Jak se postarat o veselé činčily?

Činčila je milý, poměrně nenáročný domácí tvor, který se v průměru dožívá patnácti let. Pokud uvažujete o její koupi, vezměte na zřetel všechny její výhody i nevýhody.

1 Činčily patří mezi hlodavce, a tudíž jsou to velmi vitální tvorové. Rády šplhají, skáčou, běhají a prolézají. Potřebují výběh, prostornou, ideálně patrovou, klec s bohatou výbavou, a samozřejmě i vaši pozornost. Velmi aktivní bývají navečer a brzy po ránu, občas zlobí a dělají hluk i přes noc.

2 I když na pohled vypadají jako krásní chlupatí plyšáci, se kterými se můžete mazlit, není to tak docela pravda. Činčily většinou o žádné „muckání“ nestojí, a tudíž nejsou vhodné (na rozdíl od morčat) pro malé děti, které je často berou do rukou a hladí. I tak je ale možné činčilu do jisté míry ochočit a vycvičit. Vše záleží na vašem přístupu. Její přízeň a pozornost upoutáte pamlskem (nejosvědčenější je rozinka). Když se tak stane, snažte se, aby si vzala ňaminku přímo z vašich rukou.

3 Čím zvířátko krmit? Nejlepší je, dávat mu každý den porci (asi 20 gramů) speciální směsi zrní, která je určená i pro křečky, morčata a další hlodavce. Bohaté na živiny jsou i speciální zelené granule pro činčily a seno, které by nemělo v kleci zvířátka chybět. Jednou týdně jí můžete dopřát i kousíček sušeného tvrdého chleba (asi 1 × 2 cm) nebo ovesné vločky (3 až 5 kousků), rozinku nebo kousíček jablka. Pokud jde o vodu, činčily pijí velmi málo. I tak byste ale měli vodu v napáječce pravidelně doplňovat a měnit za čerstvou.

4 Hustá a jemná kožešina činčil potřebuje častou očistu. Nekoupají se však ve vodě, ale ve speciálním jemném písku, který zbaví kožíšek nečistot a mastnoty, a který zakoupíte ve zverimexu. Písek nasypte do skleněné nebo umělohmotné mísy. Musí být dostatečně velká, protože činčila se v ní při „koupání“ otáčí jako vrtulka.

5 Veterinární péče o činčily není náročná. Nemají žádná povinná očkování, ani se neočkují proti případným nemocem. Riziko onemocnění je u nich minimální. Nebezpečí jim hrozí de facto pouze z infikované potravy. Přesto je důležité dodržovat některá pravidla, která je před případnými zdravotními potížemi ochrání. Pravidelně kontrolujte stav srsti, hmotnost (dospělá činčila by měla mít 500 až 800 gramů), jestli jí a pravidelně vyměšuje, nebo zda se nemění její temperament.

.

reklama
reklama