Co vše lze a nelze odpustit

Je možné odpustit nevěru? A kolikrát? Máme čekat, že se hříšník napraví a pijan přestane pít?

Dá se ve vztahu vůbec něco odpustit. Zaslouží si provinilec jen jednu další šanci? A je vůbec možné některé křivdy přecházet i opakovaně? Každý přece občas udělá chybu. Existuje však bod zlomu, kdy je jedinou možností říct rázně „dost“! Některé věci do vztahu jednoduše nepatří.

Pokud někoho hluboce milujete, bývá problém dívat se na jeho pochybení a charakterové vady objektivně. Z lásky je člověk schopen dělat hodně ústupků, které ale nakonec vedou k obrovskému zklamání a bolesti.

Udělal váš partner něco, co vás ranilo? Při rozhodování, zda danou věc odpustit, či nikoli, berte v úvahu tyto faktory.

Opakovaně a plánovaně?

Každý může udělat špatné rozhodnutí, dopustit se chyby. Pokud ale váš partner opakovaně dělá něco, o čem moc dobře ví, že vás to bolí, buď se nedokáže kontrolovat, nebo mu je prostě jedno, že vám ubližuje.

Bylo jeho jednání spontánní, nebo plánované? Nahodilá chyba, špatný úsudek se může stát každému. Mnohem horší je jasný plán.

Tohle jen jednou a dost

Jsou ovšem věci, které se naprosto neodpustitelné. Patří mezi ně zejména fyzické a psychické násilí. Jakmile k tomu jednou dojde, těžko budete mít jistotu, že se to již nikdy nebude opakovat.

Když vás muž fyzicky napadne, jděte od něj! To samé platí o psychickém týrání. Nenechte se ponižovat, utlačovat, citově vydírat a podobně. To se týká i velkého podrazu, který na vás partner nachystal. Třeba bez vašeho vědomí vybílil konto.

Peníze jsou fuč, aniž byste věděla, za co je utratil, a aniž by se on zajímal, na co jste případně šetřila. Tady už není co řešit.

Alkohol a drogy

Je jedno, jak dlouho spolu jste, zda máte děti, co všechno jste prožili. Nic si nenalhávejte, život se závislým člověkem je učiněné peklo. Všechny tyto věci nelze zvládnout bez odborné pomoci.

Tu ale většina závislých odmítá. Pokud nebude mít partner chuť sám svůj problém řešit, pak raději odejděte. Vy ho sama nezachráníte.

Není lež jako lež

Každý občas zalže. Jsou to nejrůznější milosrdné lži, nebo drobné nepravdy, které vám tak nějak usnadňují život. Ale pokud někdo lže plánovaně a o zásadních věcech, je to špatně. Chápete-li, co ho k tomu vedlo, můžete mu odpustit, jestli to tak cítíte.

Ale jen jednou. Jestliže se jedná o občasnou nevinnou lež, pak se nejedná o nic, co by se nedalo řešit. Problém nastává v okamžiku, kdy člověk lže v hlavních oblastech svého života. A navíc soustavně.

To lze ještě odpustit

Ne vždy je samozřejmě nutné být takhle tvrdá. Jsou věci, které lze odpustit. Ale jen jednou, ne desetkrát! Sem patří nevěra, klasický úlet na jednu noc. Obzvlášť v dlouhodobém vztahu se to může přihodit a i odpustit.

Opakované zálety se ovšem neodpouští. Udržuje váš partner s někým až příliš kamarádský vztah? Má k někomu blízko tak moc, že vám to vadí? Pokud mu to řeknete, měl by ten kontakt ukončit, nebo alespoň utlumit.

Jestli to neudělá, znamená to, že mu na vás nezáleží. Pozor také na to, když nebere vážně vaše potřeby a přání. Vždy si udělá všechno podle sebe. Řekněte mu, že vám to vadí. Dáváte mu tak šanci k nápravě. Pokud ji nevyužije, odejděte.

reklama
reklama