Eva Jeníčková – Na chlapy nemá štěstí

Přezdívku Vendulka utěšitelka jí už živá duše neodpáře, ale Evě Jeníčkové (53) to nevadí. Má své sebevědomí. Tatínek je vysokoškolský profesor, který dosáhl ve svém oboru, v ekonomice, nejvyšších met, maminka chemička. Herečka tvrdí, že má to štěstí, že její rodiče jsou laskaví lidé a v ničem jí nikdy nebránili.

Vlastně jednou ano: tatínek Evě ve čtvrté třídě zakázal jít na baletní konzervatoř, ona se z trucu nasměrovala na herectví. Za to dnes děkuje pánubohu, protože coby baletka by se cítila jako klaun. Ostatně tanec dělala nadále, ale bližší je jí herectví. Tanec je pro „Vendulku utěšitelku“ krásný, jenže jakoby hluchoněmý.

Také vás může zajímat ...

Díky rodičům se učila angličtinu od šesti let, což jí výrazně usnadnilo její pozdější pobyt za oceánem. Máma s tátou se k Evě nechovali tak, jako by byla z cukru.

Odmala dceru vedli k odvaze a bojovnosti.

Praze dala sbohem

Ve všeobecnou známost vešla Eva, pražská rodačka, v roli Mariky ve filmu Sněženky a machři. Po tomto úspěchu už bylo o budoucím povolání rozhodnuto. Vystudovala herectví na DAMU a v osmdesátých letech se objevila v několika dalších filmech.

Nejznámější rolí je postava Vendulky utěšitelky ze slavné filmové série režiséra Dušana Kleina (78), která začínala snímkem Jak svět přichází o básníky a pokračovala pěti dalšími. Ve třiadvaceti, kdy už v Československu okusila slávu, jí zdejší poměry byly těsné. V roce 1987, kdy končila DAMU, dostala pozvání do New Yorku i do Londýna.

Amerika ji lákala víc, protože tam tušila nevyčerpatelné možnosti naučit se něco nového. Americká kulturní atašé na ambasádě v Praze jí k tomu vyřídila Fulbrightovo stipendium. Myslela si, že Eva odjede na dva měsíce. Než herečka sehnala všechny podpisy k povolení vycestovat, trvalo to rok a půl.

A za oceánem už zůstala.

Kdy už bude líp?

Začátky byly ovšem drsné. Eva je charakterizuje jako dny bez rodiny, kamarádů, často i bez peněz. Na konci měsíce si půjčovala peníze a dlouho přemýšlela nad tím, za co je vydá. Hodně utrácela za telefony domů. Měla pocity méněcennosti. Velmi brzy však pochopila, že s nimi rozhodně neprorazí, a tak se jich zbavila. Stále se utěšovala, že bude lépe.

Zpočátku jí ale chyběla dostatečná slovní zásoba. Nerozuměla slangu a samozřejmě mluvila s přízvukem, který ji omezoval v práci. Zpočátku si každý den psala na papír slovíčka, která neznala, a doma si je překládala. Chodila do školy, na kurzy herectví, a tance, na kurzy hudebního divadla, většinu z toho si musela platit ze svého. Účinkovala v reklamách, stála modelem pro malíře.

Tvrdí, že člověk si hlavně musí věřit. „Víra vám dá energii, abyste na sobě pracovali a snažili se být co nejlepší. Pak přijdete na konkurz, kde je dvanáct set lidí, a tu roli dostanete.

Manželství zkrachovalo

V herecké branži to je hop, nebo trop, tvrdí Eva. Jednou nahoře, jednou dole. Jde o to, jak se k tomu postavíte. Buďto trpíte a lamentujete, že je všechno na houby, anebo to berete jako další výzvu a lámete si hlavu, jak to správně vyřešit. Za oceánem mimo jiné navštěvovala i školu bojových umění, kterou vedl herec, scenárista a instruktor Mark Mikita. Byla to prý láska na první pohled.

Po osmi letech manželství ale odletěla z Los Angeles, kde bydleli, do Česka sama. Natáčela tu pokračování legendární komedie Sněženky a machři. „Zakázala jsem mu, aby jel se mnou,“ prohlásila herečka. Tohle nebyla jen nějaká krize vztahu, ale definitivní kolaps manželství. Docházelo prý k násilí, i když se herečka zapřísahala, že „pouze“ ke slovnímu.

Ale ona i verbální násilí prostě nenávidí.

Byl konec.

Nejsem povadlá

Evu přesto její pověstný optimismus neopustil. Někde v novinách se dočetla, že je povadlá sněženka, a jinému novináři na to se smíchem odpověděla: „Nejsem žádná povadlá sněženka.

Teď jsem šla kolem Intercontinentalu a hvízdalo na mě čtyřicet Italů, tak snad to ještě není tak zlé.“ V roce 2010 se tajně provdala za Viktora Tauše (44), režiséra Sněženek a machrů po 25 letech, s nímž se seznámila při práci. Nicméně rodinné štěstí není této energické herečce souzeno. Idol žen, Viktor Tauš, byl po čase přistižen, jak se líbá v křoví s herečkou Klárou Melíškovou (46).

I toto Evino manželství tudíž ztroskotalo. Tentokrát ale muž opustil ji. O dětech herečka uvažovala, ale přiznává, že teď už to nestihne.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...