Jak pečovat o kočičí srst

Péče o srst kočky je vždy individuální. Záleží jak na rase, tak na délce srsti. Poradíme vám, jak se starat o srst krátkosrstých i dlouhosrstých plemen.

Kočky, pokud zrovna nespí, nejí nebo si nehrají, tak se často pečlivě starají o vlastní kožíšek. Jak jim údržbu jejich srsti můžete ulehčit?

Začněte s malým kotětem

Kočky jsou živé, hravé a vzpurné. Proto může být péče o jejich srst mnohdy velmi náročná. Nejlepší variantou ve výchově kočky k péči o srst je naučit ji zvykat si od dětství. Pokud již chovatel začne s česáním, koupáním či fénováním, kočka si rychle zvykne a v průběhu dalšího života majitel nenarazí na takové problémy.

Nevzdávejte to, chce to čas

Pokud se vám do rukou dostane již odrostlá kočka, která není na česání zvyklá, nevzdávejte se. I když se kočka brání a vrčí, česání jí neubližuje. Mnohem nepříjemnější pro ni bude, když její kůže nebude moci dýchat přes zacuchané chuchvalce srsti. Zpočátku je vhodné česat kočku měkkým kartáčkem v době, kdy odpočívá na vašem klíně.

Jakmile si na tento postup zvykne, můžete začít používat hřeben.

Není to jen o krásné srsti

Při pravidelném česání vaší kočky vzniká příležitost k pravidelné kontrole celkového zdravotního stavu. Nejen stavu srsti, uší, očí, nosu či tlapek. Při česání bezpečně objevíte také parazity (blechy, klíšťata, svrab), plísňová kožní onemocnění a další projevy jiných nemocí.

Jaké pomůcky potřebujete?

Vaše výbava by měla obsahovat malý kartáč bez tvrdých hrotů a jeden dlouhý hřeben. Pokud je srst kočičího mazlíčka příliš zacuchaná, pomůže rozčesávací sprej. Ten stačí stříknout na zacuchanou srst, nechat chvíli působit a po několika minutách hladce rozčesat.

Co vyžaduje krátká srst?

Krátkosrsté kočky stačí vyčesávat přibližně jednou týdně. Jak na to? Ujistěte se, že je kočka v pohodě a uvolněná. Myslete na to, že nechcete, aby si kartáčování spojila s nepříjemnými pocity. Pohlaďte ji po hlavě a následně po zádech. Poté ji začněte jemně kartáčovat po směru srsti od hlavy směrem k ocasu. Nikdy kočku nečešte proti růstu srsti!

Kartáčováním odstraníte vypadané chlupy, stimulujete prokrvení pokožky a růst chlupů.

Dlouhá srst je náročnější

Dlouhosrsté kočky je potřeba vyčesávat častěji, nejlépe každý den. Použijte speciální kartáč pro dlouhosrsté kočky a celý proces opět započněte pohlazením a ujistěte se, že je kočička v klidu. Poté, stejně jako u krátkosrstých koček, postupujte od hlavy až po ocas vždy po směru růstu srsti. Kvalitní vyčesání dlouhosrsté kočky zabere možná o něco delší chvíli než u kočky s krátkou srstí.

Pokud to ale budete dělat pravidelně, ušetříte si rozčesávání zacuchaných žmolků, které se u dlouhých chlupů lehce vytvoří. Na konec opět musí přijít pochvala.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...