Podivná smrt Jiřího Schelingera budí dodnes řadu pochybností!

Ve třiceti letech se mu stala osudná jedna noc na bratislavském mostě.

Patřil k našim nejpopulárnějším zpěvákům 70. let. Měl nezaměnitelný hlas a byl to ten správný rockový rebel. Jiří Schelinger (+30) ale zaplatil životem za jednu frajeřinu. Nebo to snad bylo jinak a někomu vadil?

Původně se měl stát Jiří Schelinger instalatérem, ale střední odborné učiliště nedokončil. Už od raného mládí se u něho projevovaly dvě typické věci: muzikantský talent a rebelství. Když mu bylo sedmnáct let, psal se rok 1968. Po srpnové okupaci ze strany vojsk Varšavské smlouvy byl Jiří zatčen ještě s dalšími kamarády.

Také vás může zajímat ...

Po Praze totiž rozšiřovali protestující plakáty typu „okupanti, táhněte“.

Šípovi ho ukradl Čech!

Po zadržení se ve vyšetřovací vazbě pokusil zpěvák o demonstrativní sebevraždu, aby se dříve dostal na svobodu. Dá se říct, že se mu to vyplatilo. Musel sice podstoupit psychiatrické vyšetření v Bohnicích, ale zato získal modrou knížku, takže nemusel jít na vojnu.

Poté, co ho z ústavu pustili, živil se jako kulisák v pražském Divadle Jiřího Wolkera. Potom vystupoval v jedné barové kapele. Během návštěvy Liberce se seznámil se svojí první ženou Alenou, manželství ale dlouho netrvalo. Měli spolu dceru Andreu.

Svůj první velký hit měl Jiří v roce 1972. Tehdy vystupoval se skupinou Faraon, kterou vedl Karel Šíp (75) a písnička, která je dodnes populární, se jmenovala Holubí dům. Zanedlouho Šípovi „ukradl“ jeho zpěváka František Ringo Čech (77).

S jeho skupinou nahrál několik dlouhohrajících desek. Absolvovali i turné po Sovětském svazu nebo po Polsku – ve druhé jmenované zemi dělali koncertní předskokany skupině Smokie. V dubnu roku 1981 odjel zpěvák do Bratislavy. Netušil, že z této cesty se už nikdy nevrátí.

Nechal se vyhecovat?

Smrt oblíbeného rockového zpěváka, kterého zbožňovala tehdejší mladá generace, je dodnes obestřena řadou otázek. Oficiální verze popisuje, že v Bratislavě se s dalším mužem vyhecovali ke skoku z mostu do neklidných vln řeky Dunaje.

Zatímco Jiřího „protivník“ tento hazardní skutek přežil, zpěvák takové štěstí neměl. V pouhých třiceti letech ho tak údajně jeho lehkomyslnost stála život. Ve prospěch téhle verze svědčí jen pár skutečností: Podle svědectví některých jeho známých se Jiří nechával rád vyhecovat.

Jednou prý vyskočil z auta a běžel, dokud nepadnul únavou, jen proto, že si chtěl něco dokázat. Přímo o skoku z mostu se prý zmiňoval i své bývalé ženě. Většina dalších faktů ale napovídá, že se v onu osudnou noc v Bratislavě mohlo stát něco úplně jiného!

Příliš mnoho nejasností

Podle Jiřího příbuzných za jeho smrtí stála Státní bezpečnost. Režimu, který tu vládl, byl zpěvák kvůli svému trucovitému vystupování nepohodlný. Jedna z variant zněla, že se k Jiřímu a jeho známým v restauraci měl připojit neznámý muž, kterého StB vyslala, aby mu pomohl na onen svět.

Právě z jeho strany prý zazněla vůči zpěvákovi výzva ke skoku z mostu. A Jiří, který v sobě měl mít víno a marihuanu, se nechal vyprovokovat. Jiné konspirační teorie dokonce tvrdily, že rocker svoji smrt jen předstíral, aby mohl potají emigrovat.

Jeho tělo bylo po necelém měsíci vytaženo z Dunaje, ale totožnost nebyla potvrzena nikým z rodinných příslušníků nebo někým, kdo Jiřího znal. K závěru, že se jedná o Schelingera, se údajně došlo podle srovnání chrupu.

Zpěvákův bratr Milan (68) později, po listopadu 1989, řekl: „Pitevní zprávu jsme získali až po revoluci. A v té spousta věcí nesouhlasí. Délka těla lišící se o pět centimetrů, nezvětšené krční mandle, které tam ale nebyly, protože je měl brácha vyndané od deseti let, barva očí naprosto odlišná.“ Smrt Jiřího Schelingera patrně nikdy nebude plně objasněna, písničky, které za svůj krátký život stačil nazpívat, nás ale těší dodnes.

Nechtěla s ním do Bratislavy jet a litovala toho!

Po rozvodu s první ženou se Jiří oženil s Jitkou Poledňákovou (70). Seznámili se na pražském Výstavišti, kde zpěvák vystupoval. Šel na to prý hned zostra, zeptal se Jitky, jestli má čas a současně ji upozornil, že nemá volný byt.

„Řekla jsem mu, že pro něj přijedu autem, a když se ke mně hnal, tak jsem mu ujela,“ vzpomínala Jitka. Kouzlu Jiřího ale nakonec stejně neodolala a prožili spolu čtyři roky. V onen víkend, kdy zemřel, s ním měla do Bratislavy jet i ona. Nechtěla ale být „stíhačka“ a pak toho litovala.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...