Naďa Urbánková dosáhla na samotný vrchol slávy, ale v soukromí to byla jedna rána za druhou!

V devíti letech ji znásilnil otec. Co se stalo, pochopila až po letech.

Legenda české populární hudby minulého století, zpěvačka Naďa Urbánková (80) nedávno oslavila významné životní jubileum. Zatímco ona přinesla spoustě lidí radost svými písničkami, k ní samotné osud vždycky příznivý nebyl.

Otec Nadi Urbánkové (80) přišel za prací do tehdejšího Československa ze Zakarpatské Ukrajiny. Naďa přišla na svět krátce před první světovou válkou a ve svém rodném listě měla napsáno příjmení Balabánová. S otcem měla nejprve pěkný vztah. Když se vracela jako malá ze školy, čekal na ni doma a ona mu zpívala písničky.

Také vás může zajímat ...

Do práce už tehdy nechodil, měl vážně nemocné srdce a kvůli tomu dostal invalidní důchod.

Pouto mezi otcem a dcerou ale brutálně rozbil zážitek, který Naďu poznamenal na celý život.

Nechtěla na to vzpomínat

Jednoho dne odvedl otec Naďu na půdu. Tam se stalo něco strašného. Zpěvačka to ve své knize vzpomínek popsala slovy: „Sedl si tam na židli a řekl mi: Pojď a posaď se na mě. A prostě mě znásilnil.“ Bylo jí tehdy devět let, takže nechápala, co se děje. Vnímala pouze neskutečnou bolest. Dala se do pláče a do křiku. Od otce se za to dočkala nadávek a vyhrožování.

Křičel na Naďu, že jestli to někomu řekne, zabije jí. Raději proto znásilnění vytěsnila ze vzpomínek a předstírala, že se nikdy nestalo. Bylo to zvláštní, ale i po tomto šoku nepřestala mít otce určitým způsobem ráda. Až o mnoho let později, kdy plně pochopila, co jí provedl, přišlo další zpětné trauma.

Nejspíš jí tento šílený zážitek z dětství ovlivnil i v dalších vztazích k mužům – tím by se dalo částečně vysvětlit, proč jí vlastně žádný ze vztahů nevyšel.

Nejprve pracovala v nemocnici

Než se stala Naďa Urbánková jednou z našich nejúspěšnějších zpěvaček, musela si tak trochu projít školou života. Nestudovala na konzervatoři, po základní škole nastoupila na střední zdravotnickou. Od roku 1957 je tak diplomovanou zdravotní sestrou – a nezůstalo jen u toho diplomu. Jako sestřička opravdu pracovala a dodnes má k této profesi velmi kladný vztah. Váží si žen, které ji vykonávají.

„Z vlastní zkušenosti vím, že vlídné slovo sestry je často účinnější než antibiotika a transfúze,“ konstatovala. Naďa ale současně věděla, že má v sobě umělecký talent. Ten nejprve namířila směrem k herectví. Toužila zazářit na divadelních prknech a první krok k tomu udělala na oblastní scéně v Pardubicích. Nastoupila tam jako elévka a změnil se jí tím nejen profesní, ale i osobní život.

Členem tamního souboru byl i herec Karel Urbánek (89), jehož příjmení Naďa dodnes nosí. Tehdy mu bylo třiatřicet let. Krásná dívka s vosím pasem, jak si ji pak léta pamatoval, ho okamžitě zaujala. Karel hrál v divadle milovníky a tuhle roli převzal i v soukromí vůči Nadě.

Jejich manželství by možná bylo šťastně, krutě ho ovšem poznamenala nečekaná tragédie.

Smrt miminka je odcizila!

Naďa a Karel se vzali a čekali dítě. O vytouženého potomka ale bohužel přišli. „Ráno po velké vizitě mi doktor sdělil: vaše miminko je bohužel mrtvé,“ popisovala zpěvačka hořké chvíle svého života. „Byla jsem bez sebe žalem, ale to ještě nebyl konec. S omluvami mi doktor vysvětlil, že dítě stejně musím porodit.“ Naďa dostala morfium na uklidnění a dál už si toho moc nepamatovala.

Vztah s Karlem to ale brutálně poznamenalo. Oba se odcizili, i když v manželství ještě pár let zůstali. Žili ale každý svůj vlastní život, jako by už k sobě ani nepatřili. Jediné, co mohlo Naďu dostat ze dna smutku, byla práce. Tehdy se přeorientovala i na zpívání, nejprve v Armádním uměleckém souboru.

Odtud se pak dostala tam, kde začínala většina slavných hvězd té doby: do Divadla Semafor. Trochu jí tehdy – jako mnohé jiné mladé ženy – trápilo, že musí kvůli problémům se zrakem nosit brýle. Zakladatel Semaforu Jiří Suchý (87) jí ale poradil, aby z brýlí udělala něco jako svoji „obchodní značku“. „Běž na pódium s brýlemi, tobě sluší a budeš jediná brýlatá zpěvačka na světě!“ řekl.

