Luděk Nekuda – Předčasný konec mistra inteligentního důvtipu

Nejlepší parťák Luděk Nekuda.

Neuměl překousnout, že poslední díl jeho pořadu Sešlost prošel tvrdou cenzurou. Nekuda zapil zákaz vysílání pořadu až příliš. K jeho předčasné smrti pak vedle úrazu přispěla i chyba lékařů.

Také vás může zajímat ...

Kdyby zůstal u své původní učitelské profese, neprožil by nejspíš jako učitel ruštiny tak zajímavý a bohatý život. Nikdo by ho neznal, za to by se zřejmě dožil vyššího věku. V případě mladého Luďka Nekudy nic nenasvědčovalo tomu, že by jeho srdce tíhlo k divadlu.

Narodil se 10. října roku 1942 v Ostravě a ještě na základní škole pořádně netušil, čím by se chtěl stát. V jednu chvíli to dokonce vypadalo, že oblékne bílý plášť a stane se lékařem. Ačkoli udělal přijímačky na medicínu, rozhodl se nakonec vystudovat ostravskou pedagogickou fakultu – obor ruský jazyk a hudební výchova.

Pod okapem

Postupem času se u něho ale začaly objevovat umělecké sklony a bylo jasné, že dráha učitele nebyla pro mladého ambiciózního Nekudu tou nejšťastnější volbou. V pouhých devatenácti letech spoluzaložil v Ostravě divadélko malých forem Pod okapem, kde účinkoval coby zpěvák a trumpetista.

Zhruba ve stejné době začal také skládat, psát a nahrávat své první písně. Jeho talentu si všimla tehdejší Česká televize a díky tomu se mu podařilo prorazit na televizní obrazovku. Byly to sice krůčky malé a nesmělé, ale o to významnější pro jeho pozdější úspěšnou kariéru.

Divadélko pod okapem dalo Nekudovi hodně. Kromě možnosti věnovat se milované hudbě a rozvíjet svůj talent v místě, kde se cítil dobře, také pevné přátelství a hlavně životní lásku.

Na zmiňované scéně totiž nadaný mladý muž poznal svou přítelkyni Hanku, kterou si v roce 1966 vzal. V té době se již o jeho talentu v českém showbyznysu dobře vědělo a byla jen otázka času, kdy se objeví příležitost, ve kterou Nekuda od mládí tajně doufal.

Zhruba rok po svatbě zasáhl do života talentovaného spisovatele, baviče a muzikanta doslova blesk z čistého nebe. Hostoval totiž v Divadle Semafor v hrách Poslední štace a Tak co, pane barone. Pro něho to však poslední štace nebyla ani náhodou!

K jeho obrovskému štěstí si ho totiž všiml Jiří Suchý (87) a díky tomu se otočil Nekudovi a jeho ženě život vzhůru nohama. Dveře mezi úspěšné měl otevřené dokořán a nic mu nebránilo vejít.Spolu s nabídkou práce v Semaforu čekalo manžele stěhování do Prahy. Bylo jasné, že Nekuda nebude mít o práci nouzi, a tak jeho žena souhlasila.

Semafor mu dal zelenou

Definitivně společně přesídlili do hlavního města. Tou dobou ještě samozřejmě nemohli tušit, že místo, které si hned zamilovali a které jim přineslo mnoho dobrého, je nakonec srazí svou krutostí na kolena.

V Praze Luděk Nekuda nastoupil do tehdejší oblíbené rozhlasové stanice Hvězda, kde uváděl hudebně zábavné pořady Mikrofórum a Dobré ráno. Kromě toho také pohostinsky vystupoval jako konferenciér, zpěvák a trumpetista s country kapelou Rangers – Plavci.

Takhle strávil pět let. Talentovaný muž si rychle udělal v showbyznysu jméno a stejně lehko nabyl i tolik potřebnou popularitu. Vystupoval na estrádách a psal kolegům scénáře pro nejrůznější koncertní programy a recitály.Výčet profesí, v nichž Nekuda vynikal, by byl dlouhý.

Působil jako kabaretiér, autor písní, muzikant, zpěvák, herec, moderátor i jako televizní dramaturg. Rozhodně je třeba říci, že ve všem, co dělal, byl dobrý. Všimli si toho nejen diváci, kteří si Nekudy cenili pro jeho inteligentní humor, jenž nesklouzával k laciné hospodské lidovosti, ale i vedení České televize.

Urputná touha uspět nakonec Luďku Nekudovi přinesla splnění životního snu. V roce 1980 získal místo dramaturga v redakci zábavy Československé televize.

Sešlost s Císlerem

Mít šanci pravidelně vysílat v televizi, to bylo něco, o čem ambiciózní umělec dlouho snil. Mnozí dokonce tvrdili, že mu tato nabídka byla šitá přímo na míru. A tak vznikl Nekudův autorský projekt Sešlost, v němž úzce spolupracoval s hercem a hudebníkem Jiřím Císlerem (†76).

O něm a Nekudovi se říkalo, že jsou jako dvojčata. Ostatně i jejich pozdější osud byl podobně tragický. Na svou dobu byl zábavný pořad Sešlost nevídaný. Nekuda si zval řadu hostů a každý díl jeho show byl pokaždé plný skvělé muziky a inteligentního humoru.

Nekudovou specialitou bylo jeho umění pohrávat si se slovy. Dlouhé tři roky se díky brilantní spolupráci Císlera a Nekudy držela Sešlost na nejvyšších příčkách diváckého zájmu. Jediný den však všechno změnil.

Krutý zákaz ho naštval

Těžko dnes soudit, co přesně mohlo stát za tím, že po třech bezproblémových letech najednou přišel od vedení televize nekompromisní zákaz. Při jedné z tehdejších televizních schvalovaček, 6. března 1988, tedy rok před pádem komunistického režimu, mu cenzoři neschválili další díl pořadu.

Vytýkali mu nevhodný obsah a nakonec se rozhodli jej nepustit na obrazovku. To bylo něco, s čím se odmítal Nekuda smířit. Na neúspěch nebyl zvyklý a verdikt televize ho velmi rozčílil. Manželka Hanka vzpomíná, že když přišel domů, byl vzteky bez sebe.

Společně se ještě najedli a pak se rozhodl jít zapít celou věc k sousedovi, který bydlel nedaleko. Po krátké době volala Nekudovi kolegyně z práce a chtěla s ním mluvit. Hana za ním tedy došla. On jí ale rozlobeně řekl, že nechce s nikým mluvit, a dál zapíjel svůj hněv.

Manželka tedy odešla s nepořízenou. Netušila, že je to naposledy, co vidí svého muže živého. Když se totiž Nekuda vracel v noci zpět domů, měl už slušně upito a chůze mu činila potíže. Jediný chybný krok pak odstartoval neštěstí, na jehož konci čekala smrt.

Nekuda špatně šlápl na schodech a zřítil se z nich dolů. Záchranáři ho v bezvědomí odvezli do nemocnice, kde se Luděk Nekuda na chvíli probral. V jednu chvíli to dokonce vypadalo, že se jeho stav začíná lepšit, záhy však přišlo rapidní zhoršení a herec upadl do kómatu.

Mohl žít?

Po pěti dnech nakonec herec a konferenciér umírá na následky svého nešťastného pádu. Až později lékaři zjistili, že příčinou jeho smrti bylo krvácení do mozku, kterého si lékaři nevšimli. Kdyby věnovali jeho zdravotnímu stavu více pozornosti, s velkou pravděpodobností by mohl slavný bavič rozdávat radost dodnes.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...