dní jej zavlažujte. V červnu je ještě možný poslední osev travním semenem. V tomto období se velmi dobře ujímají trávníkové koberce, pokud jim zajistíte dostatečnou zálivku.

reklama
reklama

Komentáře