Místo velkolepé svatby přišel pro Jiřinu Bohdalovou brutální šok!

Veselka byla naplánovaná na den přesně 25 let od svatby jejích rodičů. Dva dny předtím ale otce zatkla Státní bezpečnost.

Národem milovaná herečka Jiřina Bohdalová (89) je na světě už bezmála devět desetiletí. Radost lidem rozdává už od dětství a nic na tom nezměnily ani životní zkoušky, kterými si musela projít.

Tím, že se Jiřina Bohdalová (89) stala hvězdou první velikosti, splnila dávný tajný sen své maminky. Ta pracovala jako obyčejná služebná, měla ale ve velké lásce divadlo. Věnovala se mu ochotnicky a věřila, že malá Jiřina to jednou dotáhne vysoko. Snažila se ji k tomu vést od raného dětství.

Také vás může zajímat ...

Nebyl to problém, protože dcerka rozhodně nepatřila ke stydlivým dětem a ráda se předváděla. Ve čtyřech letech začala chodit do baletní školy a ještě před nástupem do školních lavic si zahrála i ve filmu Žižla a Pižla. Ten se sice v kinech nepromítal, zato následující snímek Madla zpívá Evropě se stala slavným.

V Ostravě trénovala na pohádky!

Důležitou roli sehrál v životě Jiřiny Bohdalové její tatínek. Byl to skvělý člověk, ale musel postupně bojovat se dvěma zrůdnými režimy. Nejprve měl během druhé světové války velké problémy s německými nacisty.

Byl zatčen a odvezen do koncentračního tábora. Odtud se mu podařilo utéct a ještě se stihl zapojit do květnových bojů roku 1945 v Praze. Později, když se k moci dostali komunisté, stal se jim otec coby živnostník trnem v oku. Ještě předtím nastoupila Jiřina na církevní gymnázium, i když tatínek by si z ní býval přál mít kloboučnici.

Gymnázium bylo po změně režimu zrušeno, takže budoucí hvězda odmaturovala na jiné škole. Stalo se tak za přispění jednoho hodného profesora, který jí u maturity pomohl nenápadným podstrčením taháku z latiny.

Protože věděla, že na herectví má, chtěla jít Jiřina na DAMU, tam se ovšem na první pokus nedostala. Musela se tedy zapojit do pracovního procesu. Odjela do Ostravy, kde jeden rok učila malé děti. Tahle práce jí nepřímo připravila na její pozdější úžasnou práci s hlasem, kdy namlouvala postavičky jako Křemílka a Vochomůrku nebo Rákosníčka.

Svým žákům totiž v Ostravě vyprávěla pohádky. Byl to takový trik: ráno s nimi začala a dokončila je až tehdy, pokud byly děti dopoledne hodné.

Rozsudek urychlil porod

Druhý pokus dostat se na DAMU už Jiřině vyšel. V té době měla už blízký vztah s vědcem Břetislavem Stašem (92), který se stal jejím prvním manželem. Jiřina s ním v době studia čekala dítě. Pro nikoho to nebyl problém, Břetislav ji požádal o ruku a tatínek herečky se těšil na báječnou svatbu.

Naplánoval ji opravdu velkolepě: nevěstu a ženicha měla doprovázet kolona starých aut pragovek. Jenže veselku, „jakou Vinohrady ještě neviděly“, bohužel neumožnil dramatický zvrat v rodině Jiřiny. Otce jí zatkli za protistátní činnost. U výslechu se ocitla i ona sama, bez ohledů na její těhotenství.

Místo radosti a úsměvů na svatbě tak vládla tísnivější atmosféra. Pláč nevěsty byl zapříčiněn nejistotou a strachem o tatínkův osud. Alespoň trochu úsměvů se vrátilo Jiřině do tváře až při následné církevní svatbě. Soud s otcem se konal, když už byla Jiřina v pokročilém stádiu těhotenství.

Trest byl tvrdý: patnáct let vězení. Nebylo divu, že vystresovaná herečka přivedla svoji dceru na svět předčasně, pár hodin po rozsudku. Narodila se holčička, která se o řadu let později vydala v jejich stopách – herečka Simona Stašová (65).

Jenom jako sourozenci

Drsná byla situace, kdy se Jiřina vlastně stala živitelkou rodiny. Břetislav byl na vojně, takže vydělávat peníze nemohl. Novopečená maminka musela přerušit studium a pracovala třeba jako šatnářka. Z té doby nejspíš pochází její úzkostlivost vůči finančním záležitostem, která pak byla zdrojem různých řečí typu, že „Jiřina je na peníze“.

DAMU později dokončila a získala angažmá v divadle ABC, také nejspíš díky tomu, že její spolužačkou byla dcera Jana Wericha (+75). Pak už se kariéra velké herečky rozjela rychlým tempem. Jiřina se stala nejen uznávanou herečkou, ale rovněž skvělou bavičkou.

Jejími nejlepšími partnery v tomto směru byli Vladimír Menšík (+58) a Vladimír Dvořák (+74). S druhým jmenovaným Vladimírem začali vystupovat nejprve v televizním pořadu Černá hodinka. Měli obrovský úspěch. Vzniklo tak obrovské partnerské přátelství.

Chemii mezi sebou plně zúročili v pořadu Televarieté, kde se jejich scénky staly pověstnými. Ačkoliv je logicky dávali lidé dohromady i v soukromí, nikdy k tomu ve skutečnosti nedošlo. „Náš vztah se vyvinul a natrvalo zůstal v mezích vztahu sourozeneckého,“ popisovala Jiřina.

„Alespoň já jsem to tak vždycky vnímala: že máme k sobě stejně blízko jako brácha se ségrou.“

Největší zklamání v lásce

Manželství s Břetislavem Stašem brzy zaniklo, i kvůli rozdílnosti povah. Rozvod následoval brzy po narození Simony, obešel se ale bez dramat nebo hádek a oba partneři zůstali po celý život velmi dobrými přáteli. Do Jiřiny se později zamiloval slavný režisér Martin Frič (+66).

Ona ho ale odmítla kvůli velkému věkovému rozdílu. Osudovým mužem jejího života se stal herecký kolega Radoslav Brzobohatý (+79). Z velké lásky bylo dvanáctileté manželství. S Radkem si Jiřina zahrála i v mnoha filmech. Na svého manžela žárlila, protože se kolem něho točila spousta ctitelek. Nakonec se jedné z nich neubránila.

Při natáčení filmu Noční jezdci na Slovensku přeskočila jiskra mezi Radoslavem a herečkou Hanou Gregorovou (68). Založila požár, na jehož konci byl nový hercův vztah, který trval až do jeho smrti – a velké zklamání pro Jiřinu.

Ta se potom mužům většinou vyhýbala a do třetího manželství už nevstoupila. Jeden čas se spekulovalo o tom, že by se oficiálním životním partnerem legendární herečky mohl stát bohatý slovenský podnikatel Lubomír Focko (66), dlouhodobě žijící v Praze. Sama Jiřina se netajila tím, že se vedle tohoto muže cítí šťastná. O ruku ji ale Lubomír nepožádal.

Bude velká oslava!

Příští rok v květnu oslaví Jiřina Bohdalová devadesáté narozeniny. Přes různé zdravotní komplikace, spočívající ale většinou spíš v úrazech než v nemocech, je stále vitální a energická. K jejímu jubileu natáčí dokument režisér Jiří Strach (47).

Bude to prý opravdu hodně otevřený film. „Napadlo mě to, Jiřinky jsem se zeptal, jestli by souhlasila a ona odpověděla: tak dobře, povím ti úplně všechno,“ prozradil režisér. Oslavu narozenin chystala herečka i do O2 arény, kterou by bez problémů zaplnila.

Vzhledem k nejistotě pro podobné akce, dané pandemií koronaviru, se ale nakonec slavnostní večer s diváky bude konat v Hudebním divadle Karlín. Tohoto úkolu se ujal dlouholetý kamarád herečky Zdeněk Zelenka (65), který s ní natočil řadu televizních filmů.

Ví, že na Jiřinu by kamkoliv přišel i milion diváků, ale komornější prostředí divadla mu připadá pro nejlepší činoherní herečku na světě – jak Jiřinu označuje – mnohem příhodnější.

Dcera dostala do života herecké rady i dobrou výchovu!

Pro děti slavných rodičů bývá jejich postavení výhodou i nevýhodou. Dcera Jiřiny Bohdalové, herečka Simona Stašová, musela světu dokázat, že jí máma nezametá cestičku. Na začátku své kariéry měla problémy s tím, že dostávala podobné role, což jí ale moc nevyhovovalo.

Od maminky dostala do života nejen spoustu rad ohledně hereckého umění, ale také skvělou výchovu. Simona tak ví, že nic není zadarmo. „Nikdy jsem od ní nebyla zahrnovaná majetkem či penězi. Netrpěla jsem, ale znala jsem cenu všech věcí,“ uvedla.

Jejich poslední společný film doprovázely dramatické chvíle!

S Radkem Brzobohatým se nakonec Jiřina Bohdalová smířila díky společnému účinkování ve filmu Vrásky z lásky. Scénář byl oběma psán přímo na tělo, a kdyby jeden z nich býval odmítl, snímek by se nenatočil.

Během natáčení spolu bývalí manželé vycházeli bez problémů a zažili i dramatické chvíle. Radek se poranil při natáčení scény, kdy seskakuje z náklaďáku. Jiřina zase upadla během jízdy na vleku traktoru. Oba hrdiny ale tyto nepříjemnosti neodradily od toho, aby dál natáčeli bez dublérů.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...