Pořád ho ničí bolesti

Celý život se OLDŘICH VLACH (79) věnoval herectví. Teď už však nemá sílu trávit dny natáčením. Trpí bolestmi, které mu brání žít normálním životem.

Všichni si ho pamatují až z rolí, které dostával v pozdějším věku. Těmi se také proslavil. I když ho v mládí všichni tipovali na milovníka žen, nakonec si Oldřich Vlach (79) liboval spíše v postavách komických, či naopak velmi vážných.

Také vás může zajímat ...

Největší slávu pak zažíval v devadesátých letech, kdy hrál v seriálech, filmech i divadle. Lidé ho zbožňovali, zároveň je ale rozčilovalo, že nevěděli, jaký herec vede soukromý život. A nevědí to dodnes. V posledních pár letech se na veřejnosti vůbec neukazuje. Mohou za to vleklé zdravotní problémy.

Napoprvé to nevyšlo

S herectvím začínal už v dětství. Na střední škole svou zálibu rozvíjel, ale když se poprvé hlásil na DAMU, neuspěl. Přijali ho až napodruhé. Mezitím absolvoval dvouletou nástavbu na stavební průmyslovce.

Během studií na divadelní akademii hrál v Divadle Na Zábradlí, pak přešel do Vinohradského divadla. Jako student si také zahrál epizodní roli ve fi lmu Bez svatozáře. Později hrál v komediích Na samotě u lesa, Vesničko má, středisková nebo Smrt krásných srnců.

Zamiloval se do první, kterou potkal

V době, kdy hrál v Divadle Na Zábradlí, se seznámil se svou současnou manželkou Janou, která působila jako doktorka přírodních věd. Vydrželi tak spolu více než padesát let a ani dnes si jeden na druhého nestěžuje.

I když prý byly chvíle, kdy musela jeho žena hodně skousnout, zvládla to a všechna zaškobrtnutí přešla a neztratila přitom svou pověst. Kdysi se totiž o Vlachovi říkalo, že je mezi herečkami tolik žen, které musel odhánět, až by bylo s podivem, že žádné nepodlehl.

Podle kolegů se o tom ale spíše jenom nemluvilo veřejně. Vlach nikdy nic ze svého soukromí neprozradil a nechce s tím začínat ani dnes. Jen jednou jedinkrát prozradil něco, co všechny neskutečně šokovalo.

Lékaři mu příliš nadějí nedávali

Před lety trpěl obrovskými bolestmi zad. Lékaři mu totiž diagnostikovali rakovinu páteře. Myslel si, že pro něj život skončil. Zkoušel všechno, aby se bolesti zbavil, ale nic nezabíralo. Ani lékaři si nevěděli rady. A tak se rozhodl pro radikální řešení. Chtěl si vzít život.

Byl ochrnutý a lékaři mu říkali, že se z invalidního vozíku už asi nikdy nezvedne. Nic pro něj nemělo smysl. Proto uvažoval nad tím, že skočí z okna. Ale protože se nemohl hýbat, bylo by pro něj těžké dostat se k oknu, vyšplhat se na něj a skočit.

Takové myšlenky měl prý každý den několik let. Pak ale přece jen zvítězila vůle žít. Dodnes je vděčný své ženě za to, že mu tuhle životní krizi pomohla ustát. Zdravotních problémů se ovšem zbavit už nedokázal.

Trápí ho dodnes a kvůli tomu také přestal hrát a objevovat se na veřejnosti. V posledních letech si zahrál ve filmech Nepodepsaný knoflík, Hezké chvilky bez záruky nebo ROMing. Intenzivně se věnoval i dabingu.

Ač oficiálně svoji kariéru ukončil, úplně se herectví vzdát nedokázal. Sem tam nějakou menší roli přijme. A proto ho budeme mít příležitost po třech letech zase vidět ve filmu. Stáří není pro sraby bude mít premiéru příští rok. Už teď se však mluví o tom, že to nejspíš bude Vlachův skutečně poslední herecký počin.

Litoval toho, že mu nedokázal pomoci

Byl jedním z mála lidí, kterým se Vlastimil Brodský (†81) svěřil s tím, že trpí obrovskými depresemi a pomýšlí na sebevraždu. Oldřich Vlach (79) totiž také trpěl depresemi, a tak když ležel v nemocnici po operaci páteře, přišel za ním kolega Brodský a svěřil se mu se svými problémy.

Jenže Vlach ho prý tak docela nebral vážně. Tušil, že má jeho kamarád špatné období, ale nevěřil, že by si dokázal vzít život. I on totiž přemýšlel o sebevraždě, ale nikdy to neudělal. Když se pak ale
dozvěděl, že Vlastimil Brodský skutečně spáchal sebevraždu, byl naprosto v šoku.

Hrozně ho to vzalo. Nejprve si myslel, že je to nějaký vtip. Pak se ale dozvěděl z médií i od dalších kolegů, že se Brodský zastřelil ve své chalupě ve Slunečné na Českolipsku. Tehdy se prý Vlachův zdravotní stav zase o něco zhoršil.

Vlachovi až v tu dobu došlo, jak se musel Brodský cítit a jak špatně na tom byl. Už tehdy, když za ním přišel do nemocnice, volal o pomoc, ale ta nepřišla. Vlach si nikdy nevyčítal, že by za sebevraždu svého kolegy mohl, to je také holý nesmysl, avšak vyčítal si to, že ho nebral vážně a nepokusil se mu pomoct víc.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

reklama