Zánět průdušek léčíme bylinkami

Bronchitida neboli zánět průdušek je nemoc, která postihuje dýchací ústrojí. Obvykle její léčba trvá několik týdnů, nejčastěji tři. Vy však můžete léčbu urychlit. Co k tomu pomůže?

Pálení na hrudi a suchý a dráždivý kašel. To jsou dva nejčastější příznaky tohoto onemocnění. Neléčená bronchitida může mít velmi závažné důsledky, nejčastěji v podobě poškození plic a srdce. Proto není radno ji podceňovat. Co tedy musíte udělat pro to, abyste se zánětu co nejrychleji zbavili?

Popíjejte čaj

Začnete čajem. Samozřejmě bylinným. Nejprve si vytvořte směs bylinek, do níž patří 10 g květu divizny velkokvěté, 20 g natě mateřídoušky úzkolisté, 20 g listu a kořene proskurníku lékařského, 20 g květu černého bezu, 20 g lékořice lysé a rovněž 20 g kořene prvosenky jarní.

Jednu velkou polévkovou lžíci směsi přelijte 200 ml vroucí vody a nechte půl hodiny louhovat. Každých deset minut směs promíchejte. Následně čaj sceďte a doslaďte si ho nejlépe medem. Měli byste vypít tři šálky ještě horkého čaje denně po dobou alespoň jednoho až dvou týdnů. Pak týden vynechejte a v bylinné kúře pokračujte.

Obklad z křenu

Nastrouhejte jeden celý kořen křenu selského a smíchejte ho s polohrubou moukou tak, aby vznikla křenová placka. Na hrudník si položte plátýnko nebo jakýkoli kus jiné tenké látky a placku na ni položte.

Křen touto cestou dokáže zmírnit dýchací obtíže. S obkladem na hrudi setrvejte dvacet až třicet minut. Opakujte každý den jednou. Kúru byste po týdnu měli přerušit.

Obyčejné sádlo

Není skvělé jen na vaření, ale také jako pomocník, když vás trápí nějaký neduh. Potřete si sádlem hrudník a následně si ho přikryjte ručníkem nebo kuchyňskou utěrkou. Takto odpočívejte alespoň hodinu.

Pro dosažení vyššího účinku můžete do sádla přimíchat pár kapek vonné esence, například tymiánové, mateřídouškové nebo majoránkové. V tomto případě však sádlo nechte odležet při pokojové teplotě do druhého dne, aby se vonné esence dostatečně se sádlem propojily.

Zázvor a zelí na vykašlávání

Začínáte vykašlávat hleny? V tom případě si připravte bylinnou medicínu, která vám vykašlávání usnadní a zbaví vás tak nepříjemného kašle mnohem rychleji. Jednu lžičku sušeného nebo čerstvého zázvoru přelijte litrem horké vody.

Do odvaru si pak namočte plátýnko a přiložte si ho na deset minut na hruď. Pak opět plátýnko namočte a poproste někoho, aby vám obklad přiložil mezi lopatky.

Opakujte dvakrát po sobě a nejlépe hned čtyřikrát denně. Místo zázvoru můžete použít i nastrouhané bílé zelí smíchané s medem v poměru 4 : 1. Užívejte dvě čajové lžičky alespoň třikrát denně.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden