S manželem měla Naďa Konvalinková dlouho trpělivost, poslední skandál ale už neunesla!

Hodně se natrápila s alkoholismem svého muže a pak se to opakovalo i s dcerou!

V dětství si oblíbená herečka Naďa Konvalinková (69) prožila dost velká traumata. Nezlomilo jí to, naopak v sobě našla sílu poprat se s dalšími životními problémy. Třeba se slavným, ale na alkoholu závislým manželem!

Traumatické zážitky mohou poznamenat na celý život, pokud nás potkají v dětství. Když se rozvádějí rodiče, je to pro malé dítě ztráta jistoty. Pokud ten rozvod probíhá navíc dramaticky, bortí se celý svět. Naďa Konvalínková (69) si to prožila, když jí bylo deset. Slyšela noční hlasité hádky otce s matkou.

Také vás může zajímat ...

Jednou došlo k hodně vypjaté situaci. „Otce jsem doma moc neregistrovala,“ vyprávěla v televizní zpovědi. „Ale zmlátil maminku tak, že ji v bezvědomí vytáhl z pokoje a zůstala ležet na zemi. Bylo mi asi deset a bála jsem se, že je mrtvá. Lila jsem na ni vodu. Bylo to strašné. Probrala se zkrvavená, měla vyražený zub, monokly a já ji v noci vedla na pohotovost.“

Rok šikany a strádání

Jako by nestačilo tísnivé prostředí doma, během rozvodu se rozpoutal i boj o to, kdo si Naďu a její sestru vezme k sobě. A protože se rodiče nedokázali dohodnout, soud volil kompromis a svěřil obě malé slečny do péče babičce. „Než se to vyřídilo, skončily jsme v dětském domově,“ vzpomínala herečka.

Znamenalo to i konec dětství. Rok, který tam se sestrou prožily, byl tvrdý. „Zažila jsem šikanu i kruté strádání. Vůbec nejhorší byl ale pocit, že vás nikdo neobejme,“ uvedla. Babička tam za nimi chodila a nosila jim pomeranče. Brávala si Naďu se sestrou na víkendy k sobě. Ostatní děti jim to záviděli.

Jednou prý natřeli Nadě obličej krémem na boty, jindy jí zase vyhodily z okna kufr se všemi věcmi.

Život s babičkou, poté, co se z nucené internátní péče dostala, byl potom ve srovnání s tím rájem na zemi. Od babičky se Naďa naučila všechny domácí práce. Byla později ráda, že se jí mohla za její obětavou péči odvděčit, když začala mít úspěchy jako herečka. Toho se babička ještě dožila.

Mohl to být i Lábus!

Když o rodinné zázemí jako dítě Naďa přišla, tím víc toužila po své šťastné rodině v dospělosti. K tomu je samozřejmě zapotřebí vhodný partner. Ačkoliv na manželství s Oldřichem Kaiserem (65) vzpomíná herečka po letech i jako na dobu plnou neutuchající zábavy, přesto byl její osudový vztah plný nepříjemných komplikací.

I po rozvodu se o svém životním partnerovi vyjadřovala pěkně: „Oldíka mi osud poslal do cesty, aby mi vrátil všechnu lásku, která mi chyběla. On uměl velmi milovat. Lidi kolem sebe i život. Nečekala jsem, že muž, který před kamerou zahraje na počkání mlýnek na kávu, vzápětí šílenou ženskou a hned nato ještěrku, najednou zvážní.

A bude manželem jako z červené knihovny.“ Kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby Naďa bývala dala přednost Oldřichovu nejlepšímu kamarádovi a hereckému parťákovi Jiřímu Lábusovi (70). Ten do ní byl totiž také zamilovaný, s prohrou se ale smířil. Do Oldřicha se Naďa zamilovala po jedné premiéře a byla to prý tak velká vášeň, že se líbali až do rána!

Nespolehlivý, ale zábavný

Osud možná tak trochu Naďu varoval, protože se s Oldřichem nejprve rozešla. Pak se k němu ale vrátila. Kolegyně Květa Fialová (+88) se jí snažila od tohoto vztahu odradit. Naďa sama vnímala, že to nebude bez problémů. Jak ale po letech přiznala, v té době poněkud naivně věřila, že se v manželství všechno zlepší.

S odstupem času také upřímně uvedla, že pokud by měla s nabytými zkušenostmi zpětně říct „ano“, už by cestu do svatební síně odmítla. Nebyl to jen víc než kladný vztah k alkoholu, čím Oldřich Naďu trápil. Nepotrpěl si ani na věrnost. Nevěra se nechá relativně před veřejností utajit, alkoholické excesy nikoliv.

Oldřichova ostuda byla proto vždy ostudou i pro celou rodinu. Mívalo to i nepříjemné pracovní následky, kdy kvůli jeho nespolehlivosti a pití manžela vyhodili z několika divadel. Naďa všechno trpělivě snášela.

Protože rozumí lidské duši, cítila, že spousta věcí, které Oldřich dělal, byla spíš obranou jeho křehké a zranitelné duše. „Nikdy jsem nepotkala nikoho tak vnitřně čistého a opravdového,“ prohlásila. „Navíc je s ním velká legrace. Humor nás vždycky strašně spojoval.“

Přátelství i po rozvodu

Po všech neúspěšných pokusech o protialkoholní léčbu a dalších Oldřichových výstřelcích pochopila Naďa až při další velké ostudě, že manžel se nikdy nezmění. Jednalo se o pověstnou scénu s „klíštětem“.

Opilý Oldřich měl tehdy v noci konflikt s policistou, který ho přišel vykázat z baru po zavírací hodině. Skočil mu na záda a předstíral, že je klíště.Pro nezúčastněného diváka to zní jako zábavná historka.

Představte si ale, že byste tenhle veřejný skandál sledovali jako manželka dotyčného, navíc ještě v přítomnosti dcery. Naďa tehdy udělala za oficiálním vztahem definitivní tečku. Dvojice se rozvedla, bylo to nicméně v přátelském duchu.

Oldřich si pak koupil byt v těsné blízkosti Nadi a chodil k bývalé ženě na návštěvu. Podmínkou ovšem bylo, že může přijít pouze ve střízlivém stavu. A naopak, když byla Naďa nemocná, Oldřich se o ní ochotně a rád staral.

Dcera alkoholická i dcera nemanželská

Trápení měla Naďa jako dcera, prožívala ho jako manželka a nevyhnulo se jí bohužel ani v roli matky. Dcera Karolína (36), kterou s Oldřichem má, sice po rodičích zdědila herecké geny a studovala konzervatoř. Odtamtud jí ale vyloučili krátce před maturitou. Po svém otci má totiž Karolína rovněž bohémskou povahu.

Ta jí přivedla do krajních situací, rovněž v souvislosti s nadměrným holdováním alkoholu. Před časem se kvůli tomu dokonce ocitla v psychiatrické léčebně. I tuhle životní ránu Naďa ustála, stejně jako zjištění, že Oldřich měl během jejich manželství poměr, který nezůstal bez následků. Narodila se mu dcera.

Poté, co se to Naďa dozvěděla, zareagovala obdivuhodně: s dotyčnou dívkou, která nemohla za to, jakým způsobem přišla na svět, se skamarádila a brala si ji s sebou dokonce na svoji chalupu. Oblíbená herečka má zkrátka už takovou povahu.

Přiznává, že je důvěřivá, ale i když se v někom zklame, tak se neutápí ve výčitkách, neplánuje pomstu a nechová v sobě trvalou nenávist.

Obdivuje pěstounské rodiny

To, co Naďu nejlépe charakterizuje, je její věčný životní optimismus. Nikdy si nestěžuje na osud, vždycky hledá na všem něco pozitivního. Oproti mládí, kdy jako většina lidí toužila spíš po materiálních věcech, se její pozornost postupně zaměřila na zahradu, přírodu, bylinky. A také na to, jestli může někomu pomoci.

Protože si sama na vlastní kůži tvrdě v dětství zkusila, jaké to je být v dětském domově, zapojila se do činnosti jednoho nadačního fondu. Ten pomáhá opuštěným dětem a lidem, kteří si je vzali do své péče. Naďa obdivuje, jak se v pěstounských rodinách každé dítě bere jako dar a hluboce se před náhradními rodiči sklání.

O svém dosavadním životě pak prohlásila: „V daném okamžiku jsem vždycky jednala podle svého nejlepšího svědomí, život šel, jak měl jít, myslím, že bych neměnila nic. Co mě potkalo, to mě vždy posunulo dál.“

Smála se při Hamletovi a dostala pokutu!

V mládí byla ve svých rolích Naďa většinou důvěřivou naivkou. Přesto ale dostávala i vážnější role, třeba Ofélii v Hamletovi. Starší kolegové si z ní v plzeňském divadle dělali legrácky a stalo se to i při zmíněné klasické hře.

Když jako Ofélie přibíhala na jevišti ke svému otci Poloniovi, kterého hrál Václav Neužil (+67), tak jí herec obejmul a zazpíval jí do ucha dechovkovou písničku Už troubějí na horách jeleni. Marně se Naďa snažila předstírat, že pláče – za smích pak zaplatila pokutu!

Nesmíte si připouštět negativní myšlenky!

Se stářím je Naďa připravená bojovat. Příklad měla ve své kamarádce Květě Fialové, která si ho užívala a díky tomu nebyla nešťastná, když se začalo tvrdě projevovat. Všechno je to podle Nadi o myšlení. Když si někdo řekne, že ho bolí kolena, tak ho pak opravdu bolí.

„Tyhle myšlenky si nemůžete pouštět do hlavy,“ prohlásila. „Funguje to tak, že co vysíláte, to také přijímáte.“ Herečka říká, že vše je o tom, mít se rád a starat se o sebe, protože to za nás nikdo jiný neudělá. A když je všeho hodně, umět se zastavit!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama