Moje chvilka pohody

Trénujte si mozek

To, že mozek je jako každý jiný sval, který potřebuje trénovat, je známý fakt. Velmi důležité je to zejména u starších lidí. Díky „posilování“ mozku se udržují duševně svěží a chrání se před předčasnou stařeckou demencí.

Stále víc se ale ukazuje, že pouhé luštění křížovek a další nenáročné duševní činnosti nestačí na to, aby si člověk udržel bystrost až do vysokého věku.

Chce to něco nového  

Starší lidé by měli mozek trénovat novými koníčky, například fotografováním s digitálními fotoaparáty či keramice. Je to podle výzkumů mnohem účinnější než běžné automatické činnosti nebo třeba pasivní poslech hudby.

Duševně náročnější úkoly, s nimiž se člověk dosud nesetkal, mozek skutečně zaměstnají a donutí ho pořádně pracovat. Ukázalo se, že lidé ve věku od 60 do 90 let, kteří se museli přiučit něčemu novému, čemu se nikdy nevěnovali, měli po 12 týdnech experimentu lepší paměť než ti, kteří se účastnili společenských akcí nebo se věnovali nenáročným aktivitám.

Nezůstávejte doma  

Nestačí tedy pouze jít ven a něco dělat. Důležité je jít ven a dělat něco neznámého a duševně náročného. Něco, co poskytuje mnoho duševních, ale i sociálních stimulů. Je dobré zvládat nové technologie od počítačů, přes chytré telefony po různé další technické vychytávky.

Vhodné je i začít s novým jazykem nebo začít cvičit jógu, zvládnout náročnější choreografie fyzicky nepříliš náročných tanců. Důležité také je navazování kontaktu s novými lidmi. Tomu všemu bychom měli věnovat alespoň 15 hodin týdně.

Je třeba být aktivní  

Mozek potřebuje neustále nová témata ke zpracování. Pasivita ho zabíjí. Proto je třeba se přimět k nějaké činnosti, i když se vám zrovna nechce. Nejlepší je začít navštěvovat nějaký kurz pro seniory. To vás nejlépe přiměje v načaté činnosti nepřestávat.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden