Zahrada uprostřed parného léta

Léto pomalu vrcholí. Je čas sklizně, ale také dovolených. Čeká vás zavařování, sušení a konzervování. A je třeba zajistit péči zahrádce, během vaší nepřítomnosti.

Nejvíce co teď vaše zahrádka a balkonové truhlíky potřebují, je voda. Je třeba zalívat a zalívat a zalívat. Pokud možno dešťovkou ze sudu. Nejvhodnější dobou je brzy ráno nebo v podvečer. Pro bohaté kvetení a úrodu je stále nutné pravidelné hnojení.

A jaké jsou další zahrádkářské povinnosti?

1. Pravidelně sečete, zavlažujte a přihnojujte trávník. Hnojivo aplikujte na vlhkou trávu rovnoměrně, aby nevznikla bledší nebo spálená místa. Ideální je rozmetání hnojiva pomocí ručního nebo vozíkového rozmetadla.

2.Věnujete zvýšenou péči leknínům. Pokud nekvetou bohatě, příčin může být hned několik. Možná jsou příliš ve stínu. Lekníny totiž milují slunce Nebo potřebují lepší výživa. Pohnojte je speciálními hnojivými tyčinkami a pravidelně jim odstraňujte nadbytečné listy.

3. Kypřete půdu na zeleninových i okrasných záhonech. Okopávejte po každém dešti či zálivce po mírném oschnutí půdy. Narušíte tak vzduchu nepropustný půdní škraloup a spolu s pravidelným kypřením zabráníte růstu plevele.

4. Popínavým růžím kvetoucím jednou za rok silně seříznětee odkvetlé výhony. Z bujně rostoucích rostli odstraňte staré výhony až u země nebo nad bočními větvemi a postranní květní výhony zkraťte na 7,5 cm.

Získáte tím prostor pro letošní výhony, které příštím rokem pokvetou. Odkvetlé květy velkokvětých odrůd odstraňtee co nejdříve, abyste šetřili rostlině energii.

5. Červenec je nejvhodnější doba na výsadbu nových keříků jahod. Od starších rostlin odstřihněte již zakořeněné odnože na šlahounech a s celým kořenovým balem je přesaďte. Pro dobrou úrodu je třeba jahodníky obnovovat po třech letech, staré rostliny již neplodí. Pokud jahody vysázíte na fólii, nebudete je muset plít a budou odolnější vůči plísni. Na druhé straně se pak hůře přihnojují a obtížněji se k nim dostanete.

6. Dělte a vysazujte kosatce Staré rostliny s rozvětvenými oddenky vyryjte vidlemi, oddenky rozdělte a zastřihněte listy asi o třetinu.

Kořeny zkraťte na šíři dlaně, rozprostřete a přimáčkněte do zeminy. Horní polovina dužnatých oddenků zůstává vždy nad zemí.

7. Před odjezdem na dovolenou pokojové rostliny dostatečně zalijte a dopřejte jim sprchu. Pokud odjíždíte déle než na týden, použijte speciální zásobní nádrž na vodu s časovým spínačem, která dokáže zavlažovat až 36 květináčů. Pro balkonové květiny jsou vhodné samozavlažovací truhlíky. Pokud je nemáte, zapíchněte do zeminy PET lahve naplněné vodou dnem vzhůru.

reklama
reklama

Komentáře