Krutý osud nedovolil Petru Kotvaldovi vyříkat si všechno s otcem!

„Když tatínek onemocněl, tak o tom vůbec nemluvil. Ale vím, že mu bylo těžko. Viděli jsme, jak se to strašně a rychle horší.“

Slavní lidé mají také své těžké chvíle. Zpěvák Petr Kotvald (61) měl problematický vztah s otcem, který nedokázal urovnat podle svého přání. Později ho pak čekal ústup ze slávy a dokonce boj o život!

Mít za otce vojáka z povolání mělo za minulého režimu dost nevýhod. Znamenalo to, že jste si tátu doma moc neužili. Petr Kotvald (61) by o tom mohl vyprávět.

Také vás může zajímat ...

Zatímco jeho maminka pracovala jako úřednice, otec navlékl natrvalo uniformu po základní vojenské službě. Tím, že byl v armádě, často sloužil a to i nad rámec běžných povinností. Později ale Petr pochopil, že za tím byly spíš i otcovy výmluvy na časté nevěry.

Lhal mu do očí!

Pravda se Petrovi naplno odkryla, když jednou svého otce potkal ve městě s jinou ženou. Hlásil se k měnu, ale otec dělal, že ho nevidí a přešel na druhou stranu ulice. Doma se ho pak Petr zeptal, jenže k jeho překvapení a zklamání záletný otec všechno popřel.

Nebylo nakonec divu, že se rodiče rozvedli. Předcházely tomu časté hádky a otcův více než kladný vztah k alkoholu. Petr tím byl hodně poznamenaný, protože viděl, že vztahy nefungují. V dospělosti se k tomu pak často vracel a uvažoval, jestli vůbec stojí za to se oženit.

„V podstatě i dodnes to mám tak, že se v partnerském vztahu strašně nerad hádám,“ prozradil v televizní zpovědi. „A dělám všechno pro to, aby k tomu nedošlo. A když už k tomu dojde, tak to potom hrozně těžce nesu.“

Věděl, že už ho neuvidí!

Životní partnerku si Petr nakonec našel, bylo to v době, kdy už byl na vrcholu popularity jako zpěvák. V té době opět do jeho osudu bolestně zasáhl otec. Dostal se totiž do vězení. Byl velitelem útvaru, který spravoval provoz letiště a „zapůjčoval“ vojáky svým nadřízeným na soukromé melouchy.

Měl ale za řidiče udavače, který ho po odchodu do civilu nahlásil a Petrův otec byl odsouzen k pobytu za mřížemi. Zpěvák měl z toho špatné pocity, ale necítil důvod tátu nějak odepisovat nebo s ním přerušit komunikaci. „Mně spíš přišlo, že tu podporu potřeboval,“ vzpomínal.

S otcem si psal a jezdil za ním na návštěvy do vězení. Když pak otce propustili, čekalo Petra překvapení v podobě malého archívu, který si otec vedl o jeho slávě. „Předal mi to s tím, že mě sledoval celou dobu, což tedy byl šok, to jsem netušil,“ přiznal Petr. „V té době bylo komplikované výstřižky vůbec mít.“

Z vězení se Petrův otec dostal po třech a půl letech. Bohužel v té době onemocněl leukémií. Před ostatními o tom nemluvil. „Vím ale, že mu bylo těžko,“ uvedl Petr. „Viděli jsme, jak se to strašně a rychle horší.“ Tehdy už měl zpěvák syna, se kterým otce navštěvoval.

Při poslední návštěvě už bylo jasné, že ho vidí naposledy. Velmi těžce Petr nesl, že si nestačil všechno s tátou vyříkat. Své vzájemné vztahy tak už neměli možnost urovnat.

Neznal předem text písničky

Se svým talentem byl Petr hvězdou už na besídkách v základní škole. Od patnácti let pak začal zpívat s místní kapelou na zábavách, měl dokonce vždy svůj vlastní půlhodinový program. Profesionálně se ale zpěvu nevěnoval, studoval na střední elektrotechnické průmyslové škole.

Po maturitě pak pokračoval na ČVUT. V hudbě se ale snažil prosadit a podařilo se mu to, když mu bylo dvacet. Jako spousta mladých zpěváků té doby se zúčastnil soutěže Mladá Jihlava. Podařilo se mu jí vyhrát. Rok nato přišla nabídka, která mu úplně změnila život.

Kapelník Karel Vágner (78) zrovna hledal dvojici mladíků jako doprovod k Haně Zagorové (74). Už měl Stanislava Hložka (66). V Petrovi našel druhého. Dva zpěváci, ze kterých se brzy staly idoly žen a dívek, se poprvé potkali v České televizi, kde měli natáčet písničku pro silvestrovské vysílání.

Petr měl samozřejmě trému, tím spíš, že ani krátce před výstupem neměl text písničky. Trochu ho uklidnil Standa, který mu řekl, že budou jen opakovat, co zazpívá Hana Zagorová. Nebyla to ale pravda.

„Byly to Diskohrátky a tam se otrocky neopakuje to, co ona zpívá,“ popisoval Petr. „Natočili jsme to, ale myslím, že to muselo být děsný. Já se na ten playback vůbec nechytal. Nakonec se ta píseň ani na Silvestra nevysílala.“

Po záplavě fanynek klidné manželství

Zanedlouho vyšlo najevo, že Petr se Standou mají i na samostatné písničky. Pak přišla jedna, která z nich udělala megahvězdy. Jmenovala se Holky z naší školky a v roce 1983 se jí prodalo milión a čtvrt kusů na malých deskách. Najednou byly z obou mladíků hvězdy číslo jedna.

Znamenalo to vyrovnat se s velkou popularitou, což nemělo jenom kladné stránky. V té době Petr zcela ztratil soukromí. Fanynky po něm šílely, takže se mu prý například stalo, že přišel do hotelového pokoje a tam na něho čekala nahá dívka. Vystrašilo ho také, když dostal předvolání k soudu a tam se dozvěděl, že ho nějaká slečna žaluje o otcovství.

Pak se už raději držel od šílených fanynek stranou. Ostatně v roce 1984 se jeho osobní život změnil. Jednak v té době dostudoval vysokou školu a získal titul inženýra. A to hlavní: našel svoji životní partnerku, se kterou je dodnes a mají spolu syna a dceru.

Šokující rozhodnutí

Po pěti letech spolupráce se Stanislavem Hložkem se Petr rozhodl vydat se vlastní cestou. Být jen polovinou slavné dvojice mu už nestačilo. Připadalo mu, že Standa i Hana Zagorová jsou pro něho už staří, protože on chtěl dělat modernější, současnou hudbu. Tušil, že trhnout se bude složité, a nemýlil se.

Nemohl ale jinak, život plný stresu mu nevyhovoval. „Karel Vágner byl velmi agilní, ale den byl pro něj krátký. Neustále nestíhal a já čekával na nějakém pražském rohu na odjezd na koncert i hodinu. Třeba v dešti či mrazu. Ztracený čas jsem pak doháněl s plynem na podlaze. Fakt jsem se bál,“ prozradil v jednom rozhovoru.

Odchod od Stanislava Hložka mu dlouho nemohli odpustit nejen fanynky, ale ani řada dalších lidí z branže. Měl problém se prosadit, ale naštěstí se ho ujal Ladislav Štaidl (75), známý tím, že zachraňoval kariéru i dalším umělcům.

Ani ten však nemohl zabránit koncem 80. let tomu, co postihlo většinu zpěváků předlistopadové éry: odlivu zájmu. Najednou byli v popředí pozornosti jejich kolegové, kteří do té doby zpívat nesměli a rychlým tempem se sem hrnula i zahraniční hudba.

Smrti se vyhnul na poslední chvíli

Nová situace se na Petrovi dost podepsala. Byl z ní vystresovaný, a když se k tomu přidaly i roky, které bez odpočinku prožíval v době slávy se Stanislavem Hložkem, tělo začalo protestovat. Při jednom koncertu mu přímo na jevišti praskl vřed na dvanácterníku. Vystoupení nedozpíval.

Myslel, že se dá v šatně nějak dohromady, ale bylo jasné, že to nezvládne. Přijel domů a myslel si, že má nějakou silnější chřipku. Po dvou dnech ale musel do nemocnice. Bylo to opravdu za pět minut dvanáct, stačilo málo a zemřel by!

Další rok poté, co mu lékaři zachránili život, fungoval jen napůl. Pak se ale dokázal vzchopit, dal dohromady novou kapelu a znovu se vrátil do hudebního byznysu. I dnes, kdy se někdejší idol blíží důchodovému věku, je jméno Petr Kotvald pořád pojmem!

Před lety se hodně obával o osud svého syna!

Hodně vrásek přidělal oblíbenému zpěvákovi jeho syn Mikuláš (33). V době dospívání se dostal do psychiatrické léčebny v Bohnicích kvůli silným depresím. Měl obavy z blížící se maturity a z přijímacích zkoušek na Akademii múzických umění, kde chtěl rozvíjet svůj výtvarný talent.

„Mikuláš namaloval několik výkresů jako práci pro přijímačky a někdo mu je tenkrát ukradl. Prostě se ztratily,“ prozradil Petr. Syn naštěstí prokázal vůli a statečnost a z problémů se nakonec dostal.

K jeho image dnes patří i nápadné brýle!

S přibývajícím věkem se mění vzhled každého člověka, ale v Petru Kotvaldovi zůstalo napořád něco klukovského. Jednu neobvyklou změnu ale mohli fanoušci pozorovat, a to zpěvákovu zálibu ve výrazných brýlích.

Začal je nosit na radu svého dvorního holiče, který mu jednou řekl, že brýle jsou fajn – dělají prý skvělou image a orámují obličej. Petr to vyzkoušel a začal je nosit, i když ze začátku neměl žádné dioptrie. Postupně si je ale čas vyžádal.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama