Ostruha, která bolí jako čert

Ostruha, která bolí jako čert

Rytířské ostruhy si kdysi toužil vydobýt nejeden panoš. O patní ostruhu by však jistě nestáli; už proto, že je to velmi bolestivé onemocnění.

Dva roky bolesti
Trápí vás bodavé bolesti paty po delší zátěži, v noci, na dotek, při došlapu nebo chůzi? Pak byste se měli rychle vypravit na ortopedii, pravděpodobně jde o patní ostruhu. Není vidět, protože se skrývá uvnitř chodidla.

Také vás může zajímat ...

Tam je šlacha, která vede od patní kosti k prstům a podporuje svaly a klenbu chodidla. Důsledkem zánětu se v ní usazují vápenité soli, z čehož vznikne něco jako malý krápník a při každém kroku tak došlápnete na ostrou kostěnou jehličku. I při léčbě trvá bolest obvykle dva roky, než zánět ustoupí a okolní svaly se kostěnému útvaru přizpůsobí.

Léčba uleví, ale…
Doktor vám obvykle předepíše léčbu tabletami (proti zánětu), ultrazvukem, magnetoterapií, obstřiky či aplikací kortikoidů do bolestivého místa. Jenže bolest se i tak často vrátí. Celůkem dobré výsledky přináší radioterapie, uleví od bolesti, samotný problém však neřeší.

Efektivnější je rázová vlna, která jednak tlumí bolest a jednak hojí, ale ani ta není stoprocentní. Krajním řešením může být léčba růstovými faktory z krevní plazmy nebo i operace.

Podpořte léčbu sami
Mezi první opatření patří snížení zátěže na patu a vazivový obal svalů. Pořiďte si do bot gelové nebo pěnové vložky „podpatěnky“, které tlumí nárazy a zmírňují bolest. Noste ortopedicky vhodnou obuv s měkkou ohebnou stélkou a dostatečným prostorem pro chodidlo.

Nezbytné je uvolnění lýtkového svalu a svalů v chodidle, tedy jejich pravidelné protahování, relaxační koupele a masáže – pořiďte si třeba masážní míček s bodlinkami v podobě ježka. Doporučuje se také snížení tělesné hmotnosti a celková úprava životosprávy.

Možné popisky:
Ostruhu může mj. zapříčinit dlouhodobá zátěž nohy i nevhodná obuv.
Na masáže je dobrá například kostivalová mast.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...