Jak bojovat proti chudokrevnosti

Projevuje se nejen výrazně bledou pokožkou, nepravidelným srdečním tepem nebo neschopností se soustředit, ale také popraskanými koutky a slabými nehty. Pokud jí trpíte i vy, nejjednodušší cesta, jak se jí zbavit, vede přes vaše stravovací návyky. Co všechno byste měli do jídelníčku zařadit, a co naopak vynechat? A jaké bylinky byste měli začít užívat? Poradíme vám.

Také vás může zajímat ...

Fermentované potraviny

Jednoduchá rada na začátek zní, vyhýbejte se polotovarům. Ty totiž neobsahují téměř žádné živiny.Naopak svůj jídelníček obohaťte o fermentované (kvašené) potraviny. Ty obsahují spoustu probiotik, která pomáhají trávicí soustavě. Vyzkoušejte například kefír, kysané zelí nebo jogurty.

Kyselina listová

Nezapomínejte ani na luštěniny.Lidé trpící chudokrevností totiž potřebují vitamin B9, který napomáhá tvorbě červených krvinek. Vhodná je i kyselina listová. Tu najdete v citrusových plodech, zelené zelenině, papáje i v celozrnném pečivu.

Pravidelný přísun železa

Důležité je také mít dostatečný přísun železa. Pravidelně jezte červené maso, játra, špenát, brokolici, kapustu a také kvalitní hořkou čokoládu. Železo však můžete tělu dodávat i ve formě tabletek, které sežente v každé lékárně.

Zázračné byliny

V boji proti chudokrevnosti vám pomůže i kopřiva dvoudomá, přeslička rolní lékařská a fenykl obecný. Nejlepší je konzumovat bylinky v podobě zastudena lisovaných šťáv nebo jako bylinné koktejly. Kopřivu stačí hodit do mixéru nebo odšťavňovače, nejlépe dvě až tři hrsti, a ihned vypít alespoň 25 ml, zbytek uchovejte v lednici maximálně do druhého dne.

Pokud se vám ale nechce pít kopřivovou šťávu, připravte si čaj.Jednu lžici kopřivy dvoudomé zalijte 200 ml vroucí vody, po deseti minutách sceďte a čaj oslaďte medem. Vyzkoušejte i přesličku rolní. Dvě lžičky mladé natě této bylinky povařte deset minut v šálku vody a pak nechte deset minut louhovat.

Čaj pijte třikrát denně po dobu čtyř týdnů.

Následně si udělejte měsíční přestávku a pak kúru opakujte. Pokud vás zároveň trápí i nechutenství, pomůže čaj z fenyklu. Ten si připravíte tak, že smícháte 20 g kořene fenyklu, 20 g pýru plazivého a 25 g řebříčku plazivého a jednu lžičku směsi přelijete 250 ml horké vody.Louhujte patnáct minut a sceďte. Čaj pijte vždy půl hodiny před každým jídlem. Odvar užívejte po dobu dvou měsíců.

Pak si udělejte dvouměsíční přestávku.

A můžete pokračovat, pokud vám odvar vyhovoval.

Pomůže i ovocná nebo zeleninová šťáva

Borůvky nebo červená řepa jsou pro tvorbu červených krvinek ideální.Můžete si připravit zvlášť borůvkovou a řepnou šťávu nebo obě šťávy smíchat dohromady. Pijte dvakrát denně 100 ml čerstvě vymačkané šťávy.

Koupel, která vám dodá barvu

Máte téměř průsvitnou pokožku a nevíte, jak dosáhnout toho, aby se trochu prokrvila? Připravte si koupel z 1,5 kg smrkového jehličí.To nasypejte do 1,5 l vlažné vody a přiveďte k varu. Vařte půl hodiny a scezený odvar vlijte do připravené koupele.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

reklama