Hromosvod na průšvihy jménem Lanďák

Major Terazky se mu hrál skvěle. Strávil totiž na vojně skoro tři roky

Půlka národa ho díky jeho neústupné povaze i smyslu pro hodně drsný humor milovala. Další ho upřímně nenáviděli. Kvůli pití i tomu, že nikdy nechodil pro urážky daleko. Pavel Landovský zvaný Lanďák byl prostě svůj.

Jednu kladnou vlastnost mu ale nikdo nemohl odepřít. Neústupnost. Na DAMU se pokoušel vyučený nástrojař a absolvent střední průmyslovky dostat hned čtyřikrát. Teprve pak mu na chodbě vysněné školy Vlasta Fabiánová na rovinu řekla, že nemá cenu to zkoušet. Že ho stejně nevezmou. Na studenta DAMU má špatný kádrový profil. Ať prý raději hraje, dokud má kde.

Také vás může zajímat ...

Havel ho považoval za instalatéra

Jeden z největších průšvihů si připsal na konto ve chvíli, když se v sedmdesátých letech na jednom popremiérovém večírku v Divadle Na zábradlí seznámil s Václavem Havlem. Budoucí prezident svého dlouholetého přítele zpočátku kvůli jeho poněkud obhroublému chování považoval za instalatéra nebo automechanika.

Před nikým se hrbit nebudu!

Když mu v roce 2002 už jako úřadující prezident Václav Havel předával na Hradě státní vyznamenání Za zásluhy III. stupně, pošeptal mu do ucha, že zrovna s jeho jménem měl při prosazování nečekaně problémy. „Jméno Landovský přitahuje průšvihy a jdou po mně pořád. Jenže já se před nikým hrbit nebudu,“ odpověděl mu tehdy známý herec.

Ve filmu Každý mladý muž si v roce 1965 zahrál i s Václavem Havlem.

Změna v Takové normální rodince

Mnozí doufali, že když ho vyštvou do emigrace, bude klid. Když konečně odešel do Rakouska, museli rychle přetočit jeden z dílů prvního a národem milovaného sitcomu Taková normální rodinka. V tom „novém“ díle pak malíře Hamouzka místo něj hrál osvědčený Jaroslav Moučka.

S chutí týral Švorcovou

S režimem si pomyslně sladce vyřídil účty už během emigrace. To když pod různými krycími jmény psal scénář slavného rozhlasového seriálu Jak se máte Vondrovi. „Švorcová tenkrát otevírala pusu, když jsem hvízdnul. To mě na tom bavilo asi nejvíc,“ svěřil se dlouho utajovaný autor, který na jednom z klenotů Československého rozhlasu spolupracoval tři roky.

Dost jsem nasluhoval. Zlobil jsem

Po revoluci dostal nezapomenutelnou roli velitele praporu majora Halušky zvaného Terazky v legendárních Černých baronech. Předpoklady pro tuto roli měl ideální. A nejenom proto, že v řadách tehdejší lidové armády strávil jako voják základní služby téměř tři roky. „Musel jsem dost nasluhovat, protože jsem hodně zlobil,“ upřesnil filmový major.

Nezapomenutelný major Terazky z Černých baronů

Nealko pivo mu nechutnalo

Roli v Černých baronech dostal přesto, že měl za sebou slušný průšvih při natáčení slavné Audience. Jako by nestačilo, že alespoň podle výpovědi režiséra Jiřího Menzela zásadně neuměl svůj text. Trval navíc na tom, že jako filmový sládek odmítá pít ty nepoživatelné patoky, kterými ho zásobí produkce. Jen na vysvětlenou.

I filmový sládek dostával nealko pivo.

Místo natáčení ho odvezli do hotelu

Když si nakonec vyhádal přísun osmistupňového moku, dokázal se opít už během zkoušky na ostrou klapku natolik, že ho museli odvézt na vystřízlivění do hotelu a ostatní kolegové měli kvůli jeho indispozici nečekané volno. Ale s tím museli všichni, kdo mu házeli pomyslné lano, počítat. Lanďák svůj kladný vztah k pití nikdy nezastíral.

Odešel na pivo na druhý břeh

Své nepřátele i fanoušky tak dokázal zaskočit vlastně jednou. To, když se rozhodl vyrazit na pár točených tam někam na druhý břeh. Skvělý herec, autor několika divadelních her a především člověk, který vždycky říkal nahlas to, co si myslí, najednou moc chybí. Je tady bez Lanďáka podezřelý klid.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

...