Jan Čenský – Princ, elegán, sportovec. Chtěla byste ho za muže?

Ve společnosti se ukazuje s krásnými ženami, tu vlastní schovává doma. V poslední době má strach, že nebudou peníze na složenky.

Být princem nemusí být vždy jen výhoda. Když Jana Čenského zastavili policisté, neboť překročil povolenou rychlost, nevěřil svým uším… „Před časem mě v noci u Tábora zastavila hlídka a jeden z těch mužů říkal: Hm… Čenský. Princ. Víte, že moje žena vás má ráda? Ale já ne! Tak to máme za dva tisíce.“ Rodilý Pražan má svoje město rád, zejména některé čtvrti.

Také vás může zajímat ...

„Smíchov, pak Petřín a částečně Zahradní Město, kde jsem vyrůstal,“ vyjmenovává. „Běhal jsem za Bohemians Praha a trénovali jsme kolem hostivařské přehrady jabloňovým sadem do kopce, jak je sídliště Košík.

Je z něj krásně vidět na Prahu.“

Dávná láska

Podobně mu k srdci přirostla vesnice Pastviny v Orlických horách, kam rodina jezdívala za babičkou. Tady se naučil milovat zvířata a přičichl k zemědělským pracím. Nezapomenutelnou láskou z mládí pro něj navždy zůstane herečka Tereza Pokorná (60). Když mu bylo osmnáct, zval ji na rande do zahrad pod Petřínem.

Později viděl film Lásky mezi kapkami deště, kde se scházela s Lukášem Vaculíkem (58) na podobném místě.

Ale odloudil jim ji režisér Juraj Herz (†83).

Jan se poprvé objevil v televizi už ve druhém ročníku konzervatoře. Hrál v seriálech Zkoušky z dospělosti, Dlouhá míle anebo ve filmu Když rozvod, tak rozvod. „Začínalo to pomalu na základce,“ vypráví o tom, jak se dostal k herectví.

„Přes recitování básniček a dělání třídního šaška to došlo až tak daleko, že jsem šel z osmičky na konzervatoř.“ Rodiče mu nebránili a věřili, že si vybere dobře.

Hned se však na herectví nedostal a šel se učit knihvazačem, což byla práce, která by jej asi i bavila. Ale za rok byl přijat už bez problémů. Na otázku, jak mu je, když se vidí ve starých inscenacích, odpovídá s odzbrojující upřímností: „Příšerně. Mám pocit naprosté bezmoci, studu a zoufalství, co jsem to vyváděl.

Když už se na sebe musím dívat, je to jako za trest.“

Jako vosy na bonbon

Idolem žen se stal hned v průběhu vysílání Zkoušek z dospělosti, to mu bylo sotva osmnáct. Získal si srdce divaček bez rozdílu věku, ač jeho Petr Nápravník, ředitelův synek, není žádný svatoušek a používá všelijaké metody, aby získal cokoli, na co si ukáže. A jak se herec ucházel o ženy v reálném životě? „Mám kamaráda, který mi půjčil klíčky od bentley,“ vzpomíná se smíchem.

„Sedl jsem si na bar, viditelně je položil na stůl. Měli jste vidět, jak se holky rázem slétávaly jako vosy na bonbon.“ Manželství s Danou Čenskou je opředeno záhadami, choť slavného muže do společnosti zpravidla nedoprovází.

Zda si to on nepřeje, či je ona nesmělá, vědí jen oni a jejich nejbližší.

Škraloup

Brali se, protože čekali dítě, a herec se zachoval čestně, těhotnou přítelkyni požádal o ruku. Narodil se Matyáš (30). Herec se přestěhoval na venkov, do obce Pyšely, kde si nechal postavit dům a málem při tom zpočátku přišel o rozum. Firma ho obrala o půl milionu a nedodala ani cihlu.

Noviny o tajemné Daně píší výjimečně, stalo se to především v roce 2008 v souvislosti s Čenského románkem se zlínskou květinářkou.

Pohledný představitel princů a moderátor soutěží krásy se nechal nachytat fotografy při vášnivých polibcích. „Bolí to,“ řekla novinářům Čenského choť. „Bude trvat dlouho, než nalezneme zase úplnou pohodu a vzájemnou důvěru.“ Bývala zřejmě často sama, manžel je na roztrhání, odjakživa hrál v bezpočtu divadel, natáčel, moderoval, vyučoval. Sám si sype popel na hlavu, co se týká syna.

Práce pro něj byla totiž vždy na prvním místě a tento fakt silně poznamenal jeho vztah k Matyášovi.

Chyběl u jeho porodu, na maturitním plese či na promoci.

Konec primáře

Kdykoli to bylo jen trochu možné, jezdil se synem na výlety, do přírody, choval se k němu jako k bratrovi nebo kamarádovi. Ostatně v poslední době hercova rodina poznává, jak moc pro ni byla jeho práce důležitá. „Kromě moderování v rádiu mi nic nezbylo, a to mi hypotéku nezaplatí,“ stýská si Jan, kterému uškodilo zavření divadel, zákaz větších akcí i avizovaný konec Ordinace v růžové zahradě.

„Přemýšlím, co dál. Většina z mých disciplín se v této koronavirové hysterii přerušila. Moderování, divadlo, semináře, to teď není,“ posteskl si.

„Je to šok, jako když vám umře někdo blízký,“ komentoval primář David Suchý konec své role.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama