Moje sladké tajemství

Na podzim oceníte zázračný rýmovník

Ještě nemáte doma rýmovník? To je ale chyba. Podzim je totiž období, kdy nejčastěji propukají virózy provázené rýmou. Právě v takových případech se vám bude hodit spolehlivá první pomoc.

 

Rýmovník, který původně pocházel snad z daleké Austrálie, v posledních letech zdomácněl téměř po celém světě. Tuto vytrvalou rostlinku poznáte podle dužnaté skladby těla, je šťavnatá a má silný, ale přesto křehký stonek.

Listy jsou po okrajích zoubkovité a na povrchu mají jemné chloupky, jakoby byly plyšové. Když je promnete mezi prsty, ucítíte výraznou vůni, připomínající oregano.

Pěstovat rýmovník je tak jednoduché

Inhalujte jeho vůni

Zatímco v Čechách se o účincích rýmovníku dozvídáme až v poslední době, v tradiční čínské medicíně má své nezastupitelné místo již po celá staletí.

Jedná se totiž o bylinku bohatou na vitamíny, minerály a spoustu dalších prospěšných látek, které z ní činí rostlinu podporující zdravý život. Jakmile na sobě ucítíte první příznaky nachlazení, můžete snadno využít rýmovník jako první pomoc tak, že rozemnete v prstech několik listů rýmovníku a inhalujete jejich vůni.

Uvolňuje dýchací cesty

Je také možné šťávu z rozlomeného listu jemně natřít pod nos, popřípadě rozdrcené listy zabalit do kapesníku a nosit při sobě. Rovněž se doporučuje, aby astmatici a lidé s dýchacími potížemi pěstovali rýmovník přímo v ložnici, protože má schopnost uvolňovat dýchací cesty.

Dalším a velmi častým způsobem užívání rýmovníku je čaj. Ten si připravíte zcela jednoduše tak, že vložíte 1 až 3 čerstvé lístky rýmovníku do šálku horké vody a necháte asi 3 minuty louhovat.

Čaj je vhodné pít teplý, aby se podpořily jeho účinky. Tento čaj také dobře funguje při astmatu, při žaludečních obtížích a vysokém krevním tlaku.

Tiší bolest a urychluje hojení

Rýmovník se osvědčil i při drobných poraněních, jako jsou oděrky, štípance a popáleniny. Spolehlivě zklidní bolest a urychluje proces hojení. Ocení ho i lidé, kteří trpí ekzémy, lupénkou, mykózu na kůži nebo jen podrážděním kůže. Stačí, když si budou jeho šťávou pravidelně potírat postižené místo. Zcela jistě se brzy dostaví úleva.

Vyzkoušejte si výrobu sirupu a masti z rýmovníku

Pokud se pustíte do výroby rýmovníkového sirupu, navrstvěte do velkých sklenic s uzávěrem rozdrcené listy rýmovníku, které silně prosypete cukrem. Střídejte jednotlivé vrstvy a vždy je pečlivě upěchujte.

Skončit musíte cukrem. Pak sklenici pevně uzavřete a postavte na světlé místo. Přibližně za 3 týdny se vám vytvoří hustý sirup, který je potřeba přecedit a uchovávat v chladnu. Při obtížích užívejte 1 čajovou lžičku denně. Zvládli jste výrobu domácího sirupu? Tak to si můžete doma připravit i rýmovníkovou mast.

Budete potřebovat pouze 20 – 30 středních lístků rýmovníku a tuk, jako je domácí sádlo nebo kokosový olej. Ten zvolna rozehřejte a vložte do něj rýmovníkové lístky. Nechte přes noc louhovat. Druhý den znovu rozehřejte, opatrně zceďte a nalijte do připravených nádobek.

Skladujte v chladnu. Mast je také vhodná na promazávání hrudníku při potížích s průduškami, při lehkých popáleninách nebo kožních zraněních.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden