Slzy nejsou ostuda, jen si pěkně poplačte

Ti, co pláčou při sebemenší dojemné scéně v laciném romantickém filmu, jsou většinou považování za naprosté slabochy či hysterky. Jenže podle psychologů je opak pravdou. Tito lidé se totiž vyznačují vysokou mírou empatie.

Dokáží se tedy vcítit do druhých. Být schopen živě si představit, jaké to být v kůži někoho jiného, je prostředkem k tomu být chápající, tolerantní a otevřené mysli.

Nejsou to slaboši

Neznamená to ovšem, že by byli empatičtí lidé víc zranitelní a nějak oslabení. Naopak musí být dostatečně silní a odolní, protože emocionální propojení dokáže vysát veškerou energii. Lidé, co pláčou v kině tak nejenže nejsou žádní slaboši, nýbrž naopak, jsou mentálně silní, velmi často také společenští, vstřícní a štědří.

Schopnost propojení s jinými lidmi je velmi důležitou dovedností, která, i když je mnohdy podceňována, pomáhá ve vzdělání, partnerských vztazích i při budování kariéry.

Poplačte si

Člověk je jediný tvor, který pláče nejen z fyzických, ale i psychických důvodů. Přitom slzy prolévané při krájení cibule mají zcela jiné chemické složení než slzy spojené s emocemi. V těch je o čtvrtinu víc proteinů.

Při silné emoci náš organismus vylučuje sekret, který mu umožňuje lépe zvládat stres. Jestliže je těchto látek v těle nadbytek, vyplavují se z něj právě slzami. Zasaženo je ale celé lidské tělo, složení krve, barva kůže, svalové reflexy, všechny žlázy.

Pláč je proto cenný prostředek navozující uvolnění. Slzy jsou svou povahou přírodní lék, snižující stres, odplavující negativní pocity.

Nepotlačujte slzy

Říká se, že když nepláčou slzy, pláčou orgány. Tvrďáci, co potlačují pláč, si zadělávají na problémy. Naštěstí stres odchází z těla spolu s tekutinami. Díky tomu, že se muži víc potí a častěji močí, tak chlapi ušetří za promáčené kapesníky.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden