Proč se nechat očkovat proti pneumokokům?

Zápal plic považuje hodně lidí za sice vážnou, ale poměrně dobře léčitelnou nemoc, která může být nebezpečná jen u dětí a velmi starých lidí. Bohužel to není tak docela pravda.

Zákeřné bakterie Zápal plic mohou vyvolat různé bakterie. Ty, jejichž původcem je pneumokok, jsou velmi závažné. Navíc neplatí, že jsou nebezpečné jen pro staré a nemocné jedince. Fatální průběh může mít tento typ zápalu plic i u mladších jedinců kolem padesáti let. Ve skupině od pětašedesáti let výše je úmrtnost až dvacet procent. Ohroženou skupinou jsou také chronicky nemocní, astmatici, kardiaci, ale třeba i kuřáci.

V očkování zaostáváme

Proti chřipce se u nás nechá očkovat zhruba čtvrtina seniorů, což je podle lékařů nedostatečné. S očkováním proti pneumokokovým infekcím je to ale ještě horší. Očkovaná jsou pouhá tři procenta populace. Pokud je vám více jak šedesát pět let, můžete se přitom nechat očkovat zdarma! Stačí požádat o očkování vašeho praktického lékaře. Ten vakcínu objedná a aplikuje. V případě, že je vám více jak padesát, máte oslabenou imunitu nebo jste dlouhodobě nemocní, zamyslete se nad tím, zda byste si vakcínu neměli zaplatit. Stojí kolem tisíce korun.

Nejen zápal plic

Pneumokoky nevyvolávají pouze zápal plic, i když ten je u starších jedinců nejčastější pneumokokovou infekcí. Způsobují i vážné záněty dutin, středouší a mozkových blan. Poslední jmenované často ohrožují život. Záněty středního ucha pak mohou vést k trvalému poškození sluchu. Očkování vakcínou, které pojišťovny proplácejí, nechrání před všemi typy pneumokoka, pokrývá ale nejčastějších třináct typů a může vám tak zachránit život.

.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama