Srpnová zahrada

Nezadržitelně se blíží podzim, už fouká ze strnišť. Ale vaše zahrada je stále rozkvetlá a přívětivá. Věnujte ji svou pozornost.

Výbornou zeleninou, která může vyrůst, ještě než napadne sníh, je špenát. Pokud ho zasadíte na konci srpna nebo začátkem září, dočkáte se už v říjnu pěkné úrody.

1. Na konci léta můžete také zasadit rané odrůdy ředkviček. Bývá dost vláhy a teploty připomínají ty jarní. Ředkvičkám se bude dobře dařit a vy budete mít ze zahrádky výbornou čerstvou zeleninu.

2. Zasaďte dvouletky. Do zimy ještě stihnou zakořenit a příští rok budou pokračovat v růstu. Ocún, šafrán, sněženky, bledule nebo brambořík mají právě teď svůj pravý čas. A pokud vám jiné trvalky odkvétají, nebojte se je rozdělit na více trsů rostlinek a přesadit. Je-li země teplá, máte dobrou příležitost sázet cibulky jarních narcisů.

U jiných cibulovin je třeba počkat, až země vychladne.

3. Nesečte trávník na ten nejnižší stupeň, ale nastavte sekačku na stupeň o něco málo vyšší. Příliš nízký trávník totiž může slunce lehce spálit.

4. Sestřihněte živé ploty. Mladé výhonky tak budou mít dostatek času vyrůst a dozrát a nebude jim hrozit, že je zničí první mrazy. Nebojte se experimentovat a sestřihněte plot do originálních tvarů. Vhodnou denní dobu na stříháníje večer, kdy už slunce nemá tu síu.

5. Vyšší rostliny jako jsou jiřiny zkuste přivažte. Ke konci léta sílí vítr a rostliny by se mohly polámat. Srpen je vhodnou dobou i na řízkování. Můžete se tedy pustit do jehličnatých stromů a keřů, do fuchsií nebo pelargónií.

6. Vysazovat můžete i cibuloviny. Například Lilie bělostná patří k těm, které vysazujte do konce srpna, protože ještě téhož roku vytvoří na záhoně růžici zelených listů. Má ráda dobrou hlinitou vápenitou půdu na slunném chráněném stanovišti. Sázíme jí mělčeji než ostatní cibuloviny tak, aby nad cibulkou byla jen 2–3cm vrstva půdy.

V srpnu a září vysazujte také všechny drobné cibuloviny – sněženky či bledule.

7. Přesaďte i řebčík královský, náročný na živnou, chladnou, dostatečně vlhkou a propustnou půdou. Cibule zasaďte do hloubky asi 20 cm.

8. Je ideální čas na vysetí semen okrasné kapusty. Ozdobí vám podzimní zahradu.

9. Než skončí léto, zbývá ještě pár týdnů, abyste si vypěstovali listové saláty, bylinky a další zeleninu z volné půdy.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...