Péče o psí maminu

Ať už se krytí povedlo plánovaně nebo přišlo zcela nečekaně, měli byste pro zdraví feny i budoucích štěňat udělat maximum. To znamená, změnit péči o ni a hlavně přizpůsobit krmení.

I když nejste vzděláním veterinář a nemáte patřičné lékařské vybavení, březost své fenky poznáte i tak. Buď pohmatem nebo i prostým pohledem a to mezi pátým až šestým týdnem březosti. Nejdříve podle zduřelých struků, pak už i podle zvětšeného břicha.

1 Březost u fen trvá průměrně 63 dnů. V první polovině březosti fence nemusíte nijak ulevovat, nechte jí normální denní zátěž a krmení, na které je zvyklá. Na krmivo pro březí fenky přecházejte postupně až v druhé polovině březosti.

Pokud fenu krmíte kvalitním krmivem, není potřeba během březosti přidávat žádné vitaminové ani minerální doplňky.

2 V průběhu poslední třetiny březosti se významně zvyšuje hmotnost štěňat, tím pádem výrazně vzrůstají nároky feny na energii, minerální látky a bílkoviny. Fena se začíná připravovat na následnou laktaci.

Snižuje se schopnost trávení, zvláště v důsledku zvětšující se dělohy. Fena tedy potřebuje vyváženou stravu s vysokým obsahem živin. Ke konci březosti zvyšte množství krmné dávky o 25 až 50 procent.

3 Během březosti fenu pravidelně važte, protože výrazné zvýšení hmotnosti v prvních týdnech březosti může mít negativní dopad. Tuk usazený ve svalech by totiž při porodu bránil jejich správné funkci a komplikoval by tak porodní stahy. Od začátku březosti do 42. dne se nesmí tělesná hmotnost feny zvýšit o více než 10 procent.

4 Prvotním příznakem blížícího se porodu bývá u některých fen tvorba mléka, která začíná asi týden před termínem porodu. Fena se tvarově mění, břicho se zakulacuje. Je důležité, aby fena měla dostatek klidu.

Pelíšek podložte několika vrstvami novinového papíru a vystelte ho několika čistými ručníky a dekami. Teplota pelíšku by měla být okolo 30 °C.

5 Od 58. dne gravidity měřte feně dvakrát denně v konečníku tělesnou teplotu, která by měla být 37 až 39 stupňů. Teplotu měřte každých dvanáct hodin. V předporodní fázi, to je asi 36 hodin před začátkem porodu, fena náhle přechodně sníží svoji teplotu pod 37 stupňů. Je to jediný objektivní ukazatel, podle kterého může laik spolehlivě rozpoznat blížící se porod.

6 Po porodu se zvyšují požadavky feny na příjem potravy o 15 až 300 procent, odvíjí se to od počtu sajících štěňat. Její výživa tedy musí odpovídat produkci mléka. Nezbytný je dostatečný příjem minerálních látek, velmi důležitý je poměr vápníku a fosforu, který by měl být 1,7:1.

Kojící feně podávejte speciální krmivo určené pro březí a kojící feny (1. týden: až 150 procent obvyklé denní dávky, 2. týden: až 200 procent obvyklé denní dávky, 3. týden až do odstavení štěňat: až 300 procent obvyklé denní dávky). Krmnou dávku rozložte do více malých porcí za den.

reklama
reklama