Můj kousek štěstí

Probiotika a prebiotika – vyznáte se v nich?

V našem trávicím traktu tvoří bakterie ekosystém. Když dojde k jeho narušení, potýkáme se se zdravotními potížemi jako jsou například průjmy a další.

K narušení systému může dojít i vlivem užívání některých léků, například antibiotik, infekcí, zánětu, stresu či nesprávným stravováním. Vrátit vše znovu do rovnováhy pomáhají prebiotika.

Probiotika
Jsou to kultury mikroorganismů, které nám pomáhají s trávením, ovlivňují naši imunitu, chrání před patogenními bakteriemi a díky produkci vitamínu K jsou užitečné při srážení krve, navíc pomáhají vytvářet přirozenou bariéru proti vpádu škodlivých bakterií zvenčí. Koupíte je jako léčivé přípravky i doplňky stravy v různých formách a každý takový přípravek obvykle obsahuje více kmenů bakterií. Nejčastější druhy jsou bakterie mléčného kvašení, které mění laktózu a další cukry na kyselinu mléčnou a jsou důležité například při léčbě průjmů a salmonelózy. Často se objevují v kombinaci s bifidobakteriemi, které podporují imunitní systém, dále s kvasinkami, které pomáhají při cestovatelských průjmech. Můžete je užívat jak při akutních problémech, tak i preventivně, jsou vhodná pro všechny věkové kategorie, a pokud je třeba, lze je užívat i dlouhodobě.

Prebiotika
Aby vše dobře fungovalo, je ideální užívat probiotika v kombinaci s prebiotiky. To jsou nápomocné látky, které tvoří pro probiotika jakousi potravu, a vytvářejí jim tak vhodné prostředí pro jejich růst a množení. Je to například rozpustná vláknina, kterou můžete přirozeně získat z ovoce a zeleniny.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden