Jasmín vás povznese do oblak

Pro svou omamnou vůni a aristokratický vzhled bývá tato rostlina nazývána Královnou noci. Jasmínový čaj pili králové a jasmínovou vůní se voněli jejich ženy. Tato popínavá rostlina je známá především pro své bílé květy, jejichž vůně je téměř omamná.

Původ jasmínu není zcela jasný. Údaje o něm jsou sice v čínských starobylých textech, za jeho kolébku je však považována Persie, starobylá Byzance a země Střední Asie. V Číně byl používán pro léčebné účinky. Dnes se z květů jasmínu, které se musejí sbírat ručně před svítáním, jinak ztrácejí 20% vůně, získává drahý éterický olej. Také se s ním často setkáme v podobě jasmínové rýže nebo jasmínového čaje. Trhá se musí před svítáním V Indii, Egyptě a Alžírsku roste jasmín žlutý, kterému se říká “královna noci” pro jeho noční omamnou vůni. Přidává se do koupelových olejů, krémů a masážních krémů. Jasmín je oblíbenou složkou i drahých značkových parfémů. Jemná jasmínová vůně je velmi populární. Vonné sáčky si můžete zavěsit v šatně, v koupelně či na WC. Domov si nádherně provoníte jasmínem z vonných tyčinek. Dnes je nabídka široká. Využívat můžete i aroma-lampičku – do nádobky s vodou dáte asi osm kapek oleje, zapálíte čajovou svíčku a můžete trávit příjemný večer s uklidňující vůní jasmínu.

Zvýší vaše sebevědomí

Popíjení jasmínového čaje uvolňuje napětí, zmírňuje neklid, úzkost, je prevencí proti depresi. Pomáhá při bolestech hlavy, bolesti žaludku a při gynekologických potížích. Snižuje otoky, mírní také bolesti v krku. Má silné povzbuzující účinky, zlepšuje náladu, sebevědomí a působí jako afrodiziakum. .

reklama
reklama