Můj kousek štěstí

Léky na štěstí mohou škodit

Až čtvrtina dospělých ve vyspělých zemích má problémy s výkyvy nálad, depresivními epizodami nebo depresemi. Jak přibývá nemocných, zvyšuje se množství pacientů, užívajících léky „na dobrou náladu“. Ty ale mohou být zdrojem řady problémů.

Chce to odborníka

Antidepresiva nebo léky používané při léčbě neuróz vám může předepsat váš obvodní nebo závodní lékař. Vzhledem k tomu, že návštěvu psychologa nebo psychiatra považuje i dnes množství lidí za stigmatizující, může to vypadat jako dobré řešení. Pravdou ale je, že během několikaminutového rozhovoru nemá lékař, navíc bez specializace, šanci poznat pravou povahu vašich obtíží. Takže se snadno může stát, že dostanete léky, které pro vás vůbec nejsou vhodné. Krátkodobě vám třeba uleví, ale z dlouhodobého hlediska vám uškodí. Jestliže vám lékař předepisuje léky upravující náladu opakovaně, bez toho, že by vás poslal k odborníkovi, je to vyloženě nezodpovědné.

Nebojte se terapie

Pouhé užívání léků potíže s neurózou nebo depresí nevyřeší. Když se chcete dostat problému na kloub, je nutné věnovat čas psychoterapii. To není úplně snadné, pojišťovnou hrazených psychologů a psychiatrů je málo a čekací doby jsou dlouhé. V první fázi můžete užívat léky, které vám předepíše obvodní lékař, snažte se ale s jeho pomocí co nejdřív najít terapeuta.

Chtějte vysvětlení

Je alarmující, že řada lidí s lehkou neurózou či depresí skončí jako dlouhodobí uživatelé léků. Jednoduše si na ně zvyknou a nemohou bez nich fungovat. To ale významně zhoršuje kvalitu jejich života. Proto je důležitá přesná diagnóza. Pokud jde o léky, zajímejte se, zda berete optimální dávky a zda je možné nahradit je alternativní léčbou.

.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden