Lipový květ jedině s medem

Vůně kvetoucí lípy dokáže omámit a probouzet v nás pohodu a spokojenost. Sladký nektar z květů milují včely a tento med je ze všech nejzdravější.

Svou krásou a mohutností se lípa stala opěvovaným symbolem Slovanů. Správná doba sběru lipového květu nastává právě teď. Květy sbíráme na vhodném, čistém místě, ne u frekventovaných cest, a to přímo ze stromu, bez ulamování větví. Lipový květ běžně seženeme i ve specializovaných prodejnách.

Univerzální čaj

Zlehčí a zkrátí průběh chřipkového onemocnění. Pomáhá při pocení a horečce, zahlenění a při zánětu průdušek. Čaj z lipového květu je vyhlášený a všeobecně známý lék. Jeho hlavní léčebnou vlastností je silný potopudný účinek  a schopnost snižovat horečku. Ředí krev,,a tím preventivně působí proti  zánětu žil, angině pectoris a infarktu myokardu a mrtvici. Jak pomalu a dlouho lípa žije, tak působí i čaj z lipového květu. Můžeme ho pít jako  univerzální, preventivní čaj, ale musíme ho pít trvale. Až po delší době se ukáže léčebná  hodnota lípy v celé šíři.

Jak jej připravit?

Postupujeme tak, že 1 lžičku lipového květu přelijeme šálkem horké vody a necháme 15 minut louhovat. Můžeme osladit medem. Užívá se 3 až 5x denně. Z květu ale můžeme vyrobit další skvělé a léčivé pochutiny. Patří mezi ně například lipový likér. Lipový květ polijeme ve skleněné nebo kameninové nádobě alkoholem a necháme stát 2 týdny. Slijeme, na každý litr extraktu vmícháme 1/2 kg cukru rozpuštěného v 1 litru vody. Nějakou dobu necháme stát a pak slijeme do láhví..

reklama
reklama