Kvůli SuperStar byla Aneta Langerová nejdřív na svého tátu dost naštvaná!

Na mrtvou maminku myslí se smutkem, ale váží si krásných vzpomínek.

Soutěž Česko hledá SuperStar a její různé varianty měla už více ročníků. Největší popularitu ale přinesla první vítězce, Anetě Langerové (29). Předtím i potom se ale musela vyrovnat s několika složitými situacemi.

Tatínek si původně přál, aby se Aneta stala tenistkou. Myslel to dobře, chtěl, aby se podívala po světě a byla zajištěná. S raketou v ruce nastupovala na hřiště už od čtyř let. Většinou to u sportovců bývá tak, že je baví zápasy, ale ne tréninky. Aneta to měla přesně naopak. „Zápasy jsem přímo nesnášela,“ konstatovala. „Já prostě neumím vyhrávat. Nebo nechci. Zvlášť když proti mně stál někdo slabší, nebyla jsem schopná ho porazit.“

Učitelka jí znechutila klavír

K hudbě jí to táhlo víc, také už od malička. Bylo to i přáním maminky, která měla úžasný talent, ale nedostala možnost ho uplatnit. Přihlásila Anetu do lidové školy umění. V šesti letech se začala budoucí vítězka SuperStar učit hře na klavír. Měla ale smůlu na učitelku. „Učila mě taková přísná, shrbená paní, která děti klasicky mlátila přes ruce,“ vzpomínala. Místo cvičení etud Aneta raději složila svoji první písničku o svém domácím mazlíčkovi, psovi Alanovi. Od učitelky se dozvěděla, že je prý „šumař“. „Hrozně mě to naštvalo, hlavně proto, že jsem nevěděla, co to znamená. Představovala jsem si strašné věci! Až po nějaké době jsem to řekla mámě, ona šla tu učitelku uspořádat a já pak na klavír dlouho vůbec nehrála.“ Talentovaná školačka přešla raději ke kytaře. Co se zpěvu týkalo, už odmala účinkovala ve sboru Bardáček. Ve třinácti letech dostala nabídku od jedné rockové kapely, jestli jim nechce dělat zpěvačku. Přijala ji, i když mívala problémy s tím, že v klubech, kde skupina vystupovala, se smělo chodit až od patnácti. Tehdy si poprvé na pódiu zahrála na elektrickou kytaru.

Má svoji hrdost a nepodbízí se nikde na estrádách.
Má svoji hrdost a nepodbízí se nikde na estrádách.

Slib z dětství splnila

Aneta měla štěstí na rodinné zázemí. Narodila se poměrně dlouho po svých dvou starších sourozencích – bratr byl starší o deset let, sestra o jedenáct. Měli mezi sebou krásný vztah. „Brali mě s sebou na výlety, byla jsem takové jejich příruční zavazadlo. Ségra byla přísnější, vychovávala mě, za což jsem jí dodnes vděčná, a s bráchou jsem vždycky chodila po nákupech,“ prozradila. Bratr jí v Praze kupoval oblečení a Aneta slibovala, že mu to jednou vrátí – prý až vydělá nějaké peníze, pořídí mu auto a dům. Netušila, že se to splní celkem brzy. „Auto už má a teď pomalu střádám cihly,“ řekla zpěvačka před časem. O rodinu se skvěle staral otec. Díky jeho tvrdé práci si mohli všichni tři sourozenci dovolit užívat své koníčky. Šok přišel, když bylo Anetě čtrnáct. V tom nejcitlivějším věku, kdy člověk dospívá a formuje si názor na svět, přišla o maminku. Nejednalo se o nemoc ani o nehodu, ze světa bohužel odešla dobrovolně.

Když anděl sbírá Anděly. Hudebních cen má Aneta už několik.
Když anděl sbírá Anděly. Hudebních cen má Aneta už několik.

Nejhorší rána v životě

Podle zpráv, které se později objevily v médiích, měla maminka Anety v posledních letech života problémy s alkoholem. Doktoři jí prý zjistili také problémy se srdcem. Nejvíc ale trpěla její duše. Údajně se těžce vyrovnávala s tím, že obě starší děti odešly v dospělosti z domova. Spáchala sebevraždu způsobem, který není pro ženy typický: oběsila se. „Ve čtrnácti je pro holku těžké přijít o mámu. Dlouho mi pak chybělo zázemí a domov, který vytvářela,“ popsala Aneta nejhorší ránu ve svém životě. „Někdy je mi smutno, ale vzpomínky ve mně vyvolávají spíš radost, že jsem takovou mámu vůbec někdy měla.“ Mezi těmi hezkými vzpomínkami – na to, jak spolu pekly placky nebo se učily angličtinu – se skrývá i jedna trochu dramatická. Jednou byla Aneta nemocná a měla inhalovat páru z vařící vody. Maminka přinášela hrnec a nechtěla, aby dcera vsávala z postele. „Myslela to dobře, ale já jsem to na sebe zvrhla a byla jsem celá popálená,“ uvedla. „Byla hrozně nešťastná a neustále se mi omlouvala. Hrozně si to vyčítala a já ještě dnes vidím ten její výraz, tu starostlivost, lásku a to propojení se mnou.“ Po smrti maminky převzal její roli v rodině otec, společně s Anetinými staršími sourozenci. „Vychovávali mě všichni tři, brácha asi nejvíc,“ řekla s vděčností. Z kruté rány se vzpamatovávala dlouho.

Jednu noc na SuperStar probrečela

Další velký zlom v jejím životě byl ale už k lepšímu – i když se mu nejdřív bránila. K sedmnáctým narozeninám totiž dostala od svého otce netypický dárek: podepsanou smlouvu na účast v soutěži Česko hledá SuperStar. Vzhledem k její povaze to ale Anetu nejprve spíš naštvalo. Neměla v sobě soutěživé ambice a nelíbilo se jí, že se bude muset veřejně o něco snažit. Naštěstí ale dárek přijala. Příběh o velkém vítězství většina z vás určitě zná. Se sympatickou dívkou ho v roce 2004 prožíval celý národ. Než se dostala do finále, už byla oblíbenou osobností. V soutěži prožila i krizové chvilky – probrečela například celou noc, když vypadla Martina Balogová (38). A trochu nechápavě sledovala davovou hysterii, jaká se kolem SuperStar rozvinula. „Před plným náměstím jsem si připadala jako politik, a přitom jsem obyčejná holka,“ řekla v jednom rozhovoru. „Nebudu zapírat, že mi běhal mráz po zádech, když jsem zamávala a lidi začali řvát, ale nic víc jsem si nepřipouštěla.“ Na její vítězství lidé sázeli velké peníze. Anetu vyděsil jeden muž, který do ní investoval celkem milión. Čekal na ni pak jednou před hotelem a slíbil, že když vyhraje, zaplatí jí dovolenou, kdekoliv bude chtít. Aneta ho odmítla se slovy, že nestojí o žádné odměny a chce si jen jít za svým cílem.

Na cestě k vítězství v SuperStar jí drželi palce snad všichni!
Na cestě k vítězství v SuperStar jí drželi palce snad všichni!

Řekla to až při pátém kolečku

Sen o zpívání Anetě plně vyšel. Tím, že se stala známou osobností, ale samozřejmě ztratila i část svého soukromí. Za nějaký čas začala média řešit, jak to vlastně je s její sexuální orientací. Ona samotná dlouho neměla jasno. „Bylo mi sedmnáct let, když jsem se poprvé zamilovala do ženy, a vím, že jsem si říkala, že jsem nějaká divná. Do té doby jsem chodila s kluky a bylo to fajn,“ řekla otevřeně v době, kdy už neskrývala svůj vztah s tehdejší přítelkyní Ivou Millerovou (45). Složité jí připadalo říct o svém zaměření otci. Poprosila ho, jestli by se nešli projít. Aneta stále opakovala, že mu musí něco říct, ale nedokázala se k tomu odhodlat. Čtyřikrát obešli fotbalové hřiště a teprve potom tátovi sdělila, že se to týká toho, s kým žije. Když se dozvěděl, že se jedná o ženu, dal najevo plné pochopení. Řekl Anetě, že ona má prostě škálu citů trochu širší a záleží hlavně na tom, jak se k ní daný protějšek chová. Zpěvačka se nakonec s partnerkou rozešla a prožila další vztahy. Na prahu třicítky je spokojená: je úspěšná, aniž by se musela hudebně podbízet. A třeba se jí jednou splní i přání stát se matkou!

S novou partnerkou, filmařkou Olgou Špátovou.
S novou partnerkou, filmařkou Olgou Špátovou.

Voda živá

Nejoblíbenější písničkou Anety je ta, kterou mají nejraději i její příznivci: Voda živá. Napsal jí pro ni Michal Hrůza (44). Nechal jí u vydavatele, ale předtím, než si ji Aneta vyzvedla, potkali se a Michal pustil písničku v autě. „Ještě neměla ani název, ani text nebyl hotový, pobrukoval ji jen svými slovy, jak to skladatelé pro představu dělávají,“ vyprávěla Aneta. Společně s baladou Hříšná těla, křídla motýlí pomohla mladé zpěvačce zvýšit popularitu na začátku její kariéry.

"Hrůzova" písnička se stala na dlouho hitem.
„Hrůzova“ písnička se stala na dlouho hitem.

Rituály před koncertem

Se svým bratrem má populární zpěvačka skvělý vztah. Založili společnou firmu – bratr dělá manažéra a dostává třicet procent z výdělků. Je i prvním člověkem, kterému Aneta zpívá své nové písničky. Před koncertem mají společný rituál. Než Aneta vstoupí na pódium, dají si pusu a udělají gesto rukama. Občas se to ale časově nestihne a ona je pak schopná po celou po celou dobu na pódiu přemýšlet, proč se nepozdravili, a očekává, že něco pokazí.

Nikola Langer

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...