Krutý zážitek z mládí navždy připravil Květu Fialovou o touhu po mužích!

Ve čtrnácti letech jí brutálně a s pistolí u hlavy znásilnili sovětští vojáci.

K českým hereckým legendám, o kterých už bohužel můžeme mluvit jen v minulém čase, patří i vynikající herečka a skvělá osobnost Květa Fialová (+88). Její život nebyl vždy snadný, ale ona ho zvládla důstojně, elegantně a s humorem.

Byla velkou dámou hereckého světa a měla v sobě něco šlechtického. Na nepřízeň mužů by si Květa Fialová (+88) rozhodně nemohla stěžovat. Ona ale nemohla jejich zájmu plně vyjít vstříc. Chuť na tělesnou rozkoš v ní zablokoval drsný zážitek z citlivé doby dospívání.

Také vás může zajímat ...

Ihned je popravili!

Až do svých osmi let žila Květa Fialová na Slovensku, kde se narodila. Tatínek tam dostal statek za zásluhy coby ruský legionář. Jenže v roce 1938 byla rodina společně s dalšími Čechy ze Slovenska vyhnána a zabavený majetek už jim nikdo nikdy nevrátil. Přestěhovali se do východních Čech.

Právě tady prožila na konci druhé světové války Květa něco, co ji navždy poznamenalo. Jako čtrnáctiletou jí znásilnili vojáci Rudé armády. Totéž si vytrpěla i její matka. Ačkoliv byli násilníci za svůj zločin hned potrestáni a přímo před ní popraveni, nikdy na toto trauma nezapomněla.

Květa k tomu po letech trochu smířlivěji dodala: „Za války se podobných situací dějí tisíce. Kdybyste jela do Vietnamu, viděla byste, co je tam amerických dětí, důkazy toho, jak se američtí vojáci chovali k vietnamským ženám.“ Vztahy oblíbené herečky k mužům ale byly znásilněním narušeny nebo přímo zpřetrhány.

Sice se dvakrát vdala a měla dceru, ale například v prvním manželství raději před partnerem utekla na hřbitov do márnice, aby se vyhnula „manželským povinnostem“. Mrtvých se nebála tolik jako živých.

První role a nakažlivá nemoc

Už od šestnácti let se o sebe Květa musela postarat sama, protože matka se vrátila na Slovensko. Nikdy neuvažovala o tom, že by se živila jinou činností než hraním, takže jako velmi mladá začala hrát v divadle v Českém Těšíně.

Hned první role jí přinesla zdravotní komplikace. Kostýmy se samozřejmě mezi herci půjčují a někdo z kolegů měl nakažlivou nemoc: svrab. Květa hrála princeznu Pampelišku a dopadlo to tak, že se z pohádkových šatů nakazila a musela se léčit sírovou mastí. Naštěstí to bylo jedinkrát, co něco podobného prožila.

Později projevila i dostatečnou dávku odvahu až drzosti, když zajela do Prahy za Janem Werichem (+75). Vždycky si přála hrát s ním a s Jiřím Voskovcem (+76), ale Werichův parťák, jak známo, zůstal v Americe.

Podařilo se jí slavného umělce přemluvit, aby jí dal šanci. Přestěhovala se do Prahy, ale neměla kde bydlet, takže žila v Ženských domovech.

Těšila se do nebe za kamarády!

Podruhé se Květa Fialová provdala za režiséra Pavla Hášu (+80). S ním zůstala až do jeho smrti v roce 2010, i když po některých stránkách se jednalo o vztah formální. Ještě později pak měla citový vztah s hercem Josefem Kubánikem (44).

Tohle zvláštní pouto tak trochu připomínalo jednu z jejích nejslavnějších divadelních rolí Harold a Maude. Nutno ale podotknout, že šlo opravdu jen o platonické vzplanutí, protože Josef byl homosexuál. Po celý život se Květa Fialová vyhýbala silné tělesné vášni. Něžnosti typu držení za ruce nebo objímání jí nevadily.

Pokud muž ale propadl pudům, připadal jí směšný a prohlašovala dokonce, že „chlap začne mít absolutně dementní výraz“. Smrti se Květa Fialová nebála. Říkala o ní, že je to jen nová začátek a že se na ní vlastně těší. Věřila, že v hereckém nebi si udělá mejdan s kamarády a kamarádkami, kteří odešli na věčnost před ní.

Poslední roky života strávila v centru pro osoby s Alzheimerovou nemocí. K již prodělaným komplikacím (infarkt, plicní embolie) se přidaly další a musela být převezena do Thomayerovy nemocnice v Praze. Jednoho zářijového rána před dvěma lety pak skvělá herečka vydechla naposledy.

Opilého podvodníka se marně snažila napravit!

Květa Fialová se vdala dvakrát, ale měla ještě jeden větší vztah. Jednalo se o hereckého kolegu Gustava Opočenského (+72), ten ovšem pověst mužů v očích herečky moc nezlepšil.

Za prvé byl velmi závislý alkoholik a za druhé připravil Květu i její matku o peníze, rodinné šperky a také o bydlení. Navíc byl velmi vtíravý, takže Květa, když chtěla vztah definitivně ukončit, musela utéct na Slovensko. Vyčítala si pak, jak byla naivní, když věřila, že Gustava dokáže napravit.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...