Letní zahradní pohoda

Vše kvete a dozrává a čas zahradních party je tady. Tak si užívejte, ale nezapomeňte, že zahrada potřebuje neustálou péči.

Je čas sklizně, zalévání i hnojení. A také dalších výsevů. Ovšem při výsevech za horkých letních dní je třeba klíčící semena a mladé rostlinky zalévat mnohem bedlivěji nežli na jaře a především v době klíčení nesmí zaschnout. Prospěje jim i lehké zastínění.

1. Z košťálovin má šanci do zimy dorůst kedluben, brokolice, růžičková kapusta, kadeřávek. Z cibulové zeleniny je to ozimá cibule a pórek. Poslední vhodný termín nastává i pro výsev keříčkových fazolek a hrášku.

2. Rajčata zalévejte pravidelně, aby plody nepraskaly. Ale pouze ke kořenům, aby vlhkost na listech zbytečně nepodpořila rozvoj houbových chorob. Při prvních projevech onemocnění – žloutnoucích a hnědnoucích listech - poslouží postřiky ekologickými přípravky na bázi kaseinu nebo nepasterovaným mlékem smíchaným s vodou v poměru 1:1.

3. Plody cuket sklízejte mladé. Budou chutnější a podpoříte tak násadu dalších květů a plodů. Při rozvoji padlí pomáhá ranní kropení listů a postřik přípravky na bázi olejů, kaseinu a lecitinu.

4. Mšice a další savý hmyz trápí květiny. Sice je většinou nezahubí, ale oslabí. Ochraňte je postřiky na bázi řepkového či pongamového oleje a lecitinu. Škůdce zahubí, aniž by byly zdravotně závadné či likvidovaly jiné živočichy.

5. Přihnojte jiřinky. Hnojivem bohatým na draslík a fosfor (například zkvašený drůbeží trus) prodloužíte mečíkům dobu jejich kvetení. Přihnojení prospěje i astrám, chryzantémám a hortenziím.

6. Je poslední vhodný čas na výsev dvouletek, například zvonků. Již vzešlé semenáčky přepichujte, zalévejte a hnojte.

7. Pravidelnou péči věnujte i přenosným rostlinám v nádobách, jako jsou pelargonie, petúnie, fuchsie a begónie. Vyžadují pravidelnou zálivku, protože jsou vystavené slunci, které petúniím i pelargoniím svědčí. Stínomilné fuchsie a begónie by však slunci být vystaveny neměly.

8. Ovocné stromy, které nesou množství nezralých plodů, se za suchého počasí důkladně zalévejte Spíše než častá a povrchní zálivka je prospěšné jednou za týden okolí stromu vydatně prolít – ráno či večer, odstátou, nejlépe dešťovou vodou. Pokud je půda pod stromy odkrytá, je vhodné ji mulčovat, například posečenou trávou.

9. Zálivku potřebují také mladé, na jaře zasazené stromky. dokud jsou měkké a poddajné. Po sklizni je vhodná doba k prořezání korun především u třešní a višní.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden