Moje chvilka pohody

Nejčastější chyby při tréninku psa

Snad každý majitel chce mít ze svého psa vychovaného a bezproblémového parťáka. Mnozí z nás se však při výchově a výcviku ať už vědomě, nebo nevědomě, dopouští řady chyb...

Žádný pes není hloupý, ani nechápavý. Pokud je pes neposlušný, většinou je to kvůli základním chybám majitele. Jaké to jsou?

1 Přebírá vůdčí roli

Je úplně jedno, zda jste si pořídili čivavu, jorkšíra nebo dobrmana. V zájmu páníčka, ale i psa je, abyste vůdcem smečky byli vy. Jakmile pes vycítí, že nejste vůdcem vy, automaticky přebírá velení a dělá si, co chce.

Ze psa se pak často stává malý uzurpátor, který určuje vlastní pravidla hry. Důležité proto je, abyste si dobře rozmysleli, co pes může a co ne, a pak na dodržování těchto pravidel trvali.

2 Málo času

Jste od rána do večera v práci a pes je doma po celou tu dobu sám? Není se čemu divit, že se nudí, je nešťastný a často si najde vlastní zábavu, jako je třeba kousání věcí nebo škrábání. Pes je živý a společenský tvor a potřebuje minimálně dvě hodinové procházky za den, aby se vyběhal a správně socializoval.

Také potřebuje zaměstnat hlavu, proto je dobré s ním každý den 5 až 10 minut trénovat různé povely nebo triky. Výborné pro upevnění vašeho vztahu je i to, když budete se psem sportovat nebo se společně věnovat různým aktivitám.

3 Moc dlouhý trénink

Uvědomte si, že velký dril a moc časté opakovaní určitého cviku je přímo zabijákem veškeré motivace. Ukončete proto trénink v pravý čas, aby si k němu pes nevypěstoval averzi. Je určitě lepší cvičit častěji a kratší dobu, kdy bude pes provádět vše s nadšením, než přetěžovat psa dlouhými lekcemi.

4 Jednotvárnost

Buďte kreativní, psa musí výcvik bavit. Pokud bude stále stejný, začne se za chvíli nudit. Při tréninku je nutné střídat jednotlivé cviky a používat hru. Nepoužívejte stále stejnou kombinaci cviků (například sedni, lehni, vstaň), pes pak bude automaticky předpokládat, že poté, co si sedne, následuje lehnutí a nebude při tréninku zapojovat mozek. Nezapomínejte ani na pochvaly a odměny, ať už v podobě pamlsků nebo hraček.

5 Opakování povelu

Pokud po psovi chcete konkrétní povel, měli byste ho vyslovit jen jednou, poté má následovat provedení cviku. Jestliže zavoláte „ke mně“ a nic se neděje, nemá cenu volat to samé ještě desetkrát.

Pes by to pochopil tak, že není důležité přijít hned napoprvé, páníček to bude zkoušet znovu, tak je na něm, kdy poslechne. Lepší je v takovou chvíli psa zaujmout, začít od něj odbíhat, mávat rukama, nalákat ho na hračku, a povel zopakovat ve chvíli, kdy vás bude pes plně vnímat.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden