Na nemoci z nachlazení platí půvabný šípek

Podzimní příroda nám může mnoho nabídnout. Nejen krásné procházky, ale i spoustu léčivých rostlin, Jednou z nich je je bezesporu šípek, jehož prospěšné účinky znaly již naše babičky.

Také vás může zajímat ...

Ani podzimní plískanice nás nemohou odradit od výletů do přírody. Při nich můžete narazit na šípkové keře a jejich krásné plody šípky. Pokud si jich pár nasbíráte domů, rozhodně nebudete litovat.

Nejprve nadrobno pokrájet

Šípky totiž rozhodně stojí za vaši pozornost. Jsou bohaté na vitamin C, beta karoten, prospěšné třísloviny, vitaminy B, kyselinu citronovou a jablečnou, flavonoidy, draslík a vápník.

To je hned několik důvodů, proč si na zimu nasušit dostatečné množství téměř zázračných šípků, nemyslíte? Sbírat můžete šípky od všech druhů planě rostoucích růží, a to nejlépe v říjnu nebo až do prvních mrazíků.

Šípky by se měly sušit v troubě či v sušičce při teplotě do 60 stupňů a před samotným sušením by se měly nadrobno nakrájet.

Hodí se při nachlazení i k léčbě ledvin

Pokud byste sušily celé plody, mohly by vám zplesnivět. Sušené šípky skladujte na suchém a tmavém místě v dobře uzavřených nádobách. Až nastane čas podzimních a zimních viróz, můžete si ze sušených šípků uvařit vynikající čaj.

Ten má močopudné účinky, takže se používá k léčbě zánětu močového traktu a ledvin. Užívá se rovněž ke zmírnění kolikových bolestí a při průjmu.

Také příznivě působí na žaludek. Protože šípky mají vysoký obsah vitaminu, hodí se čaj z nich připravený při nemocech z nachlazení, kašli a při horečkách.

Recept na nejlepší šípkový čaj

Postupů na přípravu šípkového čaje existuje hned několik. My vám doporučujeme tento, protože při něm zachováte maximum léčivých látek obsažených v šípku. Hrst sušených šípků vložte do 1 l studené vody a nechte několik hodin odstát, nejlépe přes noc.

V okamžiku, kdy si budete chtít uvařit čaj, tuto směs ohřejte, nechte pár minut probublávat a pak odstavte. Poté přeceďte a můžete popíjet. Čaj vždy ceďte přes hrubé plátno nebo kávový filtr, protože šípky obsahují malé chloupky, které by vás mohly dráždit v krku.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

...