Petra Jungmanová – Milovala Petra z Arabely

Známe ji z Ulice, z První republiky, ze Specialistů. Před deseti lety ji potkala velká životní tragédie, ale život jde dál…

Vyrůstala v Kladně, v dětství se věnovala baletu. Musela být šťastné dítě, jak vyplývá z jejích slov: „Bavila mě spousta věcí. Tančit, zpívat, jezdit na koni, fandit rodičům, když měli pingpongový turnaj, jen tak si snít, dívat se na tatínka, jak hraje fotbal, přitom v tělocvičně viset na bradlech, chodit po kladině, jezdit na výlety.“

Také vás může zajímat ...

Petra Jungmanová absolvovala střední pedagogickou školu, nějakou dobu učila na základní škole tělesnou a hudební výchovu, ale cosi ji táhlo jinam – do Brna na JAMU, kde vystudovala muzikálové herectví.

V Brně zůstala a deset let byla v angažmá v Městském divadle, kde třikrát obdržela diváckou cenu Křídla pro nejpopulárnější herečku a Cenu Thálie za roli Harry v muzikálu Babylon.

Neukousl ji

Dnes hostuje na pražských scénách. Hraje třeba ve Švandově divadle v kultovním představení Kdo je tady ředitel? Ani kamery jí nejsou cizí, mohli jsme ji vidět ve filmu Duše jako kaviár anebo v seriálech Místo nahoře, Místo v životě, Ulice, První republika, nejnověji pak ve Specialistech, kde představuje partnerku Martina Dejdara (55).

„Jsem na volné noze,“ konstatuje, „což znamená úžasnou svobodu při výběru práce, ale nese to s sebou i riziko, že na koníčky bude času až moc. Vybrala jsem si ale profesi, která mě baví a naplňuje, a to je pro mě podstatné. A nabídky zatím přicházejí v pravý čas.“

Životní lásku herečce přinesla televizní inscenace Den, kdy nevyšlo slunce. Při práci na ní se seznámila s charismatickým, ba až démonickým kolegou Vladimírem Dlouhým (†52). Prý to mezi nimi zajiskřilo v prvním okamžiku. „Věděla jsem, že je to výborný herec, který se mi líbí. Byli tací, kteří říkali, že z něj jde někdy až strach.

Ale já se ho nebála nikdy,“ svěřuje se brunetka. Aby obávaného kolegu takříkajíc odzbrojila, přišla tehdy za ním mu říci, že je před kamerou poprvé, má trochu strach a byla by ráda, kdyby jí zkušený herec jako on poradil, jak na to.

Její upřímnost Vladimíra Dlouhého dojala a choval se k Petře mile, nikdy nebyl kousavý – jeho příslovečné kousavosti se ostatní báli jako moru. V roce 2006 se Petře a Vladimírovi narodila dvojčata Jan a Jiří (13), o dva roky později se jejich rodiče vzali.

Vladimír byl štěstím bez sebe, dokonce se rozhodl žít zdravěji a na nějakou dobu omezil alkohol. „Jako mladý míval velké potíže se žaludečními vředy,“ vzpomíná na zesnulého manžela herečka.

Těžký půlrok

„Pak přišlo období zhruba dvanácti let, kterým říkal ráj na zemi, kdy ho netrápilo nic. Pak se ale problémy vrátily, ale vždycky, když mu začalo být špatně, řekl: To jsou ty moje vředy.“ Nenapadlo ji, že by mohlo jít o něco jiného.

V prosinci 2009 zkolaboval po představení Příliš drahá Mathilda. Hned začátkem nového roku pak absolvoval všechna vyšetření, která mu dělali i předtím, ale tentokrát už výsledky pozitivní byly, ukázalo se, že herce trápí rakovina žaludku a slinivky. „Začal těžký půlrok. Chtěla jsem mu pomoct, ale on sám si zvolil jinou cestu.

Věděla jsem, že by ve svém životě neměnil nic, on žil tak, jak chtěl,“ konstatuje vdova.

Nemocný herec patrně o žádnou pomoc nestál a nebyl ani ukázněným pacientem. V hospodě se cítil lépe než v nemocnici, a jakmile to jen šlo, utíkal spíš za půllitry než za bílými plášti.

Dobrý člověk z nebe

Umělec, kterého mimo jiné proslavila role Petra v seriálu Arabela, zemřel v červnu roku 2010, když jeho dvojčatům nebyly ještě ani čtyři roky. Petra se uzavřela do sebe, dlouho měla doma schované všechny manželovy věci.

Oporou jí byl v té době Vladimírův mladší bratr Michal Dlouhý (51), který jí pomáhá dodnes. Asi sedm let po hercově skonu si vdova našla přítele Ladislava, o němž svědomitý Michal Dlouhý řekl: „Láďu musel seslat Vláďa z nebe. Kluci ho mají rádi a musím říct, že chlap jako on se jen těžko hledá.

Jsem šťastný, že má Petra někoho takového po svém boku. Byl jsem i připravený zasáhnout, kdyby to nebyl dobrý člověk a nechoval se hezky k dětem. To se ale nestalo. Rodina je pro mě moc důležitá.“ Synové Vladimíra Dlouhého mají tedy hezké dětství. Možná díky tátovi…

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...