Vyhněte se bolesti zad

Také se vám někdy stalo, že jste se pro něco sehnuli a luplo vám v zádech? Nemůžete kvůli bolesti spát a špatně se vám sedí? Víme, co zabírá.

1. Připravte si zábal

Poproste některého z členů vaší rodiny, aby vám namazal záda alpou či medem smíchaným se zázvorem a následně vás přikryl prostěradlem a teplou dekou. Může vás i opatrně namasírovat. Takto si poležte patnáct až dvacet minut.

2. Při sezení si neulevujte

Občas máte tendenci sedět s jednou nohou zkříženou pod sebou? Nebo si dáváte nohu přes nohu? Často se přistihnete, že sedíte shrbení? Všechno je špatně. Dbejte na to, abyste při sezení měli záda rovná, aby hlava nebyla zakloněná a především abyste stáli oběma chodidly pevně na zemi.Pokud sedíte dlouho a potřebujete změnit polohu, ideální je i zkřížený sed nebo sed na patách.

3. Vyberte si správnou matraci

Akutní bolest včetně vyhřezlé ploténky je častokrát způsobena nekvalitní matrací, na níž trávíte několik hodin denně spánkem.Pokud je moc měkká, nebo naopak tvrdá, vašim zádům ke zdraví příliš nepřidá. Kromě kvalitní matrace je třeba dbát i na správné sezení a stání.

4. Stůjte správně

Při stání myslete na to, že byste se neměli hrbit a zároveň mějte lehce povolená kolena.Nikdy kolena nepropínejte, je to zlozvyk zejména žen a mnohdy je právě toto příčinou bolesti zad.

5. Protahujte se

Každý den, nejlépe ráno, věnujte alespoň deset, nejlépe patnáct minut protahování. Skvělým cvikem jsou například kočičí záda.Klekněte si na všechny čtyři a snažte se mít rovná záda. Následně se co nejvíce vyhrbte, počkejte pět vteřin a pak se naopak prohněte v zádech. Při cvičení nezapomínejte dýchat. Nikdy dech nezadržujte, bolest pak nepoleví.

Poté si můžete sednout do tureckého, tedy zkříženého sedu, opřít si levou ruku za záda a následně vytočit horní část těla, tedy od pasu nahoru do levé strany, několikrát pozici prodýchejte a pokračujte i na pravou stranu.Jestliže vás záda stále bolí, lehněte si na zem a nohy si opřete o zeď.

6. Pořiďte si vyhřívanou deku

Důležité je udržovat záda v teple. Oblečení však nestačí, obzvlášť, když už vás záda bolí. Naštěstí už jsou všude k dostání vyhřívané deky, které jen zapojíte do zásuvky, nebo nahřívací polštářky.
Ty nahřejete v mikrovlnce a přiložíte na bolavé místo. Můžete si je i vyrobit. Povlak polštářku naplňte rýží a otvor zašijte..

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden