Dvě osudové posedlosti krásné Mařenky z Kristiána

Své křestní jméno dostala podle Nataši z eposu Vojna a mír. Příjmením pak Nataša Hodáčová oslavila svého dědečka, historika Jaroslava Golla. Spousta věcí v jejím životě byla jen „jako“, ale slavná byla doopravdy. Ve válečných letech měla na svých filmech vyprodáno.

Sudičky položily Natašu Gollovou do hodně bohatě vyzdobené kolíbky. V té době se totiž táty nestávalo tolik mocných a bohatých mužů, jako byl její otec JUDr. František Xaver Hodáč. Právník, profesor ČVUT, uznávaný politik, poslanec parlamentu. Nejen on bazíroval na tom, aby z jeho dcery vyrostla vzdělaná mladá dáma. A dcerka mu dělala radost.

Také vás může zajímat ...

Byla šikovná na jazyky, na dívčím gymnáziu patřila k premiantkám.

S Novým tvořili snový filmový pár

Filozofickou fakultu studovala v Praze i v Anglii. Jenže univerzitu nakonec nedokončila. Dala přednost herectví. Filmová kamera měla pohlednou Natašu moc ráda. A ona toho využila. Skutečná sláva Nataši Gollové trvala sice jenom pár let, ale stála za to. Stala se hvězdou crazy komedií i romanticky zamilovaných snímků. Pomáhala lidem přežít hrůzy války.

Jako Eva Norová ze snímku Eva tropí hlouposti, Zuzana z Hotelu Modrá hvězda, Mařenka z legendárního Kristiána.

Společně s Oldřichem Novým tehdy tvořili nejslavnější filmový pár.

Která žena by nepodlehla Oldřichu Novému?

Na muže nikdy neměla štěstí

V příbuzenstvu vždycky platila za oblíbenou tetu a leckoho proto udivilo, že právě ona zůstala bezdětná. Ona sama to vysvětlovala tím, že ačkoliv byla obklopena krásnými, charismatickými muži, otce svých dětí si z nich nikdy nevybrala. Že ani filmová sláva jí štěstí v lásce nepřinesla.

Třeba, když vsadila na hereckého kolegu Františka Vnoučka, který přede všemi skrýval svou homosexualitu.

„Jsi zrádkyně,“ řekla Mandlová

Doslova dvojitou katastrofu jí přineslo, když své kolegyni Adině Mandlové přebrala jejího milence, německého přidělence na filmovém Barrandově Willyho Söhnela. Mandlová jí tuto zradu nikdy neodpustila a o velezradě národa mluvili i ti, kteří na Gollovou po válce uspořádali doslova hon.

I díky tomu, že před koncem války z vlastní vůle odešla do Terezína, kde pracovala jako ošetřovatelka, se nakonec lynčování vyhnula.

Svatbu utajila i před matkou

Ale zůstaňme u mužů Nataši Gollové. Už už se zdálo, že najde své štěstí v náručí básníka a dramatika Tristana Tzarou. Ten se od ostatních dosavadních milenců podstatně lišil tím, že nebyl zadaný. Dokonce spolu v rodinné vile Hodáčových nějakou dobu i bydleli. Ale nakonec se i francouzský poeta poohlédl jinde. Totéž učinila i Nataša Gollová. A uspěla.

Když hrála v Českých Budějovicích, zamilovala se do ředitele místního divadla Karla Konstantina. Velká hvězda českého filmu nakonec svou svatbu utajila.

Neřekla o ní ani své matce…

Epilog

Ačkoliv si i Nataša Gollová prošla poválečným osočováním z velezrady, v letech 1951 – 1984 se objevila ve více než pěti desítkách filmů a televizních inscenací. Zemřela ve věku 76 let v domově důchodců v Praze-Krči.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

reklama