I přes vleklé zdravotní potíže má pořád chuť hrát

Usměvavý a neustále pozitivní herec OTA JIRÁK (71) má za sebou nespočet natočených filmů a seriálů. Jeho zdravotní stav nikdy nebyl perfektní, on ale žil, jako by byl zcela zdravý. Proto si ho také jeho okolí velmi váží.

Známý a oblíbený herec, dabér a moderátor Ota Jirák (71) se narodil dne 12. dubna 1949 v Debři u Mladé Boleslavi. Už odmalička byl středem pozornosti, bylo tedy víc než jasné, že se bude živit jako umělec. A také se tak stalo.

Také vás může zajímat ...

Po střední škole zamířil na fakultu loutkoherectví na pražské DAMU. Už na vysoké škole ztvárňoval řadu rolí, například v inscenacích Tvrdohlavá žena, Josefína, Můj přítel Harvey, Horský král, Marius a Fanny či Dědeček automobil. Několikrát se objevil se i před televizní kamerou, kde se cítil jako doma.

Poprvé před kamerou

Jeho první zkušeností před kamerou byla v roce 1976 komedie Traja chrobáci, po boku legendárního herce Bolka Polívky (71) a nenahraditelného Josefa Dvořáka (78). Tímto se jeho filmová kariéra rozjela naplno a herec začínal dostávat jednu nabídku za druhou.

Většinou hrál vedlejší role, zato si je ale více užíval. Hrál v desítkách televizních filmů a seriálů. Na svém kontě má ale i několik hlavních úloh, například v pohádce O perlové panně, kde hrál s Jaromírem Hanzlíkem (72), nebo v komediálním seriálu Pra, pra, pra, kde si zahrál společně s Jiřím Krampolem (82), Michalem Suchánkem (55) anebo Václavem Postráneckým (†75 ).

Kromě herectví, které miloval nadevše, se aktivně věnoval i dabingu. A byl v tom opravdu víc než dobrý, jeho hlas je totiž bezkonkurenční. Mezi jeho nejslavnější dabingové role patří mimozemšťan Alf ze stejnojmenného amerického sitcomu, mamut Manny ve filmu Doba ledová, hlas propůjčil i Tygrovi z animovaného dětského seriálu Medvídek Pú.

Namluvil také českou animovanou tvorbu, třeba večerníčkový seriál Hajadla, také se podílel na celovečerním snímku Fimfárum a Fimfárum 2 Jana Wericha (†75) a mnoha dalších.

Plyšový miláček

Otu Jiráka zná i spoustu dětí. I když o tom ani možná samy neví. Namluvil totiž i hnědého plyšáka z dětského pořadu Studio kamarád, jenž se jmenoval Hele. Druhého, toho zeleného, jménem Jů se ujal jeho přítel a oblíbený kolega Jiří Lábus (70). To byl pro herce, dle jeho vlastních slov, prý jeden z nejkrásnějších zážitků v jeho pracovním životě.

Ukázal se v oblíbené Ordinaci

Kdo si nezahrál v Ordinaci v růžové zahradě 2, jako by nežil. Nakonec i Ota dostal tu příležitost ztvárnit tam jednu z výrazných rolí, a to dobráckého dětského doktora Jana Pantofl íčka. Natáčení ho neuvěřitelně bavilo a naplňovalo, Jenže pak se ozvalo zdraví.

Kvůli tomu se musel předělávat scénář a herec už nebyl na obrazovkách tak často, jak by si sám přál. Jeho stav se tak zhoršoval, že najednou stál před volbou, zda se takhle dál trápit, nebo jednoduše skončit.

Nakonec bohužel zvítězila druhá varianta. Čekala ho totiž důležitá operace plotének. A od té doby se na herce valí jedna nemoc za druhou. Nejprve infarkt, pak mrtvice, později dokonce problémy s dýcháním. Přesto se nikdy nevzdal a bojoval, jak jen mohl.

Stále se snaží být optimistický

Na herci nikdy nebylo poznat, že se něco děje. I přes závažnost jeho onemocnění byl vždy ke svému okolí přátelský, usměvavý a pokaždé měl dobrou náladou. Díky tomu má i spoustu přátel. A jeho kolegové si ho za to nemohou vychválit. „Je to skvělý kolega.

Pořád se směje, baví nás. I když neprožívá jednoduché období, obdivuji ho, jak je silný a nedá na sobě nic znát,“ řekla tehdy jeho kolegyně Bára Štěpánová (60). Přesto se dokázal v plné parádě vrátit před kamery. Momentálně hraje v seriálu Slunečná. Tam se chopil trošku netradiční role.

Hraje totiž zesnulého tatínka Evy Burešové (27), který se zjeví vždy, když má jeho dcera nějaký problém. Za to, že jeho role je nenáročná, je nesmírně vděčný a sám dokonce osobně poděkoval hlavnímu scenáristovi seriálu, kterým je René Decastelo (47). „Nebýt jeho vstřícného kroku, byl bych zřejmě bez práce,“ poděkoval Jirák.

Snažil se přestat kouřit

Nemoc si zkrátka nevybírá. Jirák před rokem prodělal ve spánku zástavu dýchání. „Nemohl jsem dýchat, měl jsem pocit, že se mi zastavilo srdce,“ popisuje velkou nepříjemnost, která ho potkala.

Kdyby jeho manželka Drahomíra (68) včas nezavolala sanitku, zřejmě už by nebyl na tomto světě. Proto se rozhodl udělat jeden z největších životních kroků. Je veřejně známo, že herec byl vždy silným kuřákem.

Několikrát se ale pokoušel přestat, ovšem vždy neúspěšně. Když si někdo před ním zapálil, tak zkrátka neodolal. „Stačí, když někoho vidím na obrázku s cigaretou, a už mi jde pusa šejdrem,“ popisuje svou závislost. Nejdéle to vydržel necelé dva dny, poté ale opět sáhl po cigaretách.

Sám však moc dobře ví, že jestli se chce alespoň trochu vyléčit, musí s tím přestat. Kromě toho musí brát každý den velké množství léků. Ráno si jich vezme jedenáct a večer čtyři.

Manželka se o něj stále bojí

I když Jirák málem přišel už několikrát o život, moc se nešetří. Jak už bylo zmíněno, jeho jediným pracovním závazkem je nyní Slunečná. Herec ale přiznal, že ačkoli je za tuto příležitost rád, má přece jenom jednu vadu na kráse, a to dojíždění.

Sám dokonce řekl, že už mu to pořádně leze krkem a nedělá to dobře ani jeho zdraví. Odpočívat ale zřejmě neumí a tuto práci jen tak nepustí. „Mám rád ten náš super kolektiv. Alespoň se těším na ostatní herce,“ rozplýval se.

Sám ale chápe, že takhle to dlouho nejspíš nepůjde. Práce ho baví, síly už mu sle postupně ubývají. Navíc jeho milovaná manželka Drahomíra se o něj každý den bojí. Když Ota odjede na natáčení, doma se prý třese strachy, aby se mu po cestě něco nestalo a jeho zdraví se ještě nezhoršilo.

Nejraději by byla, kdyby zůstal doma. „Ale to já neovlivním, on potřebuje být mezi lidmi a nechce, abych ho živila,“ přiznala. A aby se také nebála, ti dva to spolu táhnou už několik desítek let, a nebýt jeho rodiny, nejspíš by všechno dávno vzdal.

Sám říká, že měl v životě velkou kliku. S manželkou a dcerou Terezou se ani trochu nenudí. „Obě mají mužský smysl pro humor. To je taková nadstavba. Málokterá ženská totiž chápe mužský humor. Moje holky na něj slyší. Je s nimi sranda. A to je vůbec nejdůležitější věc v životě,“ netají se.

Přestěhoval se do víkendového sídla

Chvíli to dokonce vypadalo, že jeho jediná dcera půjde ve stopách svého tatínka. „Vzal jsem ji párkrát na zkoušku do divadla, do televize, na zájezd a rychle ji to přešlo. Vystudovala novinařinu a teď dělá v reklamní agentuře,“ dme se pýchou.

Nejraději je, když Tereza přijede s manželem za nimi do zrekonstruovaného zájezdního hostince. Herec s ženou bydleli přes tři desítky let v jedné z pražských činžovních vilek.

Hostinec z 15. století, kde tehdy, když ještě fungoval, slavila narozeniny třeba slavná herečka Jiřina Švorcová (†83), nebo kde se ženil syn Ladislava Županiče (77), a který se nachází kousek od Mladé Boleslavi, měli zpočátku jako víkendové sídlo.

Nakonec si to tam ale tak moc zamilovali, že se tam přesunuli natrvalo. A není se čemu divit. Krásná stylová roubenka má kolem sebe obří zahradu, kde herec se svou rodinou tráví čas nejraději. Jeho dcera se tu dokonce i vdávala.

A jak dodala jeho žena, pro velký úspěch měla dokonce veselky dvě. Ota má ve vrchním patře malířský ateliér a rád zavítá také do kuchyně, kde s láskou připravuje svůj vyhlášený buřtguláš.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...