Iva Janžurová málem zemřela přímo před diváky, když se na ni zřítila těžká kulisa!

„Kdykoli dnes jdu na jevišti, mám v sobě reflex a kontroluji, zda jsou všechny kulisy pevně připoutány. Zůstalo to ve mně.“

Legendární herečka Iva Janžurová (79) oslaví příští rok významné jubileum. Miláčkem diváků je už dlouhá desetiletí a nezdá se, že by ji docházel humor. Nezlomily jí ani smrt celoživotního partnera nebo šok ze zranění přímo na jevišti.

Dnes se drtivá většina dětí rodí v porodnicích, v minulosti tak nebylo. Klidně se mohlo stát, že miminko přišlo na svět v kuchyni. Právě takhle vstoupila do světa Iva Janžurová (79).

Také vás může zajímat ...

V televizním pořadu populární herečka popisovala, že prý se mamince udělalo špatně, když si připravovala čaj. Začala rodit, zavolala na tatínka a ten maličkou Ivu zachytil.

U zkoušek nejprve neuspěla

Už jako malá dokázala Iva bavit své okolí. Později o ní režisér Jiří Krejčík (†95) prohlásil, že má v obličeji asi třicetkrát víc mimických svalů než ostatní. Dokázala je plně využívat i s pomocí svých bratrů.

S nimi dělala pro rodiče doma improvizovaná domácí divadelní představení. Snila o to, že se stane herečkou, pro to ovšem nikdo z jejího okolí neměl příliš pochopení.

Dokonce prý dostala mokrým hadrem přes pusu, když se o tom v době dospívání před matkou zmínila během mytí nádobí. A kritiku sklidila i od jednoho z bratrů, který Ivě dost nešetrně tvrdil, že na herečku není dostatečně atraktivní. Ona se ale nenechala odradit. Tajně se přihlásila na DAMU a role ke zkouškám se učila tajně v lese na Vysočině, kde bydlela.

Neprozradila nic ani při odjezdu do Prahy – prý aby jí rodiče v případě jejího neúspěchu něco nevyčítali. Moc nechybělo a měli by k tomu skutečně důvod. Iva totiž hereckou komisi u zkoušek vůbec nepřesvědčila. Hrozilo, že se domů vrátí zklamaná.

Naštěstí dostala od osudu druhou šanci, protože jí jedna z dalších adeptek požádala o pomoc. Potřebovala kolegyni pro dialog z Maryši. A protože z Ivy už spadla všechna tréma, byla tentokrát excelentní a na DAMU ji přijali.

Nejprve ji okouzlil, potom zklamal

Protože bývalo zvykem, že po absolvování DAMU začínali mladí herci na oblasti, začala Iva v Liberci. Brzy si jí ale všimli v Praze, konkrétně v Divadle na Vinohradech a nabídli jí angažmá. To už byla i známou filmovou herečkou. Mohla si zahrát i v oscarovém filmu, jednalo se o slavné Ostře sledované vlaky.

Musela by ale odhalit své nahé pozadí pro scénu s razítkováním, což odmítla, takže roli dostala Jitka Zelenohorská (74). I tak se během několika let z Ivy stala opravdová hvězda. Familiérní slovo „Janžurka“ bylo výrazem obdivu a lásky diváků.

K popularitě jí pomohl i seriál Píseň pro Rudolfa III.. Tam hrála patnáctiletou Šárku, dceru titulního hrdiny, ačkoliv jí v té době bylo už přes pětadvacet let.

Seriál, který nakonec skončil na dlouhá léta v trezoru, přinesl i změnu do osobního života herečky. Jeden z dílů se točil v době, kdy do Československa vpadly armády Varšavské smlouvy.

Vznikaly docela nebezpečné situace. Aktéři se pohybovali i mezi tanky. Platilo to i pro Ivu. Tu tehdy zaujal kameraman Jan Eisner svojí odvahou a přímočarostí.

Zamilovala se do něho. Do té doby se jí nedařilo zakotvit v nějakém trvalém vztahu. „Měla jsem tenkrát pocit, že mám nejlepší roky na to, abych se vdala,“ vzpomínala. Bezdětné manželství ale vydrželo jen krátce a rozvod byl tak ponižující, že si Iva zakázala znovu se někdy provdat. A také to dodržela!

Nemocnici vzala, Pelíšky odmítla

Na svém hereckém kontě má během dlouhé kariéry Iva Janžurová velké množství nezapomenutelných rolí. S některými měla ze začátku problémy, jako třeba s postavou sestry Huňkové ze seriálu Nemocnice na kraji města. Nejprve ji dokonce odmítla hrát, poté, co si přečetla scénáře prvních tří dílů. Nezamlouvalo se jí, jaký má tato postava charakter.

Diváci si totiž rádi ztotožňují seriálové postavy s jejich představiteli a Iva se bála, že by jí pak všechny zdravotní sestry nenáviděly. K tomu naštěstí nedošlo.

Roli nakonec přijala a prožila si k ní i zajímavou přípravu. Byla na sále jedné severočeské nemocnice přímým svědkem operace kyčelního kloubu. K čemu se naopak přemluvit nenechala, byla role v kultovním filmu Pelíšky.

Iva tam měla hrát manželku Jiřího Kodeta a maminku Jindry. Sám Kodet herečku přímo zaplavoval prosbami formou textových zpráv na mobil. Iva by se bývala nechala přesvědčit, kdyby scenárista přepsal děj a nenechal její postavu zemřít. To se ale nestalo, takže Iva definitivně odmítla.

Nechtělo se jí ani hrát ve filmu Výlet, kde byly jejími partnerkami dcery Sabina a Theodora. Tam se pro změnu obávala, aby si lidé nemysleli, že si je prosadila nějakou protekcí. Naštěstí jí režisérka vysvětlila, že potřebuje před kamerou autentické rodinné vztahy a tak Iva souhlasila.

Přišel si Ivu okouknout?

Skutečným osudovým mužem života slavné herečky se stal herec a režisér Stanislav Remunda (+84). Ten se shodou okolností zúčastnil i její svatební hostiny na Konopišti, ačkoliv tam nebyl pozván.

Jako by ho osud už tehdy Ivě nějakým způsobem předhazoval nebo doporučoval. „Asi si mě tam byl okouknout. Nikdy se nepřiznal, proč to udělal,“ uvedla Iva.

Poté, co smutnila nad svým rozvodem, byl to právě Stanislav, který ji utěšoval. On sám měl s koncem manželství také zkušenost: rozvedl se s první ženou, herečkou Blankou Vikusovou (+86).

Utěšování Ivy nakonec přerostlo do vztahu, který skončil až po mnoha a mnoha letech Stanislavovou smrtí. Pár spolu měl dvě dcery, Sabinu (48) a Theodoru (46).

Jediné, co se životnímu partnerovi Ivy nikdy nepodařilo, bylo dostat ji na radnici. „Ten proces rozvodu mě strašně rozrušil. Znechutil. Navěky. Ne že bychom se s manželem nenáviděli, ale aby nás u soudu rozvedli, museli jsme to tvrdit,“ vysvětlovala Iva, proč odmítla riskovat podobnou situaci podruhé.

Čtyři sta kilogramů ji mohlo zabít!

Žít jen tak „na hromádce“ bylo za minulého režimu pánům nahoře trochu trnem v oku a tak prý Ivě bylo občas doporučováno, aby svůj vztah oficiálně posvětila. Ani tím se nenechala přesvědčit. Pár krizí si se Stanislavem prožila, údajně kvůli nevěrám. Temperamentní Iva dokázala být rázná, několikrát prý svému partnerovi sbalila kufry.

Jednou mu dokonce rozebrala postel. Všechny krize ale dokázala dvojice vyřešit. Se Stanislavem pojil Ivu i pracovní vztah, po změně režimu si založili vlastní úspěšné zájezdové divadlo.

O svoji partnerku a matku svých dětí se nejvíc Stanislav bál v roce 2002. Tehdy jen o vlásek unikla smrti. Při jednom divadelním představení ve Stavovském divadle se na herečku zřítila obrovská kulisa.

Šlo o pořádně těžký kousek, který vážil čtyři sta kilogramů. Iva přímo na jevišti utrpěla nejen silný šok, ale také spoustu pohmožděnin, odřenin a následnými bolestmi hrudníku, ruky a hlavy.

Brzy po nehodě se ale vrátila zpátky na prkna, která znamenají svět. Kdykoliv ale potom šla na jeviště, kontrolovala pro jistotu, jestli jsou všechny kulisy pevně připoutány – tenhle reflex v ní už zůstal.

Ve filmu Teroristka se objevila se zbraní v ruce!

Jednou z posledních velkých filmových rolí Ivy Janžurové byla učitelka Marie ve filmu Teroristka. Scénář jí byl napsán přímo na tělo, role ovšem vyžadovala, aby se Iva naučila střílet. Nikdy předtím takový úkol nedostala. „Jednou v životě mě jeden kamarád pozval na střelnici, tak jsem si párkrát vystřelila, ale už je to dávno,“ popisovala.

„Teď mě zavedli na střelnici, předvedli mi revolver, pistoli a nakonec i brokovnici.“ Onu brokovnici se před kamerou snaží i rozebrat – o připsání téhle scény si prý sama řekla.

V den, kdy jí zemřel blízký člověk, musela hrát v divadle komedii

Dokonalý profesionál na sobě v divadle nedá nic znát, ani když ho bolí srdce kvůli soukromým problémům či tragédiím. Těžké okamžiky zažívala Iva při smrti velmi blízkého člověka. Před lety jí zemřela maminka, což se dozvěděla z telegramu půl hodiny před představením.

Hrála tehdy na Slovensku a jednalo se o komedii. „Šla jsem na jeviště bez jediné slzy,“ vzpomínala. Odehrála zábavné scénky a teprve potom se šla vyplakat. Nikdo z diváků na ní nic nepoznal.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama