Když tuhne páteř

Bechtěrevova nemoc je záludná. Tuhnou při ní klouby a lékaři přesně nevědí, co je příčinou.

Nemoc se totiž obvykle rozvíjí pomalu, bez jasných a jednoznačných příznaků, které se navíc mohou snadno zaměnit za příznaky jiných zdravotních potíží, proto to trvá v průměru devět let (!), než ji správně diagnostikují. Přitom by včasná diagnóza pomohla zpomalit rozvoj choroby nebo ji zastavit.

Také vás může zajímat ...

Typické projevy

Jedním z prvních příznaků bývá bolest v kříži. Odtud často vystřeluje do hýždí nebo do zadní strany stehna. Objevuje se v klidu, po dlouhé jízdě autem, delším sezení v kině nebo na koncertě, ale často i v noci, kdy člověka budí ze spánku.

Ale dá se rozcvičit, což je jeden z jejích typických projevů. Bolestivé ataky se střídají s úlevou, která je však jen dočasná. Toto střídání přispívá k tomu, že pacient přichází za lékařem mnohem později, než kdyby ho záda bolela pořád.

Nejviditelnější příznak

Těžká chronická únava je dalším příznačným rysem nemoci, ale nejviditelnějším symptomem je tuhnutí páteře. Ta se kvůli tomu často ohne, takže postižení začnou chodit předklonění, nedosáhnou si rukama na kolena, později se nemohou vůbec předklonit.

Signálem nemoci může být i zánět oční duhovky, projevující se bolestí oka a zvýšenou citlivostí na světlo nebo odlučování nehtů od nehtového lůžka. U mladých lidí někdy choroba začíná tím, že jim otečou kolena nebo další velké klouby na nohou či rukou.

Cvičení jako lék

Rozvoj nemoci se dá zbrzdit, pokud bude pacient dvakrát denně cvičit určité rehabilitační cviky. Alespoň jednou týdne by to mělo být pod dohledem odborníka. Cvičení totiž musí být přesné a správně dávkované.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

reklama