Po smrti milovaného partnera litovala, že si ho nikdy nevzala

Když Jiří Adamíra zemřel, Maciuchová se zhroutila. Tehdy se naplno ukázalo, že byl charismatický herec celým jejím světem.

Úžasná Hana Maciuchová (74) je i dnes přesvědčená, že její setkání s hercem Jiřím Adamírou (†67) bylo snad někým předurčeno. A to i přesto, že byl jejich vztah alespoň zpočátku plný bolesti.

Také vás může zajímat ...

Přední dáma českého herectví, stále noblesní Hana Maciuchová (74), se narodila 29. listopadu 1945 ve Štenberku u Olomouce. Protože byli její rodiče vášniví milovníci divadla, měla už od maličko blízko k tomuto prostředí. A ačkoli snad již od dětství toužila po prknech, která znamenají svět, ze své první role byla zoufalá.

Když v mateřské školce připravovali představení o Sněhurce, měla malá Hanička hrát právě Sněhurku. Jenže zatímco ostatní děti byly nadšené, ona se trápila. Při představě, že by měla umřít a princ by jí měl dát polibek, vyplakala snad potoky slz.

Musela zasáhnout maminka

Tehdy naštěstí zasáhla její milovaná maminka, která ve školce zařídila, že malá Hanička dostala roli Šmudly. Ačkoli byl její tatínek pilot a maminka knihovnice, oba vášnivě ochotničili. A protože malá Hana odjakživa ráda zpívala a recitovala, dospěli k názoru, že je jejich dcera pro divadlo doslova zrozená.

Haně bylo pouhých čtrnáct let, když jí tatínek nabídl roli družičky v Jiráskově Lucerně, kterou právě zkoušel divadelní spolek Mrštík. Maciuchové se to tak zalíbilo, že cela vážně uvažovala, zda se nemá po gymnáziu věnovat divadlu naplno.

V té době to byla ale pouze jedna z možností, nad kterou přemýšlela. Koketovala také s myšlenkou, že by studovala angličtinu na pedagogické fakultě v Olomouci, kam by to měla z domova blízko, nebo medicínu.

Od rodičů se jí nechtělo

A co bylo ještě důležitější, Hance se zkrátka nechtělo daleko od rodičů. Z představy, že nastoupila na DAMU, která byla v Praze, nebyla zrovna nadšená.

Moc dobře si tak uvědomovala, že herectví není jeden nekonečný mejdan, ale spíše tvrdá řehole, která vyžaduje spoustu odříkání. Navzdory všem těmto pochybnostem se ale Maciuchová na DAMU přece jen přihlásila. Po jejím úspěšném absolvování pak nastartovala svou úspěšnou hereckou kariéru.

Hana byla často vidět na televizních obrazovkách i divadelních prknech. Protože byla ve všech svých rolích naprosto dokonalá, stala se brzy jednou z našich nejpřednějších hereček. A co víc, Maciuchovou obzvlášť milovali tvůrci televizních seriálů i jejich diváci.

Hrdá členka Divadla na Vinohradech

Od počátku sedmdesátých let si zahrála v desítkách úspěšných cyklů, z nichž nejoblíbenější byli Krkonošské pohádky, Chalupáři, Žena za pultem, Nemocnice na kraji města,

Dnes v jednom domě, Synové a dcery Jakuba skláře, Dobrá čtvrť a Ulice. Přes všechnu slávu, kterou jí televize přinesla, byla Hana nejvíce hrdá na to, že byla součástí stálého souboru Divadla na Vinohradech. Užívala si svých prvních úspěchů a možná i obdivu mužského pohlaví.

Maciuchová totiž byla vždy velmi krásná, a tak není divu, že se okolo ní muži doslova točili. Ona sama se poprvé zamilovala už v patnácti letech. Jenže jejího chlapce divadlo příliš nezajímalo, pro její zaujetí herectvím neměl žádné pochopení, takže z velké lásky nakonec nebylo nic.

Byla to láska na celý život

Pak ale opravdu potkala svou osudovou lásku, která ovlivnila celý její další život. Přestože se v následujících letech jednalo o vztah plný útěků a neustálého odříkání, Hana si nedala říct. Zamilovala se totiž do charismatického herce Jiřího Adamíry (†67), který byl odjakživa na ženské.

Adamíra se poprvé oženil ještě jako mladíček během svého angažmá ve zlínském Divadle pracujících.

V roce 1953 pak přestoupil do Ostravy, kde se po absolvování základní vojenské služby brzy propracoval na špici tamního souboru. Když v roce 1955 do Ostravy nastoupila herečka Ljuba Benešová (†92), bylo na malér zaděláno. Ljuba totiž byla v té době vdaná za herce Josefa Langmilera (†83).

Dva rozvody a jedna svatba

Celá aféra skončila dvěma rozvody a jednou svatbou. „Faktem je, že jsem neodolala a zabrala jsem,“ prozradila později Adamírova druhá manželka Ljuba Benešová, která mu porodila syna Marka (60). Když o deset let později odešel Adamíra do pražského Realistického divadla, začalo se i jeho druhé manželství rozpadat.

Svou vinu na rozpad jejich manželství měla nejspíš i Hana Maciuchová, ačkoli si to patrně dlouho nechtěla připustit.

Od doby, co se ona a Adamíra v roce 1971 poznali při natáčení televizní inscenace První radosti, byl jejich život jako jízda na horské dráze. Ačkoli mezi nimi okamžitě přeskočila ona pověstná jiskra, museli zpočátku překonat spoustu překážek. A ne jen kvůli tomu, že byl Adamíra o devatenáct let starší než Hana.

Nechtěla zničit jeho manželství

Jiří byl totiž stále ženatý a Hana zadaná. „Já byla buchta z Moravy a neuměla jsem si představit, že bych rozvedla rodinu,“ vyprávěla později herečka a dodávala, že v té době moc dobře věděla, že má Jiří jedenctiletého syna Marka.

Následovalo období plné útěků, odříkání a opětovných shledání. Přes všechny tyto koplikace bylo těm dvěma jasné, že jsou pro sebe stvořeni. „Milovali jsme se. Byl mým mužem, i když jsme spolu nikdy nestanuli před oltářem,“ tvrdila rozhodně herečka.

Jejich vztah prý byl skvělý i navzdory skutečnosti, že spolu nikdy neměli děti, ačkoli o to moc stáli. V roce 1980 totiž Maciuchová vážně onemocněla a musela podstoupit těžkou operaci. Když se z ní probudila, oznámili jí lékaři, že na mateřství musí zapomenout.

Když zemřel, přišla úplně o všechno

Ačkoli se s tím nejprve vyrovnávala docela těžce, nakonec to přece jen zvládla. Snad i díky tomu, že měla po boku muže, který ji z celého srdce miloval. I proto je zvláštní, že si Maciuchová Adamíru nikdy nevzala.

Na všechny jeho žádosti o ruku reagovala odmítavě, snad proto, že byl Jiří už dvakrát rozvedený. Herečka se patrně bála, že by svým sňatkem mohli zakřiknout pohodu, která mezi nimi dlouhé roky panovala.

Jenže když její milovaný partner onemocněl rakovinou páteře a v pouhých šedesáti sedmi letech jí podlehl, bylo vše najednou úplně jinak. V té chvíli zlomená Maciuchová skutečně litovala, že se za Adamíru nikdy neprovdala.

V okamžiku jeho smrti totiž přišla úplně o všechno. „Když Jiří zemřel, zkolabovala jsem, přestala jsem spát, ochořela jsem,“ vyprávěla smutně zdrcená herečka a dodávala, že Jiří Adamíra byl celý její svět.

Dávná nenávist je už minulostí

V tu chvíli ji možná i trápilo, že nikdy nenašla společnou řeč s Markem, synem Jiřího Adamíry. Ten ji měl totiž za zlé, že odvedla jeho otce od rodiny. I to se ale naštěstí během následujících let urovnalo a ti dva se prý občas vídají.

O tom, že je to pravda, svědčilo i jejich setkání na křtu knihy o Jiřím Adamírovi v roce 2013. Marek, dnes vyhlášený kardiochirurg v pražském IKEMU, a Hana se spolu dokonce vyfotili, takže je jasné, že je jejich dávná nenávist už minulostí.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

...