Manžel za moc nestál a tchyně byla příšerná můra

Když Jarka propadla panice, že zůstane už navždy sama, vybrala si prý toho nejhoršího darebáka, který byl zrovna poblíž.

Jaroslava Obermaierová (74) se v manželství tak zklamala, že už si žádného dalšího chlapa nespustila do života. Zůstala tak na všechno sama a musela se moc ohánět, aby sebe a syna uživila.

Není divu, že Jaroslava Obermaierová (74) působí na první pohled jako velice rázná žena. S touto vynikající českou herečkou se totiž osud nikdy nemazlil. Nejen, že kdysi zůstala úplně sama na výchovu nemocného syna, ještě jí někteří diváci nemohli odpustit, že hrála v normalizačním seriálu 30 případů majora Zemana.

Také vás může zajímat ...

Pohádky si musela číst sama

Naštěstí to Jaroslava vždy dokázala hodit za hlavu. Žádný z jejích kritiků totiž ani netušil, jakými těžkostmi si kdysi musela projít. Obermaierová se také nikdy netajila tím, že kvůli finančnímu zabezpečení musela brát role tak, jak přišly. Na to, aby přemýšlela, zda jí některý film později neublíží, neměla pro samé starání o syna vůbec čas.

Ostatně, neúnavnou píli měla herečka už v genech. Její maminka totiž musela odjakživa tvrdě pracovat, takže se její dcerka musela zabavit po svém. Jarka si tak pohádky, které odjaživa zbožňovala, musela číst sama. Touha zahrát si v některé z nich ji už v deseti letech přivedla na jeviště.

Milenec měl parohy, které se dotýkaly hvězd

Obermaierová nejprve tancovala na operetních představeních v Národním divadle, a protože se jí líbilo také divadelní herectví, vypravila se po střední škole na DAMU. Tehdy už bylo jasné, že z mladé nadějné herečky vyroste výjimečná kráska, které budou muži padat k nohám. Jeden z nich byl i její kolega Michat Pavlata (†71).

Ten později tvrdil, že zatímco on s Jarkou chodil pět let, ona s ním jenom tři. Později se smíchem dokonce přiznal, že měl tehdy parohy, které se téměř dotýkaly hvězd. Ti dva si ale později dokázali všechno vyříkat a dokonce se z nich stali velcí přátelé.

Neslavný konec krátkého manželství

Už během svého studia se Jarka mohla objevit před kamerou. V romantickém filmovém dramatu Souhvězdí panny měla několik odvážných milostných scén, které z ní rázem udělaly sex symbol šedesátých let.

Po absolvování školy hrála Jaroslava v kladenském Divadle Jaroslava Průchy. Pak byla více než dvacet let členkou souboru pražského Divadla E. F. Buriana.

Po jeho zrušení občas spolupracovala s různými divadelními společnostmi, například s Divadlem Pod Palmovkou. Během té doby zažila Jarka mnoho osobních karambolů. Tím největším byl patrně neslavný konec jejího manželství.

Největší darebák z okolí

Svého jediného manžela poznala herečka, když byla doslova na dně. V té době jí totiž umírala maminka, na které byla citově velmi závislá. Když Jarka propadla panice, že zůstane už navždy sama, vybrala si prý toho nejhoršího darebáka, který byl zrovna poblíž.

Obermaierové bylo už třicet čtyři let, když se provdala za taxikáře Richarda Čecha, o kterém prý od jejich rozvodu nic neslyšela. To až s odstupem mnoha let se herečka dozvěděla, že Čecha často hledá policie. Jejich nešťastné manželství netrvalo ani dva roky, když přišel nevyhnutelný rozvod.

Doufal, že s ní bude mít pohodlný život

Jaroslava totiž už brzy po svatbě zjistila, že si její manžel patrně myslel, že s ní bude mít pohodlný život. To se ale šeredně přepočítal. Manželé sice neměli existenční potíže, na žádné vyskakování to však nebylo. Když se jim potom narodil syn Jaroslav Obermaier (39), manžel raději flámoval, než aby byl doma.

Jarka tak zůatala na péči o malého synka úplně sama. Když měla práci, musela si každé hlídání zaplatit, protože ani babičky nefungovaly. Její maminka zemřela, a ta z manželovy strany o vnuka nejevila žádný zájem. Jak o ní říkala herečka: „Byla to můra příšerná, které na vlastním vnukovi vůbec nezáleželo.“

Další dítě si nemohla dovolit

Tehdy si Obermajerová řekla, že takováto rodina musí jít pryč z jejího života. Jarka už po novém životním partnerovi znovu nezatoužila. A i když občas pletla svým hereckým kolegům hlavy, žádného by si domů nepustila.

„Jsou to totiž ti nejhorší parťáci pro rodinný život,“ říká herečka, která díky své rázné a praktické povaze žádného muže k životu vlastně nepotřebuje. Rozvod, který byl logickým důsledkem této nelehké situace, byl prý nješťastnějším dnem Jarčina života.

Další dítě už herečka nikdy nechtěla. Moc dobře totiž věděla, že si ho nemůže dovolit. A také, jak sama velmi upřímně říká, nebyla ten typický mateřský typ. Ani se nikdy nerozplývala nad každým dětským kočárkem. Malé děti ji prý občas lezou na nervy, zvlášť ty nevychované v dopravních prostředcích.

Nabídka z Novy přišla v pravý čas

Rozvodem však Jarčiny potíže zdaleka neskončily. Když po sametové revoluci zaniklo její milované Divadlo E. F. Buriana, přišla Obermaierová o angažmá.

Protože však kvůli synovi musela neustále vydělávat, zapojila se do dabingu. Tehdy se totiž rozmohly videopůjčovny, a o nadabované kazety byl velký zájem. Za roky, co se tomu Jarka naplno věnovala, jich prý bylo neuvěřitelné množství. Nyní už je tato její životní etapa také téměř minulostí.

Honoráře v dabingu šly rapidně dolů, a podle toho se prý odvíjí kvalita odvedené práce. Nabídka z Novy na roli Vilmy Nyklové v nekonečném seriálu Ulice přišla pro Jarku v pravý čas. A to nejen kvůli slušnému pravidelnému příjmu. Herečka je totiž zvyklá neustále pracovat, a ani v mladších letech si prý příliš nevybírala.

Některé filmy skončily v trezoru

Hrála například v seriálu Byl jednou jeden dům, Tajemství proutěného košíku a tolik zatracovaném seriálu o majorovi Zemanovi. Jak Obermaierová sama říká, byla to pro ni práce jako každá jiná. Navíc se u ní mohla potkat s kolegy z jiných divadel, třeba Ladislavem Mrkvičkou (81) nebo Rudolfem Jelínkem (85).

Protože má seriál i dnes spoustu věrných diváků, nemyslí si Jarka, že by se měla za co stydět. Navíc se během své kariéry občas objevila ve filmech, které byly později staženy z distribuce a končily v trezoru. To kvůli svému nevhodnému obsahu, který se nezamlouval tehdejšímu režimu. Takové byly třeba snímy Kladivo na čarodějnice, Dita Saxová nebo Žert.

Točila s Vladimírem Menšíkem

Díky své milované práci měla Obermaierová možnost poznat spoustu zajímavých kolegů, jako byl třeba nezpomenutelný Vladimír Menšík (†58). Inteligentní a pohotový muž, který své postavy hrál s neuvěřitelnou lehkostí.

Ti dva si spolu zahráli třeba v komedii Oldřicha Lipského (†62) Happy End. Jeden ze svých nejlepších filmů pak Jaroslava natočila pod vedením legendárního režiséra Františka Vláčila (†74) v sedmdesátých letech. Byl to divácky velmi úspěšný Dým bramborové natě.

Pořád musí tvrdě pracovat

Bohužel, ani dnes nemá Jaroslava klid. A to už je dávno v důchodovém věku. Má totiž neustále starosti se synem, který trpí vážnými zdravotními obtížemi. „To víte, že třeba přemýšlím o otázce, co bude se synem až já umřu…“ říká a dodává, že Jaroušek je takový její hnací motor, aby tu svou těžkou káru táhla životem dál.

Obermaierová proto i dnes pracuje s obrovským nasazením a když má alespoň nějaké volno, odpočívá na své chalupě nedaleko Zruče nad Sázavou, kterou mohla zrekonstruovat právě díky honorářům z Ulice. Tam jí dělá společnost kočka, fenka a syn. A pochopitelně také občasné návštěvy, které jsou vždycky vítány.

Nechce si pověsit na krk cizího dědka

Jaroslava Obermaierová se nikdy netajila tím, že ji muži velmi zklamali. „Manžel podvodník, další pil, další byl lakomý,“ vypočává herečka vlastnosti, které měli muži, kteří se alspoň nakrátko mihli jejím životem. Není divu, že se už dávno rozhodla, že si s někým takovým nehodlá komplikovat život.

Navíc prý ona sama nikdy netoužila po velké rodině a po dětech. Jarka prý do jiného stavu přišla náhodou, aniž by o to nějak zvlášť usilovala. Snad právě proto, že byla celou dobu těhotenství ve stresu, se její syn Jaroušek narodil předčasně a s vážnými zdravotními komplikacemi.

Ačkoli je dnes opravdu ráda, že svého syna má, s nikým dalším už nehodlá spojit svůj život.

„V šedesáti nebo v sedmdesáti si pověsit na krk cizího dědka? To ne,“ utnula herečka už kdysi ošemetné dotazy na toto téma. Nyní to tedy vypadá, že jediná rodina kterou Obermaierová má, jsou její kolegové ze seriálu Ulice. A i když jí natáčení občas komplikují zdravotní problémy, vždy se moc těší zpátky na „plac“.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

reklama