Myslete také na sebe

Je jasné, že při soužití dvou lidí se musí dělat kompromisy. Ale také platí, že všeho moc škodí.

Jaká je hranice mezi kompromisem a omezením vlastní osobnosti? Fungující vztah vyžaduje spoustu trpělivé práce. Je sice dobré myslet na blaho své rodiny, ale neměla byste zapomínat ani sama na sebe.

Kompromis, ale za jakou cenu

Kompromisy jsou hezká věc, ale nesmí omezovat veškeré vaše potřeby a touhy. Když dojde k narušení hranice vaší osobnosti, projeví se značné trhliny i ve vztahu. Tím, že se budete snažit vždy a ve všem zalíbit a přizpůsobit odlišným zvykům vašeho partnera, dokonale zabijete vlastní já.

Zapomenete tak na svůj vlastní život a ztratíte, možná i nenávratně, sama sebe. Někdy se proto vyplatí být zdravě sobecká. Kde jsou ale hranice mezi sobeckostí a snahou upravit si svou vlastní osobnost je ale velmi těsná. Jak ji rozpoznat.

Napoví vám cit

Sama to brzy poznáte. V momentě, kdy začnete pociťovat úzkost a tíseň místo spokojenosti a štěstí, je dobré se na chvíli zastavit a zamyslet. Co dělám špatně? Je jasné, že lidé nemilují změny a neradi se přizpůsobují.

Každý by si proto měl i ve vztahu udržet něco ze sebe. Ale hlavně, partner by to měl přijmout. Pokud tato ochota chybí, nemá cenu ve vztahu dál pokračovat. Na kolik se kvůli partnerovi vzdáte toho, na čem vám záleží, je tedy jen a jen na vás.

Rozhodně se neměňte. Láska má být bezpodmínečná, což ale znamená, že vás partner miluje takovou, jaká jste. Nemůže chtít, abyste se mu stále podřizovala.

reklama
reklama

Komentáře