Byla to dobrá rada, z malého komplexu byla najednou velká přednost a Naďu si bez brýlí v podstatě už neumíme ani představit.

Největší milostná zrada

Kariéra zpěvačky se pro Naďu rozvíjela opravdu úspěšně. Chtělo to ještě nějaký úspěch v lásce. Vypadalo to nadějně, protože začala chodit s hercem Josefem Abrhámem (79). Hrozně moc se do něho zamilovala a přála si s ním založit rodinu. Do toho se ale Josef zatím moc nehrnul. Naďa tehdy nazpívala písničku s názvem Dávám ti dar jako osobní vyznání lásky pro svého hereckého přítele.

Jenže ten už se mezitím „zaháčkoval“ jinde. Zakoukal se do nové kolegyně v divadle, krásné a talentované Libuše Šafránkové (66). Ještě v době, kdy chodil s nic netušící Naďou, začala i jeho osudová životní láska k Libuši. Nadě tedy nakonec opět zůstaly jen oči pro pláč. Navíc před lidmi vypadala jako naivní, protože o novém vztahu Josefa věděli všichni.

„Moje kadeřnice plakala a já jsem se jí zeptala, proč,“ líčila později zpěvačka. „A ona odpověděla: protože vy jste taková blbá, Abrhám chodí už dávno se Šafránkovou a vy o tom nevíte.“ Ačkoliv byla v té době Naďa už na vrcholu popularity, tahle rána jí zabolela natolik, že pro ni najednou sláva moc neznamenala. Odjela zpívat za oceán, do Spojených států.

Doprovázel ji tam tlumočník Jan Nemejovský (75). Ten se stal jejím druhým manželem, i když se jednalo v podstatě o svatbu z trucu.

Tím nejcennějším, co Nadě z dalšího manželského pokusu zůstalo, byla dcera, která se jí v roce 1979 narodila.

Osudová cesta do Švýcarska

Druhé manželství vydrželo Nadě Urbánkové osm let. Čekal na ni ještě třetí vztah, ale tentokrát se rozhodně nejednalo o potvrzení přísloví „do třetice všeho dobrého“. Helena Růžičková (67), známá svými úspěšnými věšteckými schopnostmi, Nadě před její cestou do Švýcarska prorokovala, že tam potká svého dalšího osudového muže. Skutečně se tak stalo. Oním mužem byl lékař Josef Havlík (88).

Žil ve Švýcarsku od roku 1968, kdy tam emigroval. Naďa, v domnění, že konečně našla toho pravého, si Josefa vzala a kvůli němu se na čas vzdala i své kariéry zpěvačky. Žila ve Švýcarsku, kde zklidnila svůj dosavadní divoký životní rytmus. Pocity štěstí se ovšem začaly měnit v zoufalství, když se s manželem vrátila do České republiky.

Tam začali v jednom malém městečku provozovat sanatorium.

Podnikání ovšem dopadlo po finanční stránce velmi špatně a vzápětí se rozložilo i třetí Nadino manželství.

Mohl brutální rozvod za její rakovinu?

Rozvod byl hodně drsný, zpěvačka obviňovala Josefa, že jen využil její jméno a padla dokonce i slova o domácím násilí. Prožívané deprese pak měly zcela jistě vliv na Nadino zdraví. Onemocněla rakovinou, se kterou sváděla dlouhý, nakonec však úspěšný boj. Ani podzim života tak Nadě Urbánkové nepřinesl zasloužený klid.

Muži jí vždy zraňovali, počínaje otcem, přes nevěrného Josefa až po posledního manžela.

Vztah s Josefem byl asi tím nejhorším ze všech: vždyť ji málem stál život!

Splnila přání maminky zemřelého kamaráda!

Asi nejsmutnější písničkou, kterou Naďa kdy zpívala, je jedna italská skladba. V českém jazyce ji známe pod názvem Závidím a text k ní si napsal Jiří Grossman (+30), Nadin kamarád z divadla Semafor. Věděl tehdy, že umírá, takže píseň je jeho rozloučením se životem. Už při prvním vystoupení s tímhle songem měla Naďa neskutečný úspěch.

Když potom Jiří zemřel, přišla za zpěvačkou jeho maminka a poprosila jí, aby píseň Závidím zazpívala na jeho pohřbu.

Byla to pro ni hodně těžká a dojemná chvíle!

Každé narozeniny si Naďa jeden rok ubírá!

Ačkoliv oficiálně bylo letos začátkem léta Nadě Urbánkové skutečně už osmdesát, ve skutečnosti se označuje za mladší. Našla si totiž takový trik: už řadu let si na každé narozeniny jeden rok nepřidá, ale ubere! „Uvědomila jsem si, že tím vlastně zastavím čas,“ prohlásila s nadsázkou. „Kdo ví, možná se časem dožiju i batolecího věku.

“ Jeden z posluchačů jí pak poslal ještě zlepšovák: prý už šestnáct let slaví pětašedesátiny.

„Možná se nechám inspirovat,“ ocenila nápad Naďa.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